nıkkaH urğoD uloY

Ne değildir HDY ?                                                                                                                                 Bir parti örgüt vs değildir. Hak yolunda cihat ederler.

Ne değildir cihat ?                                                                                                                 Cihat savaş değildir, silahla öldürmek ya da ölmek değildir.

Ne değildir öldürmek ölmek ?                                                                                   Öldürmek ölmek Cennete bilet kesmek şehit olmak vs değildir.(Bkz Özgeci İntihar)

Ne değildir şehit olmak ?                                                                                                     Şehit olmak herhangi birini öldürmek için kılıç ya da kurşun sallarken ölmek değildir. 

4054- Ebu Bekre (r.a)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “İki Müslüman kılıçlarıyla karşılaşır ve biri diğerini öldürürse, ikisi de Cehennemdedirler ikisi de birbirinden farksızdır.” (Buhârî, Fiten: 10; Müslim, Fiten: 4)

4055- Ebu Musa el Eş’arî (r.a)’den rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “İki Müslüman kılıçlarıyla karşılaşır ve biri de diğerini öldürürse, katil de Maktul de ateştedir.” Bir adam: “Ey Allah'ın Rasûlü! Katili bildik ateştedir peki maktul neden ateştedir?” Rasûlullah (s.a.v): “O da arkadaşını öldürmek istiyordu” buyurdu. (İbn Mâce, Fiten: 5; Müsned: 18845)

4056- İbn Ömer (r.a)’den rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Benden sonra birbirlerinizin boynunu vurarak kafirlere benzemeyin.” (İbn Mâce, Fiten: 5; Müsned: 18845)

4057- İbn ömer (r.a)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Benden sonra birbirinizin boynunu vurarak kafirliğe dönmeyin. Kişi babasının ve kardeşinin işlediği cinayetten dolayı sorumlu tutulmaz.” (İbn Mâce, Fiten: 5; Müsned: 18845)

4058- Abdullah (r.a)’tan rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Benden sonra birbirinizin boynunu vurarak kafirliğe dönmeyin. Kişi babasının ve kardeşinin işlediği cinayetten dolayı sorumlu tutulmaz.” (İbn Mâce, Fiten: 5; Müsned: 18845)

Açıkca görüldüğü üzere, Müslümanın müslümanı öldürmesinden bahsediyor. MüslümanMüslümanı öldürür mü ?

Tabi ki öldürmez, kafir kafiri öldürür. O halde, neden hadiste Müslüman dedi, peygamber yanıldı mı !?

Tabi ki hayır, kimliğinde Müslüman yazan herkes Müslüman, bu şekildeki kafirleri kastetti.

Müslüman kafiri öldürür mü ?

Öldürmez tabi ki, gücü yetmiyorsa hicret eder. 

Peki ya gücü ele geçirdiğinde ?

O zaman hiç öldürmez, axine herkes kitabıyla hükmetsin der. 

Medine sözleşmesinin önemli maddeleri nelerdir?

Müslüman ve Yahudi topluluklar barış içerisinde yaşayacaklardı.

Şehrin dışından gelen saldırılarda, hep birlik olunacak ve şehir savunması birlikte yapılacaktır.

Yahudiler dinlerinde serbest olacaktır.

İki taraftan birinin, üçüncü bir tarafla olan anlaşmazlığında diğer taraf yanında yer alacaktır.

Yahudiler ve Müslümanlar arasında olacak anlaşmazlıklarda, Hz Muhammed hakem olarak kabul edilecektir.

Her topluluk kendine ait bölgeden sorumlu olacaktır.

Çıkacak bütün anlaşmazlıklar Allah'a ve Resul'üne sunulacaktır.

İşte HDY(هدي) budur,

Hucurât / 17 

    يمنون عليك ان اسلموا قل لا تمنوا علي اسلامكم بل الله يمن عليكم ان هديكم للايمان ان كنتم صادقين 

10 - Ali Bulaç: Müslüman oldular diye sana minnet etmektedirler. De ki: "Müslümanlığınızı bana karşı minnet (konusu) etmeyin. Tam tersine, sizi imana yönelttiği için Allah size minnet etmektedir. Eğer doğru sözlüler iseniz (bunu böyle kabullenmeniz gerekir.)"

Bu ayeti de doğru meal edenler Türklerden Ali Bulaç ve Arablardan İbni Kesir olmuşlardır, diğerleri minnet etmeyi, Müslüman olmalarıyla Peygamberi minnet altında bırakmak olarak meal etmişlerdir. Hiç Müslüman olan bu kötü fiili işler mi ? Allah Müslüman oldular demesine rağmen bu ayeti bile yanlış meal etmek HDY(هدي) değildir.

Hadi diyelim ki, diğerleri cahiller, ya diplomalı Diyanet profesörleri nedir ?

Bu makalemde, HDY üzerinde olmayan Türkiye'nin, AİHM'ne 70 yıldır tazminat ödemede lider, ilk sıralarda olmasının ve neden gerek ekonomide gerek hukuk da adalette, gerek bilimde vs geri kalan ülkelerin başında geldiğini analiz etmeye ve sizlere anlatmaya çalıştım. İlim anlamak/anlatmak bütün insanlığa farzdır(Tevbe - 122)  çünkü din, hristiyanların, yahudilerin, budistlerin vs non-teist dinlerde, ateistlerde dahil doğru dürüst olan bütün insanlığın dinidir(Beyyine - 5)                                                                          Okuyanlara, anlayanlara/anlatanlara teşekkürler.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
TEORİ Ve İNANÇ FARKI - 8 Bilim / Teknik 14.07.2019
FARKI BİLMEK ve FARKI FARKETMEK FARKI -7 Bilim / Teknik 16.05.2019
ALGI ve VERGİ FARKI - 6(Bir tanım, bir soru, bir tez ya da teori) Bilim / Teknik 10.05.2019
TEK YOL HİCRET (Hidayet nedir?) Bilim / Teknik 20.04.2019
ÇO-BAN Ve BA(ŞKA)N FARKI - 5 Bilim / Teknik 02.02.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Bazı Astronomi Tezlerim Bilim / Teknik 07.10.2019
Yalıtım (İnşaat) Bilim / Teknik 09.09.2019
Ölümü yenebilir miyiz? Bilim / Teknik 03.05.2019
Nedir Bu Akyuvar? Bilim / Teknik 07.02.2019
Bazı Astronomi Tezlerim Bilim / Teknik 25.12.2018

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.