BİR 2019 DEĞERLENDİRMESİ

 

Son üç yıldır, yeni yıl başlarken bir değerlendirme yazısı yazıyorum. Bu alışkanlığımı muhtemelen sürdüreceğim.

   Geçen yıl ‘Sosyal Demokrat ‘bir parti kurulabilir diye tahmin etmiştim. Bu tahminim tutmadı ama bu ihtimal bu yıl hala geçerli.

  Bu yıl mahalli idareler seçimi var. İstanbul Ak partinin, İzmir CHP’nin olduğu daha net gibi. Asıl yarış Ankara’da olacak ki bu sefer Mansur Yavaş kazanacak gibi. Ak partinin oyları her zaman yerel seçimlerde görece daha az olmuştur. Ancak bu seçimde ülke genelinde %35 ‘in altına düşerse şaşırmamak gerekir.

  Siyasetin dili hemen her zaman sorunlu olmuştur. Ancak bu defa biz ve ötekiler vurgusu sosyal barışı tehdit boyutuna ulaşmıştır. Bu bağlamda sayın İmamoğlu’nun Cumhurbaşkanıyla görüşmek istemesi çok değerlidir. Bunun gibi , sayın Yıldırım’ın da İmamoğlu’nun aleyhinde olduğu iddia edilen dosyaları daha görmeden reddetmesi de değerlidir.

 Yine geçen yıl üretmedikçe bütün iyi niyetlere rağmen ekonomide iyi bir sonuç hayal olur demiştim. Bu durum maalesef daha da sertleşerek bu yıl da geçerli.

  Toplumda özellikle aile içi şiddet daha da artmıştır. Şiddetin sebepleri çok boyutlu araştırılmalıdır. Ancak göreceli daha güçlü olanların daha zayıf olanlara yönelen baskı ve şiddetleri aile içi şiddet, çocuklara ve masum hayvanlara olan şiddeti daha da azdırabilir.

  Dünya daralma ve sıkışma bakımından 1.Dünya savaşı öncesini hatırlatıyor. O zaman Sanayi İnkılabının sonuçları büyük oranda o daralmaya sebep olmuştu. Şimdi ise Yapay Zeka’nın dönüştüreceği bir dünyanın sancıları gözükmektedir.

  Dünya barışı tehdit altındadır. Eğer BM’nin daha geliştirilmiş ve işlevsel hale getirilmiş bir benzeri hemen harekete geçip bir çalışma yapmazsa korkarım yarın çok geç kalmış olabiliriz.

  Her şeye rağmen yeni yılın barış ve esenlik dolu olması en büyük temennimdir.

 

 

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
‘’ DÜŞMANIMIZ KİNDİR BİZİM’’ Eğitim 03.01.2019
VEDA HUTBESİ IŞIĞINDA HUTBELER- XIV Genel 27.04.2018
VEDA HUTBESİ IŞIĞINDA HUTBELER-XIII Genel 13.04.2018
VEDA HUTBESİ IŞIĞINDA HUTBELER-XII Genel 06.04.2018
VEDA HUTBESİ IŞIĞINDA HUTBELER- XI Genel 16.03.2018
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Ruhun Şad Olsun Reis! Politika 25.03.2019
Hedef Türkiye Politika 22.03.2019
Terör 5 Politika 19.03.2019
ŞEHİR PLANCILARI ODASI BAŞKANI  KİMİ KINIYOR ?! Politika 18.03.2019
ASIL BEKA: EKONOMİ Politika 10.03.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.