ERDOĞAN-PUTİN-TRUMP-MACRON-SALMAN BEŞGENİ

Erdoğan anlaşılan ki Suudi pırensi(prensi) Salman'a karşı çünkü Salman İhvan karşıtı ve Pkk destekçisi; ancak yine görülenki(görülen ki), 2018 G-20 toplantısından görüldüğü gibi Erdoğan Salman'a soğuk davranırken Putin, Fıransa(Fransa) cumhurbaşkanı Macron ve Trump Salman'a iyi davranıyor; yani bu durumda özelde Erdoğan yani Akp, genelde ise Türkiye Rusya-Fıransa(Ab)-Abd-Suudi Arabistan dörtgeni içinde yalnız kalmış durumda.

Bu durumda Türkiye-Rusya ilişkisi de tıpkı Abd, Suudi Arabistan ve Avrupa birliği ile olduğu gibi büyük olasılıkla kötüleşecektir ki Rusya'nın düşman olduğu Ukrayna'ya Türkiye'nin İha, Siha, tank, savaş uçağı, savaş helikopteri gibi savaş araçları satması bu olasılığı güçlendirmektedir ki bu hal Rusya açısından Rusya-Türkiye ilişkisini zedeleme özelliği içindedir; Rusya'nın Salman ile iyi ilişkisi de Türkiye açısından Türkiye-Rusya ilişkisini zedeleme özelliği içindedir. Belki bu nedenle ki Akp başkanı Erdoğan Abd'nin güneyi örnek ki Venezuela ile iyi ilişkiler geliştirme ilişkisi içindedir yani Abd'ye misilleme yapmak için; ancak Venezuela Erdoğan'ın tersine, özelleştirme değil devletleştirme hevesi içinde yani Venezuela ilişkisi kapitalizım(kapitalizm) önünde hiç te doğru bir yaklaşım olmaz yani Venezuela ile yaklaşım bir komünist ülke ile yaklaşım benzeri birşeydir ki özel sektör üzerinde bir kaygı, korku, kuşku oluşturabilir gelecek konusunda.

Yani görülen ki Akp de, Akp'li Türkiye de her yönden ve her açıdan bir engel ve çözümsüzlük içine girmiş durumda görünmektedir. Yani görülen ki Türkiye içinde, Akp'den önce;  Türkiye dünyada yalnızlık içine girebilir büyük olasılıkla. Çin'e de güvenilemez çünkü Çin de örnek ki Çin'deki takılı, israf, gösteriş içeren, sergileyen düğünler konusunda 'Sosyalistliğe aykırılık'tan söz etmeye başladı; anlaşılan ki Çin de yükünütuttuktansonra(yükünü tuttuktan sonra) komünistliğe olmasa da sosyalistliğe geri dönecektir; Rusya zaten Esad'ın, Abd de zaten Suudi Arabistan'ın yanında yanında; Suudi Arabistan da zaten İhvan'ın karşısında ve Pyd'nin yanında.

Eğer bu olasılık gerçekleşirse Türkiye'de yalnızca yalnızlığın değil; işsizliğin, enflasyonun ve döviz kurunun ralli yapma olasılığı da yüksek olacaktır. Kuşkusuz ki Atatürk'e karşıtlık doğru, iyi, hayrlı(hayırlı) sonuçlar doğurmayacaktır çünkü tarih toplumlara akıllılık konusunda denizdeki balık kadar sık şans vermez.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 5.12.18/09.08


Başlık Kategori Yayın Tarihi
şaman kimdir ? Felsefe 18.05.2020
Kızların Oyuncağı! Felsefe 10.05.2020
Zihinsel Engelli (Felsefe) Felsefe 02.04.2020
Televizyonlar ve Toplumsal Gelişmeler Felsefe 01.03.2020
PİŞMANLIK Felsefe 31.12.2019