ARDA VE CİNSEL TACİZ

Felsefe ve bilgelik insanlığı ilgilendiren her konu ile ilgili olduğu için hukuk da inceleme ve çalışma alanlarımdan birisi.

Arda adlı bir futbolcu evli bir bayana 'Evli olmasaydım seni kaçırmazdım' demiş. Ve bu da cinsel taciz olarak tanımlanmış.

Gerçekleri ve doğruları anlamak için yalnızca felsefe, bilim bilmek yetmez; insanları ve toplumları da tanımak, bilmek gerekir örnek ki sağlığa zararlı olan sigara ve içki hemen hemen tüm toplumlarda erkeklik, yiğitlik, mertlik kültürü nesnesi olarak da tanınıyordu; örnek ki Türkiye toplumunda bile birzamanlar(bir zamanlar) içki, sigara içmeyene kız vermeme kültürü de; içki, sigara içmeyen bayla evlenmeme kültürü de vardı yani birzamanlar bu ülkede sigara, içki içmeyen baylar bayan dünyasına ait edilirlerdi.

Arda'nın 'Evli olmasaydım seni kaçırmazdım' sözü cinsel taciz değil bence.

Çünkü bir bayın bir bayanla tanışmak ya da evlenmek istemesi suç, yasak değil ki bunun da birçok yolu var, biri de bu tür şeyler söyleyip yakınlaşmaya çalışmaktır yani bekar bayların bekar bayanlarla, bekar bayanların da bekar baylarla tanışmak istemesileri suç, yasak değildir, ve insanlık bu iş için türlü yollar üretmiştir, türlü yollar icat etmiştir. Yani burada sorun Arda'nın o sözü söylemesi değil, evli olmasıdır ancak ülkemizde tuhaf ki zina suç, yasak değildir yani insanların bu tür sözlerinin suç olabilmesi için önce zinanın suç yapılması gerekir.

'Evli olmasaydım seni kaçırmazdım' sözü Arda'nın o bayanın evli olduğunu bilmediğini göstermektedir çünkü o bayanın evli olduğunu bilseydi 'Evli olmasaydın seni kaçırmazdım' demesi gerekirdi.

Ya da Arda o bayan övgü, iltifat etmek istedi ancak beceremedi ki bunda belki de üniversite mezunu olmamasının etkisi olmuş olabilir ki biliyorsunuz bizde hakaret olan bazı sözcükler bazı ülkelerde iltifat(övgü), onur, gurur, mutluluk sayılmaktadır yani tersi de.

Yani burada sorun o sözde değil; Arda'nın evli olmasında ve o bayanın evli olduğunu bilmemesindedir. Yani Arda evli olmasaydı, o bayan da evli olmasaydı sorun olmayacaktı çünkü bir bekarın bir bekarla tanışmak istemesi de, evlenmek istemesi de suç, yasak değil.

Arda belki de zengin, ünlü, genç ve kendine göre yakışıklı olmanın özgüveni ve şımarıklığı ile kendine göre olağan böyle birşey yaptı yani amaçı(amacı) asılmak bile değildi; yani belki de kendisi gibi zengin, ünlü kişilerden bayanların övgü beklediklerini sanıyordu ki popçuların peşinde koşan hayranlar buna örnektir, yani Arda belki de 'Poçuların arkasından koşuyorlar da topçuların arkasından neden koşmasınlar' kültürünün bir sonuçu ya da hatasıdır.

Cinsel taciz olayı çok ilginç bir konudur. Örnek ki Arda'nın 'Evli olmasaydım seni kaçırmazdım' sözü cinsel taciz sayılıyor da bikini, mayo, mini etek, mini şort, daracık şeylerle, açıksaçık şeylerle, cinsel sunumlu şeylerle, cinsel tahrikli giyimlerle ortalıkta, başkalarının yanında bulunmak neden cinsel taciz sayılmıyor? Yani birşeyi baylar yapınca cinsel taciz sayılıyor da, bayanlar yapınca cinsel taciz sayılmıyor mu? Böyle gerçek, doğru hukuk olmaz. Yani düşünün bir bay külotla ortalıkta dolaşınca suç işlemiş oluyor ancak bir bayan külottan farksız mini şortla ortalıkta dolaşınca suç olmuyor, bu çok tuhaf.

Ben Arda'nın o sözünün cinsel taciz olduğu savına hiç katılmıyorum; hele bu ülkede zina, eşcinsellik, bikini, mayo, mini etek, mini şort, sıtriptiz(striptiz) kulübüleri, pavyonlar, barlar yasal iken.

Bence Arda cehaletin ve nefsin sonuçu olarak yalnızca iltifat etmek istedi, içkinin de etkisi altında.

Yani bence Arda'nın suçlu olduğu konu cinsel taciz değil zina, o da ülkemizde suç değil zaten. Kaldı ki zina hukuku açısından da Arda'nın sözü zinaya değil zinaya teşebbüse girer ancak ki bu durumda ise kendisi ile karısını ilgilendirir ve topluma da Arda'ya olumsuz bir tavır göstermek düşer ancak.

Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 17.10.18/08.44


Başlık Kategori Yayın Tarihi
TOPLUMDA BAYAN BASKISI SAVIM Felsefe 13.07.2020
AYASOFYA FATİH'İN DEĞİL ATATÜRK'ÜN OLMALI DEĞİL Mİ? Felsefe 12.07.2020
KADIN FAŞİZMİ KURAMIM- 1 Felsefe 11.07.2020
AKP'Yİ YÖNLENDİRME TAKTİĞİ ÖNERİM Felsefe 10.07.2020
MODA SİTELERİ CİNSEL TEŞHİR SAPKINLIĞI YAPIYOR SAVIM Felsefe 09.07.2020
Başlık Kategori Yayın Tarihi
şaman kimdir ? Felsefe 18.05.2020
Kızların Oyuncağı! Felsefe 10.05.2020
Zihinsel Engelli (Felsefe) Felsefe 02.04.2020
Televizyonlar ve Toplumsal Gelişmeler Felsefe 01.03.2020
PİŞMANLIK Felsefe 31.12.2019