Yöneticilik Hakkında

Bilimsel teknolojiye göre yöneticilik yapmak uzaktan görüldüğü gibi kolay yapılabilecek her bireyin yapabileceği bir meslek değildir. Herkes çalışabilir, üretimde yapabilir ancak, herkes yönetici olamaz, gerçeği ile arzu edilen temel eğitim ve tecrübenin olması yönetim için esastır. Hayatında hiç yönetim kadrosunda dahi bulunmamış fizik gücüyle üreten, çalışan dünyanın emekçileri, yöneticiliğin kolaylıkla yapılabilir bir iş olduğunu savunarak, kendi işinden daha basit olduğunu söyleyebilen çalışanlara çok zaman rastlamak mümkündür. Topluma değer kazandırmak için sadece yöneticilik yapmak gerekmiyor, toplumda çeşitli iş ve görevleri yapmakta olanlarda yöneticinin direktifleri doğrultusunda işinin yürütülmesini sağlamaktadır.

Yönetici konumuna gelince, insanların yapabileceği yeteneklerine göre yönlendirmek, mutlu ve ikna etmek yöneticilik yapmanın hiçte kolay bir iş olmadığını göstermektedir. Çalışarak emek sarf etmekte olan insanların bulunduğu ortamın insan haklarına saygılı, demokratik, tarafsız, şeffaf, adaletli ve hakkaniyetli bir yönetim sergileyerek taraflı-tarafsız insan kitlesinin takdirini toplamak, iyi bir yönetici olmayı gerektirmektedir. Öyle ki, uzmanlık dalında tecrübeli olunması başarılı yönetim anlayışında vazgeçilmez zorunluluktur. Yönetmek demek yanıltmak anlamında değildir. Aksi halde, faydasız bireyler topluma da yarar sağlamayacaktır. İstihdam sağlayan herhangi bir iş yerinde, yerel yönetimlerde ve devlet yönetimlerinde farklılıklar olsada, örnek yönetim sistemi olarak; Tarihte kurulan Türk imparatorluklarının yönetim tecrübelerinin bilimsel teknolojik yenilikler ışığında, Türk örf, adet, inanç, gelenek ve göreneklerine bağlı uyarlanabilir yakınlaştırıcı, kaynaştırıcı, bağlayıcı temel unsuru olarak ele alınması ve Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün ilkeleri doğrultusunda, sonuç alıcı çağdaş ilerici yönetim şekli Türk yönetim sistemi neden olmasın.

Mevcut dünya devletlerine yüzeysel olarak baktığımızda, devlet geleneği eskiye dayanan ulusların, ekonomik, siyasi, kıriz ve beklenmedik darbelere karşı, ekonomik olarak yıpransalar dahi, geçmişten gelen devlet geleneği, oto kontrol sistemi tecrübesiyle, tutarlı bir yönetim sergileyerek en azından savunma tecrübesiyle ayakta kalmayı başararak dünyada var olmayı sürdürebilmektedirler.

Geçmişten günümüze kadar bir çok yönetim şekli bulunmaktadır. Bilimsel ve teknolojik yeniliğe açık, dürüst, şeffaf, kaliteli ve ileri girişimcilik ruhuna sahip sürdürülebilir yönetim anlayışı inancı, dünya milletlerinin güvenini kazanma yolunda gücüne güç katacaktır. 

esen kalın, değerli okurlarım...........................


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Vay Canım Ülkem Vay !!!! Politika 26.05.2020
Saldırılar Devam Ediyor Politika 09.03.2020
Bakış Açısı Politika 25.02.2020
Felaketler Ülkesi Olmak İstemiyoruz!!! Genel 07.02.2020
Nereye Gidiyoruz Yaşam 07.12.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
BİR SAVUNMA YAZISI (4) Genel 26.05.2020
BİR SAVUNMA YAZISI (3) Genel 25.05.2020
BİR SAVUNMA YAZISI (2) Genel 24.05.2020
BİR SAVUNMA YAZISI Genel 22.05.2020
Torus Nefesi Nedir ? Torus Nefesi Teknikleri'ni Nasıl Uygularız ? Genel 20.05.2020

Yazıya yapılan bütün yorumlar

İsmail Kalal 22.11.2018

Bilgi paylaşılırsa değerlidir.

BOZOK BEYİ 24.10.2018

gerçek güzel yazı.

Bu yazıya sizde kendi yorumunuzu yazabilirsiniz.