ATATÜRK VE ERDOĞAN

Akp başkanı Erdoğan dedi ki 'Dünya beşten büyüktür'.

Ancak Atatürk dedi ki 'Bir Türk dünyaya bedeldir'.

Matematikte yani bilimde de herzaman(her zaman) 5 büyüktür 1 olmaz, bazan da 1 büyüktür 5 olur yani işin içine nitelik girdiğinde.

Dünya 1'dir yani bu durumda Erdoğan 1 büyüktür 5 demiş de oluyor. Ancak 1 dediği dünya felsefe, bilim ve dini tanımlayan Din hadisleri'ne aykırı bir dünya yani nitel açıdan 5'ten büyük olması olanaksız yani durum açık ki yalnızca bir nicel hal yani 'Dünyada 200 ülke var, 200 büyük 5' demek olmaktadır; 5 yani Birleşmiş Milletler'e egemen 5 devlet yani ABD, Rusya, İngiltere, Çin, Fransa. 

Yani dünya ekonomisini, bilimini, teknolojisini, tarihini ve yönetimini elinde tutan beş ülke. Yani nitel açıdan bu beş ülke dünyanın geri kalanından ileride, önde.

Erdoğan'ın o mantığını Türkiye büyük millet meclisi'ne uygularsak meclisteki sekiz partiden Akp dışındaki yedi parti Akp'den büyük yani 7 büyük 1 oluyor. Yani Erdoğan kendi mantığı ile kendini tuzağa düşürmüş oluyor.

Yani bir alim bin cahilden büyük müdür yoksa bin cahil bir alimden büyük müdür' sorusu, konusu.

Atatürk ise Erdoğan'ın aksine 'Bir Türk dünyaya bedeldir' demiş yani 1 büyüktür Dünya demiş. Bu da yalnızca bir iltifat, gurur okşamak olsa gerek.

Ancak büyüklük konusunda tek bir gerçek, tek bir doğru vardır: Nitelik nicelikten üstündür; ve felsefe, bilim ve dini tanımlayan Din hadisileri üçlüsü tek en büyük niteliktir. Gerisi ya aldanıştır ya iltifat tıpkı 'Sen dünyadaki annelerin en iyisisin', 'Sen dünyadaki babaların en iyisisin', 'Sen dünyadaki kadınların en güzelisin', 'Sen dünyadaki kocaların en iyisisin' gibi.

Yani nitelik sözkonusu(söz konusu) ise niceliğe bakılmaz örnek ki bir kilo kanser aşısı ne kadar çok olursa olsun dünyadaki tüm altınların ağırlığından daha değerlidir.

Yani Atatürk açık ki Erdoğan'ın söylediğinin tam tersini söylüyor. Felsefe, bilim ise hiçbirini kabul etmiyor; ve Atatürk'ün 'Hayatta en doğru olan bilimdir' sözü gereği de, 'Din bilimdir, bilim yoksa din de olmaz' hadisi gereği de bilimin dediği doğrudur. Öyleyse Türkiye'yi de dünyayı da önce bilim yönetmeli doğru bir var oluş için, siyaset değil.

Ancak şu da gerçeklerden bir gerçek ki söylediğinin tersini söylemek hali Erdoğan'da egemen bir haldir, Atatürk'de(Atatürk'te) değil. Atatürk'ün sözlerine bakarsak birbiriyle çelişen söz bulamayız oysa Erdoğan daha geçenlerde 'İnönü'nün elinde Türk bayrağı yok, Amerikan bayrağı var' dedi, dört gün sonra da öyle demediğini ileri sürdü oysa Akp yandaşı medya bile şöyle başlık atmıştı övünçle: 'Erdoğan: İnönü'nün elinde Türk bayrağı yok!'.

Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 18.10.18/09.12