ZAM

Bir filmin de rahmetli Kemal SUNAL zamlara öyle alışmıştı ki, bir gün zam olmadığını duyunca bugün zam yok mu yani diye sevincinden oyun oynamaya başladı.
Büyük usta bizi yıllar öncesinden özetlemiş.

Toplum olarak her şeyi hazmetme konusunda çok başarılıyız. Öyle ki kuruş kuruş yapılan zammın lira boyutuna gelmesine hiç aldırış etmeyiz. Mesela doğal gaz kullanımın az olduğu şu aylarda yapılan zamlar faturamıza yansımadığı için henüz farkında değiliz. Fark etmek için fazla zamana gerekte yok. Önümüz kış ısınmak için ödeyeceğimiz kömür ve doğal gaz parasını görünce mırıldanmalar başlayacaktır.

Aman yahu bana ne Nede olsa biz hep elli liralık benzin alıyoruz diyenlerimiz tabi ki vardır. Ama işin yalakalık boyutundan öte yaşanan gerçekler var. Cebimizdeki para her gün biraz daha değer kaybetmekte ve biz her gün biraz daha fakirleşmekteyiz.

Buna karşılık Hemen her gün televizyon gazete gibi ortamlarda ekonomiyi düzeltmek için yapılan yenilik ve değişiklikten haberdar oluyoruz. Bunun en son örneği enflasyon ile topyekün mücadele programı oldu.
İlan edildikten sonra tarafımıza öyle bir sunuldu ki gerçekten bir şeyler oluyor sandım. İlerleyen günlerde bizim nefes almamızı sağlar mı bilemem ama şimdilik bize bir artısı olmamış gibi görünüyor. Geriye dönük kısa bir karşılaştırma yapıldığında yapılan indirimle ürünün zamsız haline gerilemediği görülecektir.

Bu işi düzeltmek işin bence yapılması gereken ondan bundan indirim dilenmek değil; haksız yere İNDİRİMDEN ÖNCE BİNDİRİM YAPANLARI devlet eli ile cezalandırmaktır.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
ÖNLENEMEYEN YÜKSELİŞ Genel 12.10.2018
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Ümmetin kafası neden karıştı? (4) Genel 18.03.2019
Sahiplenmek Genel 16.03.2019
Teşekkürler Yoldan-daş Genel 12.03.2019
Ümmetin kafası neden karıştı? (3) Genel 11.03.2019
KİMİN İÇİN OKUNUYOR BU EZANLAR? (8 MART) Genel 11.03.2019