ZALİMLERDEN KAÇIŞ HAKKI(AİHM Madde 14)

Madde 14 Herkesin zulum karşısında başka ülkelere sığınma hakkı vardır.

       Bu Sözleşmede tanınan hak ve özgürlüklerden yararlanma, cinsiyet, ırk, renk, dil, din, siyasal veya diğer kanaatler, ulusal veya sosyal köken, ulusal bir azınlığa mensupluk, servet, doğum veya herhangi başka bir durum bakımından hiçbir ayırımcılık yapılmadan sağlanır.

Madde 14den anlaşıldığı üzere açıkca iktidar yapısı eliyle(Dewlet) zulumlere uğratılan vatandaşların, AİHM'ne davanın intikal etmesini bekleyerek ölümlerini beklemelerine gerek yoktur.

Özgürlüğü açıkca kısıtlanan, mal can güvenliği olmayan, en birinci(1.) özvarlığı olan evladı dahi gaspedilen kişiler, AİHM'nden, hiç davalarının intikal etmesini beklemeden bu haklarını isteyebilirler. Bunu neden diyorum ?

Önceki yazım olan BAŞKA ÜLKEDE YAŞAMA HAKKI adlı makalemde ÖRNEK HABER olarak Gülşah öğretmeni yazdım, bu yüzlerce içinden sadece bir örnek, ve daha nice örnekler olacak. Neden aynı akibet benim/senin/onun başına gelsin. Ben öğrendim ama neden başkalarını haberdar ederek bir iyilikte bulunmayım değil mi?

Birçokları iktidar yapısı eliyle uğratıldıkları zulumler karşısında terörist anarşist olmayı dağlara çıkmayı seçerken bu haberden haberleri olmayarak başka çareleri yok diye düşündüklerinden hayatlarını karartmaktalar, ve yanlarında olan çocukları dahi babalı yetim ya da babasız yetim olmaktadırlar. Babalı yetim olmaları babalarının dağa çıkması

En hayret edilecek durum ise bu yapının Başkanlarının bu cahilleri ''Ben yerlerinde olsam ben de dağa çıkardım.'' Bülent Arınç diyerek fişeklemeleri ve bu zavallıların hayatlarını karartmalarına öncülük etmeleridir. Evladı gaspedilen birisi büyük adamdır, etkilemez, ya babasız büyütülen o çocuklar nasıl bu yapıya Dewlet diyeceklerdir. Tabi ki onlarda bu yapıya düşmanlar olarak terör saflarında yerlerini almaktalar ve terör bu yapının eliyle körüklenmiş olmaktadır. İktidar yapısı Dewlet değil, Dewlet olan yerde zaten terör olmaz, ve bu kadar insanların mal can güvenlikleri yok diye paraları gaspedilmez, özgür iken köleden daha aşağı konuma düşürülmezler, ve savcılığa ''Can güvenliğim yok'' diye dilekçe verdikleri halde öldürülmezlerdi. Dewlet olsa, vatandaşının can mal güvenliğini koruyamıyorsa en azından başka ülkelere gitmelerini sağlayarak söz konusu bu AİHM 14. Maddesinden vatandaşlarını haberdar eder, ve gitmeleri içinde yadım ederdi. ''Ben olsam bende dağa çıkardım.'' diye fişekleyerek hayatları karartmaz, çocukları yetim bırakmazdı.

Başka ülke vatandaşları olup da herhangi bir ülke vatandaşlığına geçiş şartlarına bakacak olursanız, USA(ABD) 1Milyon dolar yatırım şartı arıyorsa Türkiye 3 Mislini şart koşmaktadır gözlerinize inanamayacaksınız. Bu ülkede mal can güvenliği olmayanları duyanlar bedava vatandaşlık verseniz gelirler mi acaba ?Gitmek isteyenler var, bedavadan onları gönderin bir vatandaş 3 Milyon dolara mal oluyorsa .. Neden bu milletin paralarıyla milyonlarca suriyeli bedavaya vatandaşlığa geçirttirildi ? Nitekim verilmiş bir söz var, LİNK: https://www.bbc.com/turkce/43606619 RTE ''TÜRKİYEDE YAŞAYAMAM DİYENLERİN BİLETLERİNİ ALIP GÖNDERMEK LAZIM''

Evlilikte kadının şikayeti esastır, kocasından şikayetçi olursa delil aranmaz diyecek kadar ;

(8/3) Maddesi; Koruyucu tedbir kararı verilebilmesi için (Şiddetin uygulandığı hususunda delil veya belge aranmaz. zivanadan çıkmış bu yapı herhalde Kurandaki Yusuf Züleyha ayetlerinden bihaber cahiller, ya da bu ayetlere inanmamakta müslüman değiller. Kaldı ki, İslamdan Kurandan habersiz olan bir kızılderili bir aborjin ya da haberdar olan bir ateist dahi, hatta bir çocuğa dahi ''şu kız senden şikayetçi benim kolumu kırdı(vs) diyor'' diyecek olsanız annesine babasına gidip şöyle der;

''Anne/Baba bu amca/teyze deli mi?''

Örnekte kolu kırılmış dedik, ya hiçbir yeri kırılmayan sırf kocasını dolandırmak için bana tokat attı deyip raporu bile olmayan kadından da delil istemeyenlere ne denir ?

Önceki makalelerimden birinin ismi DELİLLERİ OLMAYAN DELİLER idi.

Bu makalemde, Türkiye'nin AİHM'ne 70 yıldır tazminat ödemede lider, ilk sıralarda olmasının ve neden gerek ekonomide gerek hukuk da adalette, gerek bilimde vs geri kalan ülkelerin başında geldiğini analiz etmeye ve sizlere anlatmaya çalıştım. İlim anlamak/anlatmak bütün insanlığa farzdır(Tevbe - 122)  çünkü din, hristiyanların, yahudilerin, budistlerin vs non-teist dinlerde, ateistlerde dahil doğru dürüst olan bütün insanlığın dinidir(Beyyine - 5)                                                                                             Okuyanlara, anlayanlara/anlatanlara teşekkürler.

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
TEORİ Ve İNANÇ FARKI - 8 Bilim / Teknik 14.07.2019
FARKI BİLMEK ve FARKI FARKETMEK FARKI -7 Bilim / Teknik 16.05.2019
ALGI ve VERGİ FARKI - 6(Bir tanım, bir soru, bir tez ya da teori) Bilim / Teknik 10.05.2019
TEK YOL HİCRET (Hidayet nedir?) Bilim / Teknik 20.04.2019
ÇO-BAN Ve BA(ŞKA)N FARKI - 5 Bilim / Teknik 02.02.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Teknik Düşünceler 1 - Çip Bilim / Teknik 16.05.2020
Yıldız Bilim / Teknik 10.03.2020
Sosyal Bilimci'den Evrim Dersi Bilim / Teknik 04.02.2020
Klavye (Bilgisayar) Bilim / Teknik 31.01.2020
Yıldızlar (Astronomi) Bilim / Teknik 30.01.2020

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.