SEÇİM ve DAYATIM FARKI

Aklı olan şu soruyu sorar ya da cevaplar ;

Neden Türkiye AİHMne tazminat ödemede 70 yıldır liderdir ilk sıralardadır ?                    Adaletli kararlar verdikleri için tazminatları ödemiyorlar herhalde değil mi ?                     Peki, verdikleri kararlar adaletli değilse nedir o zaman ?                                               Adaletsizdir değil mi ?                                                                                               Adaletli kararlar verenler Adil oluyorlarsa, adaletsiz kararlar verenler ne oluyorlar peki ?   Zalim değil mi ?

Zalim, seçim yaptırmaz, zaten seçim yaptırmadığı için zalim sıfatını alır. Seçim kelimesi ile kastettiğim, geleneksel parti milletvekili vs seçimleri değildir.

Zalim dayatır, seçtirmez. Peki, Seçmen nedir !?                                                        Öğrenene neden öğrenmen denmemiş de, öğretene öğretmen denmiştir ? Öğrenene öğrenici denmiştir, i harfi düşerek öğrenci olmuştur. Öğreten ise öğretici olur. Öğretici bu işin ustası demektir, devamlı bu işi meslek yapan demektir, öğreten acemi de olabilir, cahil de olabilir, bir defalığına ya da iki defalığına bir şeyler öğretene öğreten denilir.                                                                                                                                                     Öğretmen örneğimizden gelelim seçmene. Seçmen demek seçici demektir, bakın bir ya da iki defalığına cahilcede olsa seçen değil. Seçici bu işin ustası demektir, devamlı bu işi meslek yapan demektir, seçen acemi de olabilir cahil de olabilir, bir defalığına ya da iki defalığına bir şeyler seçene seçen denilir.

Örnek : Pazardan karpuz seçen cahil biri seçici değildir, seçendir. Seçer eve gelir, ham çıkar kelek çıkar, fakat karpuzdan anlayan bir seçiciye seçtirirse, ham ya da kelek çıkmaz. Bu kişi seçendir, seçici değildir, pazardan aldığı karpuzun parasını kendisi kazanır, kendisi harcar, kimseyi ilgilendirmez ve zararı olmaz. Fakat ;                                                                                                                                                                Beni/Seni/Onu İnsan Hakları İhlalleri ve Sosyal Baskılar'a uğratacak zalimleri seçerse, o zaman hepimize zararı olur.

Seçici, yani seçmen, diploma ile olmaz, ya da para ile, zengin olma ile olamaz. Seçici hangi olgular ile seçici olabilir ? ;                                                                            Akıl ile

Fikir ile

Zeka ile

Kapasite ile

Yetenek ile seçici olabilir ve karpuz seçicisi bile bu olgular olmadan karpuz seçicisi olamaz. Karpuz seçicisi, mesala bir hakimi bir doktoru bir başkanı seçemez, onun seçiciliği karpuz üzerinedir, diğer seçicilik konularında seçici değildir.

Mesala, kişi zengin de olsa, diploma ya da para olguları ile işletmeci olamaz, işletmeciliğe kalkışsa batırır. Fakat ;                                              Akıl, Fikir, Zeka, Kapasite, Yetenek olgularına sahip olan bir kişi, hiç parası olmasa da, borçlar ile krediler ile işletmeci olur, ve bu olgular olmadan, diploma ile ve zengin olması ile işletmeci olmak isteyen kişi batırdığı halde, bu olgulara sahip olan kişi, milyoner hatta milyarder olur. Batıranlara da, sıfırdan zengin olanlara da birçok örnekler vardır.

100 kişi var diyelim, ve herhangi bir alanda seçici/seçmen olan sayısı bu 100 kişi içinde 10 kişi. Bu 10 seçici/seçmenin seçim yapması gerekmektedir. Demokrasi adına kandırarak %90ın seçimi geçerlidir denilmesi yanlıştır. Çünkü %90 seçici yani seçmen değildir, seçmen sayısı/oranı :%10dur. Okuma yazma bilmeyenlerin dahi olduğu %90a yaptırılan seçim değil dayatımdır. Birçoklarının beğenmedikleri İslami yönetimde demokrasi, ehlizikrin yani seçici/seçmenlerin oyları ile uygulanır, yani manken Aysun Kayacı Ehlizikrden bahsetmiştir, fakat müslümanız diyenler karşı çıkmışlardır. İş ehil olanlara verilseydi(Nisa 58, Türkiye her konuda lider olurdu, AİHMne tazminat ödemede lider değil.

Bu makalemde, Türkiye'nin AİHM'ne 70 yıldır tazminat ödemede lider, ilk sıralarda olmasının ve neden gerek ekonomide gerek hukuk da adalette, gerek bilimde vs geri kalan ülkelerin başında geldiğini analiz etmeye ve sizlere anlatmaya çalıştım. Okuyanlara, anlayanlara teşekkürler.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
TEORİ Ve İNANÇ FARKI - 8 Bilim / Teknik 14.07.2019
FARKI BİLMEK ve FARKI FARKETMEK FARKI -7 Bilim / Teknik 16.05.2019
ALGI ve VERGİ FARKI - 6(Bir tanım, bir soru, bir tez ya da teori) Bilim / Teknik 10.05.2019
TEK YOL HİCRET (Hidayet nedir?) Bilim / Teknik 20.04.2019
ÇO-BAN Ve BA(ŞKA)N FARKI - 5 Bilim / Teknik 02.02.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Bazı Astronomi Tezlerim Bilim / Teknik 07.10.2019
Yalıtım (İnşaat) Bilim / Teknik 09.09.2019
Ölümü yenebilir miyiz? Bilim / Teknik 03.05.2019
Nedir Bu Akyuvar? Bilim / Teknik 07.02.2019
Bazı Astronomi Tezlerim Bilim / Teknik 25.12.2018

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.