ERDOĞAN’A RAĞMEN MÜMKÜN MÜ?

Artık ülke olarak seçim atmosferini hissetmeye başladık, açıklamalar, projeler yavaş yavaş geliyor adaylar açıklanıp oy ve kazanma hesapları şimdiden yapılmaya başlanıyor.

Peki muhalefet partileri R.Tayyip Erdoğan’a karşı bir seçim kazanması mümkün mü?

Bu sorunun cevabını vermeden önce muhalefet partilerinin iştahını kabartan illeri gözden geçirmekte fayda var.

Bu pencereden baktığımda İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Adana, Mersin ve Balıkesir muhalefet partilerinin iştahını kabartıyor. Fakat bu kabaran iştahın gerçekle bir ilgisi var mı?

Bana sorarsanız adı geçen illerden Balıkesir, Ankara ve Mersin dışında herhangi bir ilin belediye başkanlığı için muhalefet partilerinin beklenti içerisine girmesi 1 Nisan günü büyük hüsran olacaktır.

Neden m?

Sebebi AK Parti’nin başarısı mı yoksa Muhalefet’ in başarısızlığı mı karar sizin?

İstanbul ve Ankara çok kritik bir il 2023 seçimleri için ve Ak Parti’nin özgüveni için çok önemli iller.

İstanbul’da Ak Parti en güçlü adayını çıkartıp sonuna kadar desteklerken CHP adayı kendi çabaları ile elinden geleni yapmaya çalışıyor ama Binali Yıldırım’a göre şansı hemen hemen hiç yok.

Ankara; Mansur Yavaş muhafazakar ve milliyetçi kimliği ile belki de iktidarı en zorlayacak adaylardan biri, hele ki bir önce ki seçimlerde Melih Gökçek’e karşı verdiği yarış, şaibeli bir kaybediş ve İstanbul’a göre nispeten zayıf bir Ak Parti adayı Mansur Yavaş’ı ön plana çıkartmıyor değil.

Bursa; Ak Parti-CHP arasında geçecek olan yarışta Ak Parti’nin rahat kazanacağı illerden bir tanesi.

İzmir; Muhalefetin belki de en rahat olduğu illerden biri ne olursa olsun İzmir daima tepki oylarının merkezi olmuştur, bunun ideoloji ya da hizmet ile bir alakası yok, büyük bir fark ile olamasa da muhalefet tarafı bir adım önde.

Balıkesir-Mersin: İki il içinde MHP’den İyi Parti’ye geçen millet vekili ve belediye başkanı olan iki isim var. Daha önce iktidara karşı seçim kazanabilmiş tecrübeli iki isim mevcut bu da ciddi bir avantaj elbette ki. Yerel seçimlerde adayın partilerden öne çıktığı aşikar bu yüzden seçim sonucunu kuvvetle muhtemel vaat ve projeler belirleyecek.

Adana; Belki de seçimin en büyük yarışı burada yaşanacak çünkü en son yerel seçimler de oy oranları birbirine çok yakındı ayrıca CHP’nin adayı Zeydan Karalar’da bölge oldukça etkin biri bir sürpriz gelebilir mi göreceğiz.

Ayrıntılar böyle iken genel çerçeve ve yazımın başındaki sorunun cevabına gelince:

Durum ortada bu muhalefet partilerinin başlarında ki koltuk ve makam sevgilileri yerlerini terk etmedikçe, Ak Parti’nin zayıflayacağını düşünmek ahmaklık olacaktır, aksine bu kişi ve parti yöneticileri değişmez ise 2023 seçimi bile Ak Parti ye şimdiden hayırlı olsun denilebilir.

Twit atarak, meclis konuşmasını yayınlayarak muhalefet yaptığını sana muhalefet milletvekilleri varken hiçbir değişim mümkün olmayacaktır.

Dolayısıyla muhalefet partilerinin Erdoğan’a rağmen bir seçim kazanması ihtimali imkânsız görünmektedir.

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AK PARTİ MUHALEFETİ Politika 11.07.2019
2023 EĞİTİM VİZYONU İLE İLK 10 EKONOMİ ARASINA GİRMEK MÜMKÜN MÜ? Politika 20.05.2019
TARİHTEN DERS ÇIKARMAK Politika 01.05.2019
KAYBEDEN TÜRKİYE OLUR. Politika 23.04.2019
DEĞERSİZ YALNIZLIK Politika 14.04.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
23 Haziran seçimleri. Politika 12.07.2019
Siyasi Teoriler (Sisler Devri) Politika 05.07.2019
3 YILI DEVİRİRKEN FETÖ İLE MÜCADELEDE GELİNEMEYEN NOKTA…! Politika 28.06.2019
İstanbul Değişimi (3) Son... Politika 27.06.2019
SİYASETİN YÜKSELEN DEĞERİ '' EKREM İMAMOĞLU '' Politika 26.06.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.