Diyanet İşleri Ne İş Yapar ?

         Değerli dostlar, yazarport ailesine yeni katılmış bulunmaktayım. Bundan dolayı son derece mutluyum. İlk araştırma yazım ile vira bismillah diyorum.

         GÜZEL ülkemde bu kadar yolsuzluk,arsızlık,sahtekarlık,cinayet olurken bunun ana nedenlerinin eğitimsizlik olduğunu düşünüyorum. İnsan olmayı, erdemli olmayı bize anlatma hususunda Diyanet İşleri Başkanlı'ğı ne iş yaptığını; müsaadeniz ile bu haftaki yazımda değinmek istiyorum. 

         2002’den itibaren devam eden 17 yıllık AKP iktidarında hedef ‘dindar nesil yetiştirmek’ olarak belirlenmişti. Okulların imam hatipleştirilmesi, Diyanete ayrılan bütçenin yükseltilmesi, cami sayısındaki artış, sürekli yenisi açılan sübyan mektepleri, cemaat ve tarikatların rahatça yürüttüğü faaliyet, malesef etkili olmadı.                                                 Konda’nın raporuna göre; ‘dindar’ olduğunu söyleyenler 10 yılda yüzde 55’ten yüzde 51’e geriledi. ‘İnançlı’ olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 31’den yüzde 34’e çıkarken, ‘sofu’ olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 13’ten yüzde 10’a düştü. Kendisini ‘ateist’ olarak tanımlayanların oranı üç kat artarak yüzde 1’den yüzde 3’e yükseldi, ‘inançsız’ların oranıysa yüzde 1’den yüzde 2’ye çıktı. ‘Dini muhafazakarların’ oranı yüzde 32’den yüzde 25’e, oruç tutanların oranı yüzde 77’den yüzde 65’e geriledi. ‘Başörtüsü’ oranı yüzde 52’den 53’e çıktı, ‘türban’ oranıysa yüzde 13’ten yüzde 9’a düşmüş.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş 2018 yılı açıklamasında Kurum bünyesinde toplam 144 bin 250 görevli personel olduğunu açıklamıştır. Dağımılı ise ;100 bin imam-müezzin;  20 bin kadrolu Kur'an Kursu öğretmeni, 20 bin geçici Kur'an Kursu öğreticisi, 3 bin vaiz ve bin 250 müftünün bulunmaktaymış. Diyor.

         Şu açık ve net bir gerçektir ki; ihtiyacından fazla Binlerce İmam hatip lisesi açıldı ; acaba gerçekten bu kadar imam  ve hatibe gerek var mıdır?  Siyasal İslam yükselirken, dini yaşantıda ne alemdedir.  Bunu toplumun dini yaşantısından pek ala görebilmekteyiz. Maalesef “Din istismarı” FETÖ olayları ile ortadadır. Bugün cemaatlerin bazıları sosyal boyutları aşarak bir ulusal güvenlik meselesi haline gelmiştir. Gelmeye devam etmektedir. Diyanet bu cemaatler,yapıları,eğitim kadroları ve öğrenci sayıları hususunda ne gibi çalışma yapmaktadır.

         Peki diyanet, bunca kadrosuna rağmen “din istismarına olanak sağlayan bu boşluğa” nasıl göz yummuştur.

Diyanet iman esaslarını insanlara öğretmek en temek görevidir. Günde beş vakit namaz ve ezan okuma sonrada lojmanına çekilmek din görevlisinin görevi bu değildir. Hıristiyan misyonerlerler çok daha fazla irşad görevini yürütmeleri gerekmektedir. Diyanet’in milyonlarca gencimize cevap verebilecek küçük bir Cep İlmihali var mı? İlk okullarda bu pek ala dağıtılabilir. Sanal ortamda izlediğim bir videoda röportaj yapılmakta ve bir çok vatandaşımız “güsul abdestinin nasıl alınacağını maalesef bilmediği görülmektedir. Ağlanacak halimize,gülüyoruz. Gusul abdestinin farzları sorulduğunda insanlarımız gülerek geçiştirmektedir.

Camiler maalesef İslam’ın anlatıldığı yerler olmaktan çıkmış durumda; maaş ve ücretle namaz kıldırma, sela,okuma,mevlüt okuma, cenazeden avanta kapma kurumuna dönüşmüştür.

Diyanette İşini seven,donanımlı,kendisini geliştirmiş, ehliyetli ve liyakatli hizmetkâr imamlar mı acaba ?

Diyanetin “FETVA KURULUNDA hangi tanınmış, işinin ehli bilgili hocalar var ?  Farz ,Sünnet düşmanı, sahih hadîsleri inkar eden zındıklara karşı Diyanet ne yapıyor? Reddiye yayınlıyor mu? yaparak Ehl-i Sünnet Müslümanlarını aldatan ve sinsice dini temellerinden yıkmaya çalışan “vahhabilik” ile ilgili nasıl bir çalışması var ? Suudi arabistanın düştüğü durum malum ortadadır.

