ERDOĞAN KILIÇDAROĞLU VE MADURO

Recep Tayyip Erdoğan Chp ve Chp başkanı Kılıçdaroğlu ile neredeyse düşman gibi. Ancak Venezuela devlet başkanı Maduro ile, fotoğraflarda görüldüğü üzere el ele.

Erdoğan diyor ki ve Kılıçdaroğlu'nu kötülüyor ki: 'Kılıçdaroğlu Sgk'yi batırdı. Ancak Maduro da koskoca Venezuela'yı batırmış durumda. Venezuela'da enflasyon yüzde 16 bin, Imf'nin uyarısına göre de yüzde 1 milyona çıkabilirmiş. Ülkede büyük bir beslenme sorunu var. Ancak Erdoğan Maduro ile el ele, adeta kanka. Yani Kılıçdaroğlu Sgk'yi batırdı diye ona düşman isen koskoca Venezuela'yı batıran Maduro ile neden dostsun?

Ve Erdoğan diyor ki 'Kılıçdaroğlu Sgk'de kadrolaşma yaptı'. Peki Akp devletin heryerinde kadrolaşma yapmıyor mu?

Erdoğan halkçı Chp'yi kötülüyor ancak Maduro sosyalist. Partisinin adı 'Partido socialista unido de Venezuela' yani kısaca 'Psuv' yani Türkçe ile 'Venezuela birleşik sosyalist partisi'.  Bu partinin kurucusu bir asker olan Chavez. Bu partinin ideolojisi Marxizm. Amacı sosyalizıma(sosyalizme) geçmek. Bu parti Venezuela'da özelleştirme değil devletleştirme eğilimi içinde. Halkçı ya da Atatürkçü ya da laik Chp ile geçinemeyen Erdoğan'ın sosyalist, solcu Maduro ile geçinebilmesi ilginç.

Erdoğan Alevi Kılıçdaroğlu ile düşman ancak ataları Yahudi olan Hıristiyan(Hristiyan) katolik Maduro ile dost.

Erdoğan domuz eti yemeyen Kılıçdaroğlu ile adeta düşman; domuz eti yiyen Maduro ile dost, elele, adeta kanka gibi.

Erdoğan Allah'a inanan Kılıçdaroğlu ile adeta düşman gibi ancak Allah'a inanmayan, Jesus'a(İsa'ya) inanan Maduro ile adeta kanka.

Venezuela 'Federal başkanlık sistemi' ile yönetilen bir ülke; acaba Erdoğan da böyle bir sistem mi istiyor?

Erdoğan Atatürkçü, demokratik, laik, bilimci sistemi 'Askeri vesayet' ile suçluyor ancak Venezuela da askeri vesayet altında.

Erdoğan ile Maduro'nun ortak üç yönü var: 1- İkisi de otobüs sürücüsülüğü(şöförlüğü) yapmış, 2- İkisi de hapis yatmış, 3- İkisine de 1-2 gün gibi kısa süren darbe girişimi yapılmış. Ancak görülen ki Erdoğan ile Maduro'nun zıt bir yönleri de var: Maduro kilo almaya, iri ve güçlü çalışıyor ancak Erdoğan ince ve dinç görünmeye çalışıyor; Maduro domuz eti yiyor, içki içiyor, domuz eti yemiyor ve içki içmiyor; Maduro Erdoğan'ndan biraz daha uzun; Erdoğan özelleştirme yanlısı, Maduro ise devletleştirme yanlısı ki bu açıdan Erdoğan-Maduro dostluğu özellikle yabancı yatırımcılar açısından bir kaygı yaratabilir.

Herzaman(Her zaman) diyorum: Tek doğru yol, tek çözüm yalnızca felsefe, bilim, ve dini tanımlayan Din hadisileri'dir; siyaset ve siyasetçi değil. Gerçek ki tarihi hep; siyasetçi olmayanlar kurtarır, siyasetçiler ise batırır yani nerede siyaset varsa orada yozluk vardır.

Evet gerçek ki Kuran ya da İslamiyet değil; Din hadisileri ile Müslümanlar güncellenmeli çünkü görülen ki ortada büyük bir çelişki, tutarsızlık var. Biryanda(Bir yandan) bikinili, mayolu yani sütyen-külotlu çıplak pılajlar, biryanda mabedler. Gerçek ki doğru dünya; siyasetin anladığı dünyadan daha başka ve daha büyük bir dünya.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 10.12.18/09.20

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
ÖZEL SEKTÖRÜN VATANI VE MİLLETİ SÖMÜRMEK HAKKI YOK Şiir 19.02.2020
MAĞARA DÖNEMİ 21. YÜZYILDA DA HORTLAMIŞ Şiir 18.02.2020
GELİNLİK Şiir 17.02.2020
DAHA NE KONUŞUYORSUNUZ DİNİ İNANÇLILAR Şiir 16.02.2020
NE OLMUŞ Şiir 15.02.2020
Başlık Kategori Yayın Tarihi
PİŞMANLIK Felsefe 31.12.2019
Karma yasası Felsefe 09.12.2019
GERÇEĞİN TEŞHİSİ (5) Felsefe 04.12.2019
İşin aslı öyle değil- Defol ALEXİ !  Felsefe 30.11.2019
GERÇEĞİN TEŞHİSİ (3) (4) Felsefe 04.10.2019