NEREDEN ÇIKTI DEMEYİN

Avrupa coğrafyasını saran ‘Sarı Yelekliler’in fragmanı 2013 yılında Gezi Eylemleri olarak karşımıza çıkmıştı Şimdi ise asıl film 1789 yılında Fransız İhtilali ile Dünyanın seyrinin değiştiği topraklarda önce kıvılcım olarak başladı şimdi ateş olarak yavaş yavaş ülkemiz sınırlarına yaklaşıyor.

Peki Gezi ile Sarı Yelekliler ne kadar benziyorlar?

KONDA'nın Haziran 2013 tarihli araştırmasına göre Gezi eylemlerine katılanların yüzde 37'si öğrenci, yüzde 56'sı ise üniversite mezunuydu. Yaş ortalaması 28 olan eylemcilerin yüzde 34'ü 'özgürlük alanını koruma' talebini gündeme getirirken, yüzde 18'i 'hak ihlalini önlemek' için protestolara destek verdiğini beyan etmişti.

Sarı Yelekliler'in aksine Gezi'de ekonomik kriz, zamlar, işsizlik gibi konular eylemcilerin temel motivasyon noktaları arasında bulunmuyordu.

Fransa'daki eylemlerde aşırı sağ seçmenin ağırlığı dikkat çekerken, Gezi eylemlerine katılanların yaklaşık yüzde 40'ı daha önce hiçbir partiye oy vermediğini açıklamıştı.

Bu yüzdendir ki Gezi eylemleri halkın gözünde hemen marjinalize edilebildi ve iktidar çok zarar görmeden bu konuyu kapatabildi.

Ama ‘Sarı Yelekliler’ Gezinin tam tersi ve halkın ta kendisi ana konuda ekonomi, şuan için Türkiye’nin en hassas karnı konumundaki ekonomi. Kurun bu denli yüksek olması enflasyonun hiç bir türlü kontrol altına alınamıyor olması bu tarz eylemlerin zemini mi hazırlanıyor sorusunu insanın aklına getiriyor.

          Bunlar bir kenarda dururken farklı alanlarda da tuhaf şeyler olmuyor değil.

1-Andımızın geri gelmesi: Kaldırıldığı zaman bile bu kadar tepki gelmemişti geri geldiğinde ise muazzam bir tepki oldu, iktidar seçim stratejisi gereği bu konuyu çok savunamadı tabi birde ‘Cumhur İttifakı’ nı koruma çabası iktidara geri adım attırdı.

2-Gezi Eylemleri: Gezi Eylemcilerinden ünlü isimlere Mehmet Ali Alabora gibi aradan 5 yıl geçmiş unutulup gitmiş olmasına rağmen tutuklama talebi karşımıza çıktı.

3-Başörtüsü: Bir savcı çıkıyor diyorki askeriye de baş örtüsü laikliğe aykırı ve iptalini istiyor

Bu üç maddeye bakktığınız zaman görülüyor ki 3 madde de farklı toplumsal kitleleri ilgilendiren ve bu kitlelerin hassas noktamız diye adlandırdığı konular.

Bu üç noktada hedef olan kitlelere birde ekonomik koşullar eklendiğinde insanı korkutan senaryolar olabileceği gerçeği gerçekten iç ürpertyor.

Kritik yerel seçimler öncesinde yakın coğrafyalarımızda bu kadar ortalık harektli iken herkesin itidal için de hareket edip günlük çıkarlara değil milli birlik ve genel ülke çıkarlarına uygun hareket etmesi uzun vadede daima ülkemize kazandıracaktır.

Saygılar


Başlık Kategori Yayın Tarihi
TÜRKİYE, YOZLAŞMA VE İNANÇSIZLIK Politika 13.01.2019
ERDOĞAN’A RAĞMEN MÜMKÜN MÜ? Politika 12.01.2019
TÜRK EKONOMİSİNİ 2019 YILINDA NE BEKLİYOR? Politika 05.01.2019
VAH VAH VAH! Politika 03.01.2019
SADECE ADI YÜKSEKÖĞRETİM Politika 13.12.2018
Başlık Kategori Yayın Tarihi
BEKA SORUNU YAŞAYAN KILIÇDAROĞLU;  "KÜSGÜN SEÇMENE"  AYAR MI VERİYOR? Politika 16.01.2019
Diyanet İşleri Ne İş Yapar ? Politika 15.01.2019
Türkiye'de Adalet mi ? Politika 14.01.2019
CHP ve HDP İttifakı Politika 07.01.2019
Milletçe Yok Edilme Oyunu Politika 05.01.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.