SOKAK KÖPEKLERİ SALDIRMAYA BAŞLADI

Ne tuhaf insanlar; 'Hayvanları insanlardan daha çok seviyorum', 'İnsanlar hayvanlardan daha tehlikeli' ve hayvanlara 'Canım, cicim, hayatım, evladım, çocuğum, birtanem, sevgilim, aşkım, aşkitom' gibi şeyler diyenler.

Belli ki onların hayatında hiç düşünürler(filozoflar), alimler, alimeler, bilgeler; felsefe, bilim, kitaplar olmamış.

Şehirlerin sokakıları(sokağıları) köy sokakıları gibi koca koca köpekler ile doldu. Köyden şehire göç değil artık köyden şehir denilen daha büyük köye göç var çünkü şehir demek medenilik demek ancak şehir sokakılarında koca koca köpeklerle dolaşmak medenilik değil. Demek ki hayvan sevgisinden önce medenilik ile tanışmak gerekir.

Anlaşılıyor ki siyaset geriledikçe toplumlar da geriliyor; eski çağlara doğru. Köpekler, kaslar, dövmeler, takılar, makyajlar, çıplaklıklar falan. Sokaklar alim, alime değil de Conan, Zeyna dolmakta.

Pencereden bakıyorum.

Sokak köpekileri(köpekleri) yoldan gelipgeçen(gelip geçen) arabalara; motosikletlilere; bisikletli çocuklara saldırıyorlar.

Gepgeniş kaldırımda yatmakta olan bir sokak köpeki babası ile birlikte köpekin oldukça uzakından(uzağından) geçmekte olan çocuka(çocuğa) gözlerini dikip hafif hafif hırladı.

Birbaşka yerde bir sokak köpeki bir adama saldırgan havlarla koşturdu.

İnsan öldüren; insanlara saldıran sokak köpeki haberileri televizyonda her yıl görmeye alışık olduğumuz şeylerden oldu artık.

Birileri de sanki azizlere, azizelere su, yiyecek verir havasında, edasında onları ya da onlara su, yiyecek vermeki(vermeyi) kutsamaya çalışıyor.

Çokunun kulakında küpe var. Küpe olup olmaması önemli değil. Küpeli de olsalar aşısıları var mı acaba?

Aşısıları(Aşıları) olması da önemli değil çünkü havadaki köpek kılıları, tüyüleri yutulursa ölümcül akciğer kisti ve ölümcül karaciğer kisti gibi hastalıklara neden olabilir; çocuklarda da, yetişkinlerde de.

Yani sokak köpekilerini yalnızca beslemek değil; aşılatmak, düzenli olarak yıkamak, ve eğitmek de gerekir.

Hayvanları koruyun ancak insanları tehlikeye atıp değil.

Basit zeka yalnızca birini düşünebilir, birini koruyabilir. Basit zeka sevgiyi de yozlaştırır.

Yollarda, sokaklarda bebekler, çocuklar, yetişkinler var; yalnızca köpekler, kediler, hayvanlar değil insanlar da var. İnsan sağlığı, insan hayatı da önemlidir, değerlidir; üstelik te hayvan hayatından daha çok önemlidir, daha çok değerlidir.

Birileri hayvan sevgisilerini tatmin edecek diye insan hayatı tehlikeye atılamaz.

Medenilik önce hayvana değil önce insana saygı ile kendini belli eder; unutmayın kölelere hayvanca davranan köle sahipilerinin de çok sevdikleri hayvanları vardı; at gibi, köpek gibi, kedi gibi. İnsanları sevmeyen Hitler bile belki hayvanları seviyordu.

Yani hayvan sevgisine biraz dikkatli bakmak gerekir. Yanlışlar ve kötü haller sevgi ile de, hayvanlar ile de örtülmeye çalışılabilir.

Sevmek güzel de; önce felsefeyi, bilimi ve dini tanımlayan Din hadisileri'ni sevmek gerekir.

Bence önce felsefeyi, bilimi ve Din hadisileri'ni sevelim; doğru gerisi sonra gelir ve üstelik te doğruca gelir.

