Hellen Ve Roma Tarihi (1. Bölüm)

 

GİRİŞ

 

Avrupa tarihi üzerine yazmaya başladığım bu yazı serisinde Avrupa tarihi'ne başlamanın en iyi yolunun ilk önce Hellen tarihi yani Avrupalıların atası ile başlamanın daha doğru olacağını düşündüm. Şüphesiz ki bu yazım daha çok Hellen tarihi üzerine olurken zamanla ilerleyen yazılarımda Doğu Roma (Bizans) ve Orta çağ Yeni çağ ve günümüz Avrupa'sı hakkında'da bilgi vereceğim.Tabi yeri geldikçe Osmanlı Selçuklu vb bir çok devlet ile de çeşitli savaş ve antlaşmalar vesilesiyle burada söz edeceğiz Şimdiden hepinize iyi okumalar.

 

 

EGE DÜNYASININ SINIRLARI

 

Hellen uygarlığını oluşturan temelleri anlatmaya başlamadan önce bu uygarlığın içinde bulunduğu Ege coğrafyasına bir göz atalım.Ege coğrafyası denilince kısaca akla Ege denizine kıyısı olan ülkeler gelmelidir.Yunanistan,Makedonya,Trakya ve Batı Anadolu,Ege dünyası içinde yer alır.Ege Denizi,Kuzeyde Makedonya ve Trakya batıda Yunanistan,doğuda ise Batı Anadolu kıyıları ile Güneyde Girit Adası ile sınırlıdır.

 

Ege Denizi'indeki belli başlıca adalar ise Thasos,Samothrake,Imbros,Tenedos,Lemnos,Leshos,Khios,Samos,Kos Rhodos,Sporot,Euboia,Kiklad ve Girit adalarıdır .Aslında adını verdiğimiz bu adalar Rhodos ve Kos On iki Adalar (Dodekanesa) grubu içerisindedir. Günümüzde Imbros Gökçeada Tenados ise Bozcaada isimleri ile Türkiye sınırları içerisindedir.Geri kalanları ise Yunanistan sınırları içerisindedir. Aslında bizim ilgilenmemiz gereken kısım Ege Denizi ve Ege havzası iken Eski Hellen dünyası sınırları .Çeşitli fetihlerle Hindistan'a kadar yayılmıştır.

 

 

 

Devam edecek.Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.