HAYATIMIZA GİZLİCE GİREN TEHLİKELER

Kimyasallar yaşamımızın bir parçasıdır. Her yıl dünyada tarımda kullanılan kimyasal maddeler, gıda katkı maddeleri, ilaçlar, enerji üretiminde kullanılan yakıtlar, kimyasal tüketim maddeleri gibi en az 400 milyon ton kimyasal madde üretilir. Kimyasalların üretilmesi ve kullanımı gelişmişlik düzeyi ne olursa olsun bütün ülkelerin ekonomik gelişmelerinde temel etmendir ve yaşamımızı doğrudan ve dolaylı olarak etkileyerek yaşam kalitesini artırır. Buna karşın, gerekli önlemler alınmadığında kimyasallar sağlığa ve çevreye zarar verebilir.

Kimyasalların yol açtığı riskler sadece kimya sanayinde çalışanları değil, bütün çalışanları ve hatta toplumu tehdit eder. Kimyasallar çözücü olarak temizlikte, katkı maddesi veya inceltici olarak boyalarda ve cilalarda, derişik maddelerin ve karışımların seyreltilmesinde, gaz halinde kaynak işlerinde, soğutmada ve anestezide kullanılır.

Okullarda, laboratuvarlarda, araştırma merkezlerinde, resmi dairelerde ve evlerde az ya da çok miktarlarda kimyasal kullanılır. Binlerce insan işyerlerinde tehlikeli kimyasal etkenlere maruz kalır. Bu etkenlere maruziyet önlenmediğinde veya uygun yöntemlerle denetim altına alınmadığında ciddi iş kazaları ve meslek hastalıkları ve hatta kalıcı hasarlar ve ölümler meydana gelebilir

Kimyasalların bilinen zararlarının yanında bilinmeyen etkilerin de  mevcut olduğunu öngörmek gerekmektedir.Hayatın yapıtaşlarını oluşturan kimyasalların kullanımı kadar  etkilerinin bilinmesi gereken bir zorunluluk olduğunu düşünüyorum.Oluşabilecek zararları en aza indirmek amacıyla  kimyasalların yapılarını tehlikelerini karşılaştığımızda alınabilecek önlemleri  gibi konular iyi bilinmelidir.

Dolayısıyla çalıştığımız kimyasal maddelerle ilgili mümkün olduğunca  fazla bilgi edinmemiz için önem taşımaktadır. Bir diğer riskte Kimyasal maddelerin tehlikeli reaksiyon vermeyecek şekilde sınıflandırılması ve bu sınıflara uygun olarak depolanması çok önemlidir. Kimyasal maddelerin depolandığı ortamlar yangın ve patlama riski taşır. Bu nedenle kimyasal madde üreten ve/veya kimyasal madde kullanan işletmeler, kimyasalların güvenli bir şekilde depolanması için gereken önlemleri eksiksiz olarak almış olmalıdır.

Bu yazının  temel amacı  piyasaya arz edilen maddelerin, karışımların ve bazı eşyaların, insan sağlığı ve çevre üzerinde yaratabilecekleri olumsuz etkilere karşı yüksek seviyede koruma sağlamak içerdiği maddelerin insan sağlığı üzerindeki etkilere ilişkin epidemiyolojik veriler ve deneyimleri belirtmek oluşabilecek iş sağlığı ve iş güvenliyi  kazalarına önlem olmak ve tehlike oluşturabilecek risk faktörlerini önlemek küçük bir farkındalık yaratmak amacıyla yazılmıştır.

Hayat işte! Bir merhaba ile bir hoşça kal arasıdır.:)))) 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
İHA kurs bilgilendirme (İHA Course of in the formal) Eğitim 21.08.2019
İHA kurs bilgilendirme (İHA Course of in the formal) Eğitim 20.08.2019
İHA kurs bilgilendirme (İHA Course of in the formal) Eğitim 19.08.2019
GENÇLER NEREYE UÇUYOR Eğitim 31.07.2016
HAVACILIKTA SON GELİŞME Eğitim 05.10.2015
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AĞUSTOS “EĞİTİMDE HASAT MEVSİMİ” OLSUN! Eğitim 24.11.2019
Geleceğin Umut Biletleri Eğitim 31.10.2019
Adam Olmak Eğitim 05.10.2019
EĞİTİMDE CİNSİYET AYRIMI SAVIM Eğitim 22.09.2019
Eğitim Ve Öğretim Eğitim 05.09.2019