AKP'NİN FRANSA'YA PRENS SALMAN CEZASI MI?

Gerçek ki Akp'nin yönettiği Türkiye; gerçek Türkiye değil Akp Türkiyesi'dir çünkü gerçek Türkiye Atatürkçülük, demokrasi, laiklik, Türkçe, 'Yurtda barış, dünyada barış', 'Ne mutlu Türküm diyene', 'Andımız', bilimsellik, Osmanlı karşıtlığı, ulusallık, devletçilik gibi özellikler üzerine kuruludur.

Ortada ki Akp'nin Atatürkçülüğe, demokrasiye, laikliğe, bilimselliğe ve Türkçeye karşıt hali hem onu hem onu Türkiye devleti'ni hem Türkiye içinde hem de dünyada zora sokmakta görünmekte.

Akp'nin İhvan'cı özelliği ya da yapısı ya da hali ya da tercihi hem Akp'yi hem de Türkiye devleti'ni dünyada zor düşürecek bir hal almakta.

İhvancılık hem Mısır ile hem de Abd ile hem de Ab ile ters olmaya neden oluyor.

İhvan yani eski adı ile Müslüman kardeşler adlı, sözde İslamcı, sözde dinli yasadışı örgüt; ve Mısır'ın devlet başkanı Enver Sedat'ı öldürmüş bir örgüt.

Yani Akp'nin böyle bir örgüt ile neden yandaş olmak istiyor, anlamak zor. Sonra da 'Teröre karşı birlikte mücadele edelim, benim terör örgütüm iyi-senin terör örgütün kötü anlayışı yanlış' anlayışını da anlamak zor.

Suudi Arabistan; hem Abd yanlısı hem de Fıransa(Fransa) devlet başkanı ile G-20'deki kankalığına bakılırsa Ab yanlısı. Suudi Arabistan da, Abd de, Ab de İhvan'a karşı ve tuhaf ki Pkk yanlısı. Yani anlaşılan ki birileri Türkiye'ye karşı olmayı teröristlik saymıyor; belki de bunun temel nedeni Atatürk, demokrasi, laiklik karşıtı ve Osmanlı yandaşı Akp'dir? Yani bu nedenle ki Türkiye'nin de, Akp'nin de başı hem içeride hem de dışarıda belada olmakta? Yani anlaşılan ki sorunların içeride ve dışarıda çözülmesi için Akp gitmek zorunda?

Akp iktidarı Fıransa'daki, akaryakıta zam nedeni ile başlayan gösterileri nedne gösterip Türkiye'lileri Fıransa'ya gitmek konusunda uyardı. 

Oysa bu konudaki gösteriler tüm Avrupa'ya yayılıyor. Yani neden tüm Avrupa'ya değil de yalnızca Fıransa'ya?

Bu durum; akıla; 'G-20 sırasında Türkiye cumhurbaşkanı Erdoğan Suudi pirensi Salman'a soğuk davranırken Fıransa devlet başkanı Macron ile Suudi pirensi(prensi) Salman arasında görülen kankalık hali nedeni ile mi oldu acaba?' sorusu akıla geliyor. Bilenler bilirler; G-20 sırasında Macron ile Salman elele, omuzomuza(omuz omuza) dost gibi idiler ve Macron Salman'ı 'Beni hiç dinlemiyorsun artık' diye adeta azarlıyordu.

Yani belli ki Akp'nin Türkiye içindeki, Türkiye'nin dünyadaki yerini ve halini Akp'nin İhvan'a karşı tavırı belirleyecek. Belki de Akp'nin kafasında İran ile birlikte 'Suriye-Mısır-Suudi Arabistan alanında Osmanlı türü bir egemenlik hayali vardır ki bu da dünya ve Türkiye açısılarından büyük bir sorun demektir ki bu nedenle de 'Acaba Türkiye'de son iki yılda savaş sanayisindeki gelişmeler savunma ya da ihraç amaçlı olmaktan çok fetih ya da Fatih amaçlı mı?' diye bir soru da akıla gelmiyor değil.

Görülen ki sonunda başına Mondros'u bela eden 'Osmanlı'nın yerinde rahat durmaması'na benzer bir 'yerinde durmamazlık' hali gibi Akp de yerinde durmuyor gibi görünüyor; ve anlaşılan ki Akp uyumadıkça Türkiye ve dünya rahat uyumayacak gibi görünüyor.

İyi de 2019 G-20'si sanki Türkiye'ye ya da Akp'ye inat eder gibi Suudi Arabistan'da toplanacak. Ve bu durum hem Türkiye hem de Akp açısından büyük bir sorun olacak.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 4.12.18/09.38


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AYASOFYA FATİH'İN DEĞİL ATATÜRK'ÜN OLMALI DEĞİL Mİ? Felsefe 12.07.2020
KADIN FAŞİZMİ KURAMIM- 1 Felsefe 11.07.2020
AKP'Yİ YÖNLENDİRME TAKTİĞİ ÖNERİM Felsefe 10.07.2020
MODA SİTELERİ CİNSEL TEŞHİR SAPKINLIĞI YAPIYOR SAVIM Felsefe 09.07.2020
DİN BAŞKA DİNİ İNANÇ BAŞKA SAVIM Felsefe 08.07.2020
Başlık Kategori Yayın Tarihi
şaman kimdir ? Felsefe 18.05.2020
Kızların Oyuncağı! Felsefe 10.05.2020
Zihinsel Engelli (Felsefe) Felsefe 02.04.2020
Televizyonlar ve Toplumsal Gelişmeler Felsefe 01.03.2020
PİŞMANLIK Felsefe 31.12.2019