Yani düşünelim ki birinin su, yiyecek verdiği sokak köpekileri birinin çocuğunu parçaladı ya da öldürdü. Çocuğun babası sokak köpeklerini besleyen o kimselere kötü şeyler yapabilir.

Yani yalnızca hayvan sevmeyenleri değil; hayvan sevgisini de sorgulamak, incelemek gerekir.

Köpek kurtdan(kurddan) bir evrimdir. Bu evrim özellikle sokak köpekilerinde geriye dönebilir. Ve Gdo'lu, nişasta bazlı şekerli artıklar köpeklerin saldırganlaşmasına neden olabilir, insanlar da neden olabileceği gibi. Köpekler kas temelli hayvanlardır, ve kas beyini ele geçirirse evrimi önleyebileceği gibi çok geriye de götürebilir.

Sokaklar koca koca köpeklerle dolmakta. Bu durum huzurdan çok huzursuzluk vermelidir.

Dünyanın, insanlığın hayvan sevgisinden çok felsefe, bilim, dini tanımlayan Din hadisileri, kitap ve insan sevgisilerine gereksinimi var.

Sevgi önemli değildir çünkü insanlar silahları da sevebilirler. Önemli olan sevgi felsefe, bilim, Din hadisileri sevgisileridir; bu sevgiler yoksa sevgi normal, sağlıklı değildir. Sevgi yanlışları, kötülükleri, bencillikleri, sorumsuzlukları, akıl-ruh sorunularını, akıldışılıkları, ahlakdışılıkları, insanlık düşmanılıkını(düşmanlığını) örten bir örtü olmamalıdır.

Bakın dünyada felsefe, bilim, Din hadisileri, kitap sevgisi değil; hayvan sevgisi silah sevgisi, araba sevgisi, akıldışı-ahlakdışı moda sevgisi, mangal sevgisi, gericilik sevgisi, yobazlık sevgisi, bilimdışılık sevgisi, ahlakdışılık sevgisi, cinsel sunum sevgisi, çıplaklık sevgisi, gövde gösterisi sevgisi, kas sevgisi, dövme sevgisi, takı sevgisi, makyaj sevgisi, gürültü sevgisi, şiddet sevgisi, saldırganlık sevgisi, magandalık sevgisi, siyasi yandaşlık sevgisi, siyaset sevgisi, kapitalistlik sevgisi, ağalık sevgisi, akılı cinsel çelme sevgisi, Conan sevgisi, Zeyna sevgisi, Rambo sevgisi, Terminatör sevgisi gibi ilkellik, barbarlık yani cehalet ve nefs sevgisileri ile birlikte yükselmekte. Medeni bir ülkenin sokakılarında hayvanlar değil felsefe, bilim, Din hadisileri, düşünürler, alimler, alimeler, bilgeler, kitaplar dolaşır.

Medeni bir toplum sokaklarda felsefe, bilim, Din hadisileri, düşünürler(filozoflar), alimler, alimeler, bilgeler, kitaplar görmek ister; hayvanlar değil.

Birileri belli ki ülkeyi Eski çağlar'a götürmek istiyor.

İnsanın en iyi dostu köpek ya da kitap değildir; felsefe, bilim ve Din hadisileri ve bunlar üzerine kurulu bir devlettir.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 2.12.18/07.31


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AYASOFYA FATİH'İN DEĞİL ATATÜRK'ÜN OLMALI DEĞİL Mİ? Felsefe 12.07.2020
KADIN FAŞİZMİ KURAMIM- 1 Felsefe 11.07.2020
AKP'Yİ YÖNLENDİRME TAKTİĞİ ÖNERİM Felsefe 10.07.2020
MODA SİTELERİ CİNSEL TEŞHİR SAPKINLIĞI YAPIYOR SAVIM Felsefe 09.07.2020
DİN BAŞKA DİNİ İNANÇ BAŞKA SAVIM Felsefe 08.07.2020
Başlık Kategori Yayın Tarihi
şaman kimdir ? Felsefe 18.05.2020
Kızların Oyuncağı! Felsefe 10.05.2020
Zihinsel Engelli (Felsefe) Felsefe 02.04.2020
Televizyonlar ve Toplumsal Gelişmeler Felsefe 01.03.2020
PİŞMANLIK Felsefe 31.12.2019