HAYAL ET, İTİRAZ ET, BAŞAR!

Öncelikle Cumhuriyetimizin 95. Yılı kutlu olsun, Mehmet Akif’in dediği gibi Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın.

Genel olarak her türlü verilere baktığımız zaman ülkemiz için görüntünün pek parlak olmadığı herkes tarafından aşikâr. Peki, enseyi karartıp bekleyecek miyiz tabi ki hayır. Bu millet ki en zor zaman ve şartlar altında bile bir çıkış yolu bulmuş bir çözüm bulabilmiş bir millettir.

Bu kötü olan veriler içerisinde belki de en üzücü olan ve üzerine düşünülmesi gereken bir veri var ki direkt çocuklarımız ile alakalı:

Intel’in yapmış olduğu araştırmaya göre ki çocuklarımızın yarısı hayal kuramıyor ve yetişkinlerin ise %14’ü hayal kurabiliyor.

Daha derine inersek hayal kuran çocuklar nelerin hayalini kuruyor olabilir:

Ev sahibi olmak

İş sahibi olmak

Bu hayallere sahip çocukların büyük projeler ve teknoloji üretmesi mümkün olabilir mi sizce?

Bununla beraber diğer bir problemimiz daha var kendi çocuklarımızda durum vahim ancak son yıllarda ülkemize gelen yaklaşık 3 milyon mülteci var, bu 3 milyon mültecinin 2 milyonu çocuk muazzam bir rakam.

Mülteci sorunu 2012’den beri ötelenen ve görmezden gelinen bir konu ancak şöyle bir geçmişe bakacak olursak Pakistan örneğini görebiliriz, bir zamanlar Pakistan Hindistan ile yarışırken mülteci sorununu doğru yönetemediği için gerilemiştir, Hindistan uzaya giderken Pakistan’ın durumu herkes tarafından malumdur.

Bu çocukların %75’i yakınını kaybetmiş bununla beraber bu çocukların %33  şiddet görmüş durumda bu oran mülteci çocuk sayısına oranlandığında Vietnam’dan dönen askerlerden daha fazla travma yaşamış çocuk varlığına işaret eder ve maalesef bu çocukların hepsi tıbbı vaka.

Bu çocukların %70’i okullarda olması gerekirken sokaklarda lise yıllarında ise sokaklardaki çocukların oranı %90’lara çıkıyor.

Bunun sonucunun neler olabileceğini görebilmek için 3 coğrafyaya bakmak yeterli: Asya, Afrika ve Ortadoğu.

Asya’dan Taliban çıktı, Afrika’dan Bako Haram çıktı Ortadoğu’nun durumu ise malum.

Evet herkes kendine göre bir neden ve sonuç çıkartabilir ama hiçbir önemi yok bu çocuklar aramızda. Daha önceki yazımda PISA ve ABİDE sınavı sonuçlarını paylaştım ama sonuçlar orada da ortada birde bunun üzerine böyle bir sorunumuz var doğru yönetemezsek vay halimize.

G20 ülkesi olmamıza rağmen çocuklarımız ilk 40’ta bile değiller, son 10 yılda milli gelirimiz yerinde sayıyor hatta geriliyor, tamamıyla orta gelir tuzağına düşmüş durumdayız.

Konunun daha da net anlaşılması için birkaç örnek vereceğim:

Örneğin UBER; piyasa değeri 50 milyar$=10 adet THY demek

Whatsapp; piyasa değeri 18 milyar$= Cumhuriyet tarihi boyunca kurulmuş en büyük 5 şirketin toplamı 18 milyar dolar değil.

Maincraft oyunu: bir yıllık maden gelirimizden daha fazlasına satıldı.

 

Aynı örneği övündüğümüz Fındık içinde vermek mümkün Fındık ihracatımız 3 milyar$ bunu alan 500 çalışanlı İtalyan firmasının bu fındıkları alıp işlemesi sonucunda elde ettiği gelir 11 milyar$.

 

Örnekler umarım faydalı olmuştur gerçekleri görebilmemiz açısından.

Bunların düzelmesi için acilen yapmamız gerekenler var nedir bunlar:

Adalet duygusunun gelişmesi

Özgürlüklerin geliştirilmesi

Liyakat kültürünün gelişmesi

İtiraz etmeyi öğrenmeliyiz.

 

Sevgiyle kalın…


Başlık Kategori Yayın Tarihi
İŞSİZLİK, TARIM ve BÜTÇE Politika 16.07.2019
AK PARTİ MUHALEFETİ Politika 11.07.2019
2023 EĞİTİM VİZYONU İLE İLK 10 EKONOMİ ARASINA GİRMEK MÜMKÜN MÜ? Politika 20.05.2019
TARİHTEN DERS ÇIKARMAK Politika 01.05.2019
KAYBEDEN TÜRKİYE OLUR. Politika 23.04.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
YCHP'Lİ NİHAT YEŞİL'E KIDEMLİ SORULAR !! Politika 20.06.2020
Batı Emperyalizmi ve Türkiye Politika 17.06.2020
"KRİPTO FETÖ VİRÜSÜ" ve FETÖ'YE GEBE KALAN VESAYETCİLER !! Politika 12.06.2020
İhanet Projeleri -3 Politika 05.06.2020
KILIÇDAROĞLU'NUN, HDP 'ye UYUMLU YENİ PARTİ PROGRAMI !! Politika 03.06.2020

Yazıya yapılan bütün yorumlar

BOŞ ADAM 01.11.2018

Güzel bir yazı olmuş, umarım siyasetler bundan sonra oy devşirmek ve günü kurtarmak için değil, geleceği görerek ona uygun şekilde yapılır, yoksa bugün küçük görülen, geçiştirilen olaylar yarın felaket olarak karşımıza gelebilir.

Bu yazıya sizde kendi yorumunuzu yazabilirsiniz.