BAŞKA ÜLKEDE YAŞAM HAKKI

           Başlıktan da anlaşıldığı üzere, İnsan Haklarının En Büyüğü, şüphesiz yaşam hakkıdır, mal ve can güvenliğinin sağlanmasıdır. Mal güvenliği olmayan can güvenliği olmayan birisi nasıl o iktidara dewlet diyebilir ? diye sormadan önce;

O ülkede Dewlet var mıdır ? diye sormak gerekir. 70 yıldır AİHM'nde haklarını almakta birinci olan mazlumlardan birçokları haklarını alıp gitmişlerdir. Birçokları da haklarını alamadan öbür dünyaya gitmişlerdir. 

Kuran'da şöyle bir ayet var; NİSA Suresi 97

Haklarına ve özgürlüklerine sahip çıkmayarak, hicret etmeyerek, zâlim idareler altında yaşayanların, kendilerine zulmedilmesine aldırmayanların ruhlarını alarak ölümlerini gerçekleştirirken, melekler:
'Hangi milletin içinde, nasıl bir yerde idiniz?' diye sorarlar. Bunlar:
'Biz yeryüzünde temel hak ve hürriyetleri kısıtlanmış, baskıcı, zâlim idareler altında ezilen çaresizlerdik' diye cevap verirler. Melekler de:
'Allah’ın ülkesi geniş değil miydi? Hürriyetlerinize sahip çıksaydınız, devletinizin değerini bilip, baskılara boyun eğmeyerek özgürce Allah’a kulluk ve ibadet etmek, güç ve gönül birliği yapmak için hicret etseydiniz ya!' derler. İşte onların mekânları cehennemdir. Orası ne kötü bir cezalandırma ve nihaî dönüş yeridir.

Görüyormusunuz ? Can, mal güvenliği olmayan, hakları özgürlüğü gaspedilenleri anlatıyor, ve başka ülke vatandaşlığından bahsediyor. O ülkeden gitmeyenler için üzerine bir de öldükten sonra cehennemde azap göreceklerinden bahsediyor.

Malı canı gaspedilen can güvenliği olmayan birisi, o ülkeden gitmezse ve ölürse, bir de cehenneme gidecek. İyi de, bu insan hakkında sahte doktor raporları, yanlış hakim kararları verilmişse ve yıllardır bu sahte raporları yanlış kararları düzeltme ile ömrü geçmişse bu insan nasıl başka ülkeye gidecek. Uçak bileti alsa ben gidiyorum dese, hop sen gidemezsin, hakkında gidemez diye kararlar raporlar var deseler, Valiliğe vatandaşlıktan çıkmak için dilekçe verse, hop sen dilekçe veremezsin, hakkında dilekçe veremez diye kararlar raporlar var deseler bu insan nasıl gidecek ?

Eski zamanlarda, sınırlara teller jiletler çekmiyorlar mayınlar döşemiyorlardı, ve bu kişi can mal güvenliği yok diye kaçak yollardan gitmek istese de yine gidemese, ya da tellere jiletlere takılsa ölse, mayına bassa ölse ne olacak ?

Örnek: Bütün malvarlığı TCK 149 Nitelikli Gasp Yağma Suçu ile gaspedilen ve direk üzerine kurşun sıkılarak oturduğu ev taranan, mülteciden daha beter konumda olarak devamlı kaçışta olan birisi, AİHM'nden nasıl haklarını alacak ?

Öldü mü hak gak, hukuk guguk* bitti. AİHM'nde artık bu kişiye haklarını veremez.

AİHM tazminat olarak bu kişiye Dünya'yı verse ne olacak ?

Kaçışla ömrü geçen bu kişi ölmese de Dünyayı alsa ne olacak ?

AİHM bu kişiye gençliğini ömrünü, babası tanıttırılmadan anne olacak yaşa getirilen kızının bebekliğini geri getirebilir mi ?

Elbette geri getiremez.

Peki ne olacak ?

AİHM İnsan Hakları konusunda yeni reformlar yapması gerekir, ve benim malım gaspedildi, can güvenliğim yok diye internet üzerinden dahi sesini duyurana yardım elini uzatması gerekmekte, ve söz konusu ülke yetkilileri hakkında en caydırıcı yaptırımları uygulamalıdır.

Bu ülkede birçok kişi ''Can güvenliğim yok.'' diye savcılığa dilekçe vermesine rağmen, hiçbir ilgilenme yapılmayıp, bu kişiler öldürülmektedirler.

