SELAMSIZ MÜSLÜMANLIK..


Araştırmacı yazar: Murat Gülşan 27.10.2018

Son zamanlarda Namaz kılan kardeşlerimin sayısı arttığını görünce ümit var olmuştum.Amma velakin bu kardeşlerimin o güzel ibadetlerinin yanında ne müslümanlığa nede kendilerine yakışmayan kibir ile selam vermeden, yolda gördüğü halde, hatta mescidlerde karşılaştığımız zaman selamlaşmayan bir güruh topluluğu haline geldiklerini söylemek isterim.Benim bıyığım imam bıyığı veya ben sakallıyım veya işte benim takkem lacivert, yeşil, siyah her ne renkse sende takke yok sakal yok bıyık yok tarzcasına ben zaten mürşide bağlıyım şıhım şeyhim hocam var dercesine Namaz kılana kılmayana selam vermeyen tiplere, İNSANLARI AYRIŞTIRANLARA sesleniyorum. Bir hadis var aklınızdan çıkarmayın ben hatırlatayım size “"Kolaylaştırınız! Zorlaştırmayınız! Müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz! Birbirinizle anlaşın, iyi geçinin, ihtilâfa düşmeyin!" Hey mübarek adam İslamın 5 şartından biri olan Namazı eda etmen en doğal hakkın fakat sorumluluğun bir kat daha artıyor kendini bir şeylerden sayıp ta selam vermeyişin müslümanlığına en büyük zararı veriyor bilesin.
Şimdi dinimizde selamın nedenli yüksekte yer tuttuğunu belirten ayet ve hadislerle konuyu detaylandırayım.
ALLAH C.C Diyor ki!
Hoş bir esenlik dileği olarak, selâm verin. İşte Allah, düşünesiniz diye âyetleri size böyle açıklar. (Nur Sûresi 61)

"Ey iman edenler! Allah yolunda sefere çıktığınız zaman, gerekli araştırmayı yapın. Size selâm veren kimseye, dünya hayatının geçici menfaatine (ganimete) göz dikerek, “Sen mü’min değilsin” demeyin. Allah katında pek çok ganimetler vardır. Daha önce siz de öyle idiniz de Allah size lütufta bulundu (müslüman oldunuz). Onun için iyice araştırın. Çünkü Allah, yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.” (Nisâ Sûresi 94)

“Ey iman edenler! Kendi evlerinizden başka evlere, geldiğinizi hissettirip (izin alıp) ev sahiplerine selâm vermeden girmeyin. Bu davranış sizin için daha hayırlıdır. Düşünüp anlayasınız diye size böyle öğüt veriliyor.” (Nur Sûresi 27)
“Siz, iman etmedikçe cennete giremezsiniz; birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olamazsınız. Yaptığınız zaman birbirinizi seveceğiniz bir şey söyleyeyim mi? Aranızda selâmı yayınız. ” (Müslim, Îmân 93)
İşte ben bu tipleri malesef sevmiyorum sevemiyorum.Falanca tarikatın bölge imamı sorumlusuymuş vah vah ne yapalım ne zannediyor kendini haşa dinin sahibimi ne bu kibir ne bu hava peygamber efendimizi nasıl örnek alıyor bu zat anlamadım gitti. Peygamber efendimiz s.a.v bırakın canlıya Müslüman olmayan cenazeye bile saygı göstermiştir. “Bir defasında Medine’de Müslümanlarla birlikte otururken önlerinden geçen bir cenaze önünde ayağa kalkmıştır. Onun bu tutumu karşısında “Ey Peygamber o ölen bir Müslüman değildi” denilmesi üzere “o da bir can taşımıyor muydu?” diyerek insanlar arasındaki en temel asgari müşterek olan insan olma niteliğinin önemini vurgulamıştır.”
Şimdi buradan haykırıyorum hey Müslümanlar dinde mütevazi olunuz, hoşgörülü olunuz selam vermede almada öncü olunuz bırakın kibri havayı şaşayı kullara selam verin selamı muhabbeti yayınız. Ene (Benlik)duygusuna mağlup olmayınız. Sen kıldığın namazdan huyundan suyundan sorumlusun bırak tepeden bakmayı Müslümanlığını Müslüman gibi yaşa yoksa bu garip Gülşan daha çok yazar böyle. Tüm kibrini ayaklar altına almış insanları namaz kılıyor veya kılmıyor diye ayırmayan Müslüman kardeşlerime selam ediyorum bu tip kendine unvan takıp halen gaflet dalelet içinde olanlarada ALLAH C.C Yardım etsin nefislerini yensin.Amin..


Başlık Kategori Yayın Tarihi
MANA ALEMİ SIRLARI Eğitim 07.02.2018
Elinden bir tas su içmek icin Şiir 23.09.2017
POLİS ALİ FEHMİ EFENDİ Tarih 20.09.2017
OKU VE TEFEKKÜR ET Eğitim 17.09.2017
YARADANA KUL OLMAK Edebiyat 03.09.2017
Başlık Kategori Yayın Tarihi
GENÇLER NEDEN EVLEN(E)MİYOR? Sosyal 22.05.2020
ESKİ RAMAZANLARI UNUTMAYALIM Sosyal 15.05.2020
Önce İnsan Olmak Sosyal 09.05.2020
Aklın bir hali olarak; "Analidratik" düşünce Sosyal 04.05.2020
Cehalet Salgını Sosyal 30.04.2020

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.