Haklı Olmak

Haklı olmak kadar sonun nereye gideceğini kestiremediğimiz bir şey yoktur. Haklı olmak erdemli bir duruştur. Bir başkaldırıdır zulme. Ses olmaktır kötü insanlara. Ve bedbaht bil haldir halden anlamayanlara.

 

Sırf haksızlığa uğramamak için susanların tercümanı olmaktır. Korkuyu dize getirmektir bir bakıma. İyi ki haklı olanlardanım. Vicdanımla muhasebemde rahat bir uykuyu hak edebiliyorum. Korkmuyorum yalnız kaldığım gecelerde. Kimsenin beni anlamasına, beni duymasına ihtiyaç duymuyorum. Ön safta bayrak taşıyanıyım haklı duruşun.

 

Sakı bir cennettir sabırlı olmak. Herkese nasip olmayan bir imtihandır. Haklı olmanın altın bileziğidir sabrı dost bilmek. Onunla hemhal olabilmek…

Karanlığın aydınlığa ulaştığı yerdir haklı olmak. Sesini en duymasını istediğin kişinin duyduğu şeref makamıdır. Hakka yakın olmaktır. Nebiyle dost olabilme şerefine nail olduğun yerdir. Kimse bilmiyor lafının, kimse duymuyor beni gibi lafların son bulduğu yerdir.

 

Her şeyinle haklıyken, hiç olma sanatını keşfettiğin yer. İşte asıl makam. İşte o ulaşılmak istenilen yer. Kuş konmaz kervan geçmez bir yerde kendini duyabilmek en tatlı meziyetidir hayatın. Sonsuz bir hayatın gelmesini iple çekerken.  

 

Ölüm en güzel cevaptır uzayıp giden ömre. Ölüm en güzel imtihandır hiç ölmeyeceğini düşünenlere. Kaderin haklı insanlara en büyük yardımıdır. İyi ki ölüm var. İyi ki yüce divanda görüşülecek bir hesap günü var. Tek dileğim o yüce divanda da, haklı olmanın gururunu yaşayabilmek. Nasip et Allah’ım…

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Çorap Söküğü Şiir 13.12.2018
Yitik Cümle Şiir 12.11.2018
Bağrı Yanık Memleketim Şiir 02.11.2018
İyi Kötü Savaşı Edebiyat 01.11.2018
Bu Ben Değilim Şiir 08.10.2018
Başlık Kategori Yayın Tarihi
ERDOĞAN-PUTİN-TRUMP-MACRON-SALMAN BEŞGENİ Felsefe 14.12.2018
SELFIE ÇUBUĞU YERİNE ÇEKİM ÇUBUĞU ÖNERİM Felsefe 13.12.2018
CESUR DEĞİL AHLAKLI OLUN Felsefe 12.12.2018
AKP'NİN FRANSA'YA PRENS SALMAN CEZASI MI? Felsefe 11.12.2018
"GELDİKLERİ GİBİ GİDECEKLER" Felsefe 11.12.2018

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.