NEREDEN ÇIKTI DEMEYİN

Avrupa coğrafyasını saran ‘Sarı Yelekliler’in fragmanı 2013 yılında Gezi Eylemleri olarak karşımıza çıkmıştı Şimdi ise asıl film 1789 yılında Fransız İhtilali ile Dünyanın seyrinin değiştiği topraklarda önce kıvılcım olarak başladı şimdi ateş olarak yavaş yavaş ülkemiz sınırlarına yaklaşıyor.

Peki Gezi ile Sarı Yelekliler ne kadar benziyorlar?

KONDA'nın Haziran 2013 tarihli araştırmasına göre Gezi eylemlerine katılanların yüzde 37'si öğrenci, yüzde 56'sı ise üniversite mezunuydu. Yaş ortalaması 28 olan eylemcilerin yüzde 34'ü 'özgürlük alanını koruma' talebini gündeme getirirken, yüzde 18'i 'hak ihlalini önlemek' için protestolara destek verdiğini beyan etmişti.

Sarı Yelekliler'in aksine Gezi'de ekonomik kriz, zamlar, işsizlik gibi konular eylemcilerin temel motivasyon noktaları arasında bulunmuyordu.

Fransa'daki eylemlerde aşırı sağ seçmenin ağırlığı dikkat çekerken, Gezi eylemlerine katılanların yaklaşık yüzde 40'ı daha önce hiçbir partiye oy vermediğini açıklamıştı.

Bu yüzdendir ki Gezi eylemleri halkın gözünde hemen marjinalize edilebildi ve iktidar çok zarar görmeden bu konuyu kapatabildi.

Ama ‘Sarı Yelekliler’ Gezinin tam tersi ve halkın ta kendisi ana konuda ekonomi, şuan için Türkiye’nin en hassas karnı konumundaki ekonomi. Kurun bu denli yüksek olması enflasyonun hiç bir türlü kontrol altına alınamıyor olması bu tarz eylemlerin zemini mi hazırlanıyor sorusunu insanın aklına getiriyor.

          Bunlar bir kenarda dururken farklı alanlarda da tuhaf şeyler olmuyor değil.

1-Andımızın geri gelmesi: Kaldırıldığı zaman bile bu kadar tepki gelmemişti geri geldiğinde ise muazzam bir tepki oldu, iktidar seçim stratejisi gereği bu konuyu çok savunamadı tabi birde ‘Cumhur İttifakı’ nı koruma çabası iktidara geri adım attırdı.

2-Gezi Eylemleri: Gezi Eylemcilerinden ünlü isimlere Mehmet Ali Alabora gibi aradan 5 yıl geçmiş unutulup gitmiş olmasına rağmen tutuklama talebi karşımıza çıktı.

3-Başörtüsü: Bir savcı çıkıyor diyorki askeriye de baş örtüsü laikliğe aykırı ve iptalini istiyor

Bu üç maddeye bakktığınız zaman görülüyor ki 3 madde de farklı toplumsal kitleleri ilgilendiren ve bu kitlelerin hassas noktamız diye adlandırdığı konular.

Bu üç noktada hedef olan kitlelere birde ekonomik koşullar eklendiğinde insanı korkutan senaryolar olabileceği gerçeği gerçekten iç ürpertyor.

Kritik yerel seçimler öncesinde yakın coğrafyalarımızda bu kadar ortalık harektli iken herkesin itidal için de hareket edip günlük çıkarlara değil milli birlik ve genel ülke çıkarlarına uygun hareket etmesi uzun vadede daima ülkemize kazandıracaktır.

Saygılar


Başlık Kategori Yayın Tarihi
İŞSİZLİK, TARIM ve BÜTÇE Politika 16.07.2019
AK PARTİ MUHALEFETİ Politika 11.07.2019
2023 EĞİTİM VİZYONU İLE İLK 10 EKONOMİ ARASINA GİRMEK MÜMKÜN MÜ? Politika 20.05.2019
TARİHTEN DERS ÇIKARMAK Politika 01.05.2019
KAYBEDEN TÜRKİYE OLUR. Politika 23.04.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
DÜNYANIN GELECEĞİ Politika 11.07.2021
Kaldırın Korkmadan Elinizi (Ali İsmail Korkmaz Anısına) Politika 10.07.2021
AK Parti'nin Akı, Karası Politika 01.06.2021
Üst Akıl Faaliyeti Politika 31.05.2021
FİLİSTİN’DE KALICI BARIŞ MÜMKÜN MÜ? Politika 19.05.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.