NEREDEN ÇIKTI DEMEYİN

Avrupa coğrafyasını saran ‘Sarı Yelekliler’in fragmanı 2013 yılında Gezi Eylemleri olarak karşımıza çıkmıştı Şimdi ise asıl film 1789 yılında Fransız İhtilali ile Dünyanın seyrinin değiştiği topraklarda önce kıvılcım olarak başladı şimdi ateş olarak yavaş yavaş ülkemiz sınırlarına yaklaşıyor.

Peki Gezi ile Sarı Yelekliler ne kadar benziyorlar?

KONDA'nın Haziran 2013 tarihli araştırmasına göre Gezi eylemlerine katılanların yüzde 37'si öğrenci, yüzde 56'sı ise üniversite mezunuydu. Yaş ortalaması 28 olan eylemcilerin yüzde 34'ü 'özgürlük alanını koruma' talebini gündeme getirirken, yüzde 18'i 'hak ihlalini önlemek' için protestolara destek verdiğini beyan etmişti.

Sarı Yelekliler'in aksine Gezi'de ekonomik kriz, zamlar, işsizlik gibi konular eylemcilerin temel motivasyon noktaları arasında bulunmuyordu.

Fransa'daki eylemlerde aşırı sağ seçmenin ağırlığı dikkat çekerken, Gezi eylemlerine katılanların yaklaşık yüzde 40'ı daha önce hiçbir partiye oy vermediğini açıklamıştı.

Bu yüzdendir ki Gezi eylemleri halkın gözünde hemen marjinalize edilebildi ve iktidar çok zarar görmeden bu konuyu kapatabildi.

Ama ‘Sarı Yelekliler’ Gezinin tam tersi ve halkın ta kendisi ana konuda ekonomi, şuan için Türkiye’nin en hassas karnı konumundaki ekonomi. Kurun bu denli yüksek olması enflasyonun hiç bir türlü kontrol altına alınamıyor olması bu tarz eylemlerin zemini mi hazırlanıyor sorusunu insanın aklına getiriyor.

          Bunlar bir kenarda dururken farklı alanlarda da tuhaf şeyler olmuyor değil.

1-Andımızın geri gelmesi: Kaldırıldığı zaman bile bu kadar tepki gelmemişti geri geldiğinde ise muazzam bir tepki oldu, iktidar seçim stratejisi gereği bu konuyu çok savunamadı tabi birde ‘Cumhur İttifakı’ nı koruma çabası iktidara geri adım attırdı.

2-Gezi Eylemleri: Gezi Eylemcilerinden ünlü isimlere Mehmet Ali Alabora gibi aradan 5 yıl geçmiş unutulup gitmiş olmasına rağmen tutuklama talebi karşımıza çıktı.

3-Başörtüsü: Bir savcı çıkıyor diyorki askeriye de baş örtüsü laikliğe aykırı ve iptalini istiyor

Bu üç maddeye bakktığınız zaman görülüyor ki 3 madde de farklı toplumsal kitleleri ilgilendiren ve bu kitlelerin hassas noktamız diye adlandırdığı konular.

Bu üç noktada hedef olan kitlelere birde ekonomik koşullar eklendiğinde insanı korkutan senaryolar olabileceği gerçeği gerçekten iç ürpertyor.

Kritik yerel seçimler öncesinde yakın coğrafyalarımızda bu kadar ortalık harektli iken herkesin itidal için de hareket edip günlük çıkarlara değil milli birlik ve genel ülke çıkarlarına uygun hareket etmesi uzun vadede daima ülkemize kazandıracaktır.

Saygılar


Başlık Kategori Yayın Tarihi
ASIL BEKA: EKONOMİ Politika 10.03.2019
KRİZ Mİ? SEÇİM Mİ? Politika 28.02.2019
TÜRKİYE, YOZLAŞMA VE İNANÇSIZLIK Politika 13.01.2019
ERDOĞAN’A RAĞMEN MÜMKÜN MÜ? Politika 12.01.2019
TÜRK EKONOMİSİNİ 2019 YILINDA NE BEKLİYOR? Politika 05.01.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Ruhun Şad Olsun Reis! Politika 25.03.2019
Hedef Türkiye Politika 22.03.2019
Terör 5 Politika 19.03.2019
ŞEHİR PLANCILARI ODASI BAŞKANI  KİMİ KINIYOR ?! Politika 18.03.2019
Komplo Teorisi Politika 09.03.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.