İmtihan Nedir?


İmtihan sadece bir tür kötü olay ve olguların yaşanması mıdır?

Çağımızın İlahiyat camiası bile maalesef bu sorulara yeterince cevap üretememişler veya var olan Kur'an'î cevapları istila etmişlerdir. Aynı şekilde bazı meal yazarları da Kur'an'da İmtihan diye sadece kötü olay ve olguları öne sürmüşlerdir. Buna bir örnek, bela ve fitne kavramlarının geçtiği yerlerin imtihan diye çevrilmesi gibi. 

İmtihan sadece bela ve fitnenin vuku' süreci değildir. Hayatımızın her aşaması bizim için bir imtihan serüvenidir. İmtihan, iyi hallerin yaşanmasıdır da aynı şekilde. 

Bir diğer husus da başımıza gelen her olayın Allah'tan bizim için birer imtihan olduğu ve bu imtihanı geçmenin de yegane çıkar yolunun Allah'a sözlü nidalarda bulunmakla olabileceğinin lanse edilmesidir. Bunu en çok da ulema(!) zihniyetli İlahiyatçılar yapar. Halbuki Kur'an eksenli bir akıl, aklederek sonuca varır. 

Peki doğrusu nedir? 

Yukarıda da ifade edildiği gibi İmtihan, her halin zuhuru neticesindeki süreçtir. Bu süreç, iradeden bağımsız bir imtihan anlayışı olarak da düşünülmemeli. Yani, imtihan varsa irade de vardır. İradesiz bir imtihan anlayışından Allah'ın adaleti söz konusu olmayacaktır. Allah, iradeye hükmedecek, iradeyi devre dışı bırakacak ve sonrasında da hadi imtihandasınız, başarılı olun mu diyecek? Bu, apaçık bir safsatadan başka bir şey değildir. Başınıza gelen şeyler, kendi ellerinizle yapıp ettiklerinizden kaynaklıdır(Şûra 30) diye beyanda bulunurken Allah; özellikle de bizim bir kısım İlahiyat camiasının yaptığı şey de şu: Bu kötü hadiseler başımıza geldi, Allah'tan geldi, sabredelim, isyan etmeyelim gibi söylemlerde bulunmaktır. Amenna, isyan etme, sabırlı ol ama Allah'tan geldiğini söyleyerek de Allah'a iftira atmak kimsenin haddi olmamalıdır. 


Unutmayalım ki, Imtihanımızın gidişatını ve sonucunu biz belirleriz. Kendi heva ve heveslerimizin sonuçlarının faturasını ne İlahi adalete kesmeliyiz ne de böyle yaparak iftirada bulunmalıyız. Aklını kullanmayanlar, pisliğe mahkûmdurlar.(Yunus 100)


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Bir Varlığın Ölümüne Allah mı Karar veriyor? Sosyal 14.02.2019
FATALİZM’E MAHKÜM HAYATLAR Sosyal 20.01.2019
Milli Piyango Bileti (Ya Çıkarsaaa) Sosyal 18.12.2018
Hangi Ölüler Genel 26.10.2018
Kur’an’da başörtü bir emir midir? Sosyal 11.03.2018
Başlık Kategori Yayın Tarihi
BİR SAVUNMA YAZISI (4) Genel 26.05.2020
BİR SAVUNMA YAZISI (3) Genel 25.05.2020
BİR SAVUNMA YAZISI (2) Genel 24.05.2020
BİR SAVUNMA YAZISI Genel 22.05.2020
Torus Nefesi Nedir ? Torus Nefesi Teknikleri'ni Nasıl Uygularız ? Genel 20.05.2020

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.