Özellikle ramazan aylarında ZEKAT ibadetinin hakkaniyet ölçüsünde Şeriata fıkha uygun şekilde öncelikle miskin ve fakir Müslümanlara verilmesi için ne gibi çalışmalar yapıyor ? Diyanet her türlü israfa, terbiyesizliğe,azgınlığa, beyinsizliğe, niçin en uygun şekilde, doğrudan doğruya veya dolaylı olarak niçin karşı çıkmıyor? Sessiz kalıyor ?Mezhepsizlik en büyük tehlike iken; Cuma namazı hutbesinde Diyanet, İslam’da mezhepçiliğin “fitne”olduğunu ifade ediyor. Oysa Mezhepsizler; Ümmeti parçalayıp birbirinden kopuk binlerce fırka, şube, parça üretiyor.

         Aptalca söylemlerle,rüyalarla,hikayelerle,akla gerçeğe dayanmayan uydurma şeylerle  genç neslimizin beyinleri yıkanmıştır. Tüm bunlar olur iken diyanet ne yapmıştır ? Köy camileri bomboş, din görevlileri hayvancılık ve tarım ile uğraşmaktadır… asli görevleri bu mudur  ? “Köyler ve Din” konusunda bir planı ve programı var mıdır ? CEMMATLER konu tam bir fiyas kodur. Mali, öğrenci ve eğitim durumları denetlenmemektedir. Bu konuda ;  çok büyük, çok korkunç, dehşet verici bir belirsizlik bir  zafiyeti olduğunu kimse inkâr etmeye, örtmeye yeltenmesin. Diyanet  fetö dahil cemaatleri denetleseydi. Türkiye 15 temmuzu yaşamaz idik. Cemaatleri, belediyenin zabıtası değil, dinden imandan anlayan Diyanet ehli denetlemelidir.

Cemaatlerin yekûn olarak yüz milyarlarca dolarlık bir bütçeye sahiptir. Bunun miktarını bilen yok. vergisini alan yok.. devlet buna el atmalıdır… cemaatler ve diyanet para toplama merkezi değildir. Diyanet, gösterişli,şatafatlı hac ve umre organisazyonu yapan TURİZM acentası hiç değildir.

Çalıştığız özel firmalarda ; sakal bırakmak yasak.. Lafa gelince Ne diyorlar?.. Ülkemizde din, inanç, inandığı gibi yaşamak hürriyeti vardır. B...k  vardır ,  diyanet bu konuda inancından dolayı mağdur olan vatandaşlarımız için ne yapmıştır.

İMAM HATİPLİLERDE DEİZME YÖNELİŞ Konya Öğretmenevi Mevlana Şubesinde 4 Mart 2018’de yapılan “Gençlik ve İnanç” başlıklı çalıştayın sonuçları muhafazakar kesimde tartışma yaratmıştı. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve İHL Meslek Dersi öğretmenlerinden oluşan 50 kişilik katılımcı öğretmen beşer kişilik grup halinde çalıştaya katılmış, çalıştayda İmam Hatipli öğrencilerin dinden uzaklaşıp deizme yönelmeye başladığı ortaya çıkmıştı.

Bu arada Elazığ Harput’ta yapılması planlanan ve yaklaşık iki yıldır üzerinde çalışılan 'Uluslararası Harput Diyanet Külliyesi' projesi hayata geçiriliyor. 8 bin 600 metrekarelik alana inşa edilecek külliyenin maliyeti 80 milyon TL’yi bulacakmış.

Mali krizin olduğu şu zamanda gerekli mi ? doğrumu yapılan ? Harput Diyanet Eğitim Merkezi binasının yıkılarak yerine yapılacak olan Uluslararası Harput Diyanet Külliyesi projesi için Elazığ İl Özel İdaresi ihaleye çıktı. Projenin maliyeti yaklaşık 80 milyon TL olarak açıklandı. İl Özel İdare Destek Hizmetleri Müdürlüğünde yapılan inşaat ihalesini Ziver inşaat kazanmış

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, çocuklara Kuran öğretilmesini öğütlerken, 'Kuran ile beraber olmayan çocuklar şeytanla beraber olur' demiş.

Samsun'un Ayvacık ilçesindeki Merkez Camii imamı İmdat Atmaca, cuma namazı öncesi dini konulardaki vaazının sonunda yaklaşan yerel seçimlerde belediye başkanlığına aday olmak için istifa ettiğini duyurdu. İmam'ın vaaz kürsüsünde yaptığı adaylık konuşma görüntüleri sosyal medyada tepki çekti.

İslamî kriterlerle teraziye koyarak diyorum ki ; Allahtan ümit kesilmez. Lakin toplumumuzun gidişatı hiç iyi değil; İslam dünyasının insanlığın durumu ise vahim.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Neden Tanzim Satışı ? Politika 06.03.2019
BEBEĞİ'Nİ ÖLDÜREN ANNE Kadın / Aile 21.02.2019
Kabe-i Şerif'in Çatısındaki Pislik'ler Politika 18.02.2019
Kanser Sağlık 13.02.2019
Seçim Sathı ve Adalet Politika 12.02.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
23 Haziran seçimleri. Politika 12.07.2019
AK PARTİ MUHALEFETİ Politika 11.07.2019
Siyasi Teoriler (Sisler Devri) Politika 05.07.2019
3 YILI DEVİRİRKEN FETÖ İLE MÜCADELEDE GELİNEMEYEN NOKTA…! Politika 28.06.2019
İstanbul Değişimi (3) Son... Politika 27.06.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.