ÖRNEK HABER: Link https://tr.sputniknews.com/turkiye/201804111032984836-osmangazi-universitesi-rektor-hasan-gonen-istifa/ 

'CAN GÜVENLİĞİ HAKKINDA BİR DİLEKÇE SUNMADILAR'

Gönen, ''Dilekçelerinin işleme konulmadığını iddia eden kişiler hiçbir zaman can güvenliği ve tehdit unsurlarından dolayı mağdur olduklarını belirten bir dilekçe sunmamışlardır. Sunulan dilekçeler katil Volkan Bayar'ın kendileri hakkında ihbarcı olup olmadığı, bilgi belge istemi, katil Volkan Bayar'ın FETÖ ile ilgili işlem yapılmasını talep eden dilekçelerdir'' dedi. 

Gerçekten yazık günah, bu dilekçeler yok mu ediliyor, yüzlerce öldürülen olduğu halde hala ilgilenemeyecek mi ? '

'Can güvenliğim yok'' diye savcılığa dilekçe verenler %100 ilgilenmediklerini bildikleri halde, bu haber doğru olsa ne değeri var ?

Diyelim ki bu haber doğru ve ''can güvenliğim yok'' diye dilekçe vermemişlerdi.

Bu haberde mi yalan ? Link https://www.cnnturk.com/2012/guncel/12/09/oldurulen.   ogretmenin.vasiyet.gibi.dilekcesi/687837.0/index.html "Vali Yardımcısı en kötü ihtimalle öleceğimi, ölümün hak olduğunu söyledi." Bu cümle, savcılığa başvurduğu halde korunmayan, erkek şiddetinin son kurbanı Gülşah öğretmenin şikayet dilekçesinden. Milli Eğitim'den sorumlu Vali Yardımcısı Zafer Coşkun ise, "Böyle söylemedim" diyor.

Oda mı yalan ? Sende mi yalan ? Bende mi yalan ? 

God aşkına Gud aşkına Gott aşkına, Dia aşkına, Dieu aşkına, 神よaşkına, Бог aşkına, אלוהים.aşkına vs Allah aşkına bir çözüm bulun.

Yarın birgün sizin soyunuzdan gelenler, oğlunuz, kızınız, torununuz vs aymı akibete uğratılmadan.

Herkes haddini bilmeli, ve herkesin bir haddi var, haddi olmayan sadece Allah'dır. Bu ülkede Başbakan idam edildi, demek ki Başbakanın da ''Yaş kesen baş keser''  sıfatı yoktur, ama keser. C.Başkanın da yoktur, yani tanrı sıfatları yoktur.

Bu makalemde, Türkiye'nin AİHM'ne 70 yıldır tazminat ödemede lider, ilk sıralarda olmasının ve neden gerek ekonomide gerek hukuk da adalette, gerek bilimde vs geri kalan ülkelerin başında geldiğini analiz etmeye ve sizlere anlatmaya çalıştım. İlim anlamak/anlatmak bütün insanlığa farzdır(Tevbe - 122)  çünkü din, hristiyanların, yahudilerin, budistlerin vs non-teist dinlerde, ateistlerde dahil doğru dürüst olan bütün insanlığın dinidir(Beyyine - 5)                                                                                             Okuyanlara, anlayanlara/anlatanlara teşekkürler.

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
TEORİ Ve İNANÇ FARKI - 8 Bilim / Teknik 14.07.2019
FARKI BİLMEK ve FARKI FARKETMEK FARKI -7 Bilim / Teknik 16.05.2019
ALGI ve VERGİ FARKI - 6(Bir tanım, bir soru, bir tez ya da teori) Bilim / Teknik 10.05.2019
TEK YOL HİCRET (Hidayet nedir?) Bilim / Teknik 20.04.2019
ÇO-BAN Ve BA(ŞKA)N FARKI - 5 Bilim / Teknik 02.02.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Teknik Düşünceler 1 - Çip Bilim / Teknik 16.05.2020
Yıldız Bilim / Teknik 10.03.2020
Sosyal Bilimci'den Evrim Dersi Bilim / Teknik 04.02.2020
Klavye (Bilgisayar) Bilim / Teknik 31.01.2020
Yıldızlar (Astronomi) Bilim / Teknik 30.01.2020

Yazıya yapılan bütün yorumlar

Ali Murat Söyler 24.11.2018

* Eski C.Başkanı Süleyman Demirel'in sözü olmasına rağmen, Guguk'u Hukuk yapmadan gitmiştir.

Bu yazıya sizde kendi yorumunuzu yazabilirsiniz.