ÇAV BELLA MI KIÇ SALLA MI?

Çav bella, ya da özgün adı ile 'Bella ciao', Türkçesi ile 'Elveda güzelim'.

İtalyanca. 2. dünya savaşında ülkelerindeki faşizıma(faşizme) karşı savaşan İtalyan partizanlarının söyledikleri bir şarkı. Ancak bu şarkının gerçekte İtalyan anonim halk müziğine aittir, ve sözleri bir pirinç tarlasına çalışmaya giden bir köylünün evden ayrılırken karısına söylediği sözler imiş. Yani temelde emekçi şarkısı, genelde ise faşizıma karşı bir şarkı; ancak bu şarkının Musevi kökenli olma olasılığı da ileri sürülmüştür, Musevi halk müziğine uygunluğu nedeni ile.

Yıl 1945. Yani 2. dünya savaşı. Bir savaşın nasıl olduğunu hiçdeğilse(hiç değilse) filımlardan(filmlerden) ve belgesellerden bilirsiniz ki bir de bu 2. dünya savaşı. 2. dünya savaşı'nda neler olduğunu da tarih yazıyor.

Ve Hilal Cebeci isimli, ve internette erotik fotoğrafları da olan bu sözde, lise mezunu, ve bir doktorla evlilik dışı yaşadığı ileri sürülen bayan sanatçı kalkmış Çav bella'ya kılip(klip) çektirmiş. Ancak 'Herkes konuları kendine göre de anlar' gereği o da Çav bella'yı erotik olarak anlamış olmalı ki kılibinde mini şortla, daracık pantalonla kıç sallama sahneleri adete cirit atmış yani Çav bella sanki olmuş Kıç salla.

Bu tuhaf, sözde sanatçının, bu kılibine tepki gösterenlere karşı savunması da birokadar(bir o kadar) tuhaf olmuş. Demiş ki tepkilere:
1- 'Bir direniş şarkısında insanlar dans eder mi?' diyorlar. Edebilirler de mini şortla, daracık pantalonla kıç sallayıp etmezler herhalde.
2- 'Bu şarkı kimsenin tekelinde değil, çok eski bir şarkıdır'. Kimsenin tekelinde değil de herşeyden önce emeğin, emeğin onurunun, emeğin gururunun, emeğin ahlakının, emekçi bir halkın faşizima direnişinin saygınlığın tekelinde. Faşizıma karşı da kıçı erotik sallayıp mücadele edilmez.
3- 'Herkesi saygıya davet ediyorum'. Neye saygıya davet ediyor acaba; savaş, acı, hüzün ve yokluk içindeki bir emekçi halkın faşizima karşı direnişine, 2. dünya savaşına kıç sallamaya mı yoksa Çav bella'nın adeta bir seks şarkısı haline getirilmesine mi?

Bu kılip gerçekte; özelde sanattaki ve sanatçıda hem toplumsal yozlaşmayı hem düşünsel yozlaşmayı; hem de toplumda hem toplumsal bir yozlaşmanın hem de düşünsel bir yozlaşmanın gittikçe önemli biçimde yayılmaya başladığını göstermektedir.

Asıl onu; emekçi halka, faşizıma karşı direnişe ve 2. dünya savaşındaki acılara saygıya davet etmek gerekir.

Açık ki felsefe, bilim ve dini tanımlayan Din hadisileri olmazsa; insan nasıl yaşıyorsa dünyayı da öyle anlar.

Çav bella'dan anlaşılması gereken ise kesinlikle bu değil.

Çav bella olmuş 'Kıç salla', kadın saygıdan söz ediyor yahu. Bir de internetteki erotik pozları var.

Yani daha somut anlatmak gerekirse: Çav bella Türk kurtuluş savaşı'nda Anadolu köylülerinin düşmana karşı söyledikleri bir türkü gibidir.

Ve sen buna; üstelik de mini şortla kıç sallamalı bir kılip yapıyorsun, ve bir de saygı bekliyorsun he mi? Gece kulübülerinde hayat nasıl devam ediyor bilmem ancak gerçek hayatta hayat böyle devam etmiyor.

Saygı nedir acaba? Saygıya mı saygı yoksa var olana mı?

Biliyorsunuz; zamanında Hitler de saygı görüyordu.

Gerçek ki saygı istemekten önce, saygıyı hak etmek daha önemli.

Önce saygıya saygı gerek ki bunu da ancak felsefe, bilim ve Din hadisileri sağlar.

Hani birileri derler ya 'Ey Allah'ım, insanları yaratıp yaratıp gönderiyorsun da neden gözetmiyorsun?' diye; eğitime de şunu demek gerekiyor: 'Ey eğitim; öğrencileri diploma verip verip gönderiyorsun da neden gözetmiyorsun?'. Eğitim şart da gerçek ki bu eğitime felsefe, bilim ve Din hadisileri ile başlamalı, ve aşağıdan yukarı değil de yukarıdan aşağı yani ünlülerden ünsüzlere doğru başlamalı.

'Onbeşliler gidiyor' türküsüne göbekatmaya(göbek atmaya) benzer bir hal, bu hal.

Gerçek ki asıl eğitim önce ahlaktan yani tümdengelimle(tümden gelimle) başlamalı çünkü ahlak zekanın, akılın, mantığın, bilinçin, felsefenin, bilimin ve dinin en yüksek aşamasıdır. Yani önce ahlaka saygı. Yani saygı önce ahlaka saygıdan başlar.

Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 13.10.18/01.24

 

(Yazı fotoğrafları ile birlikte aynı isimle internette var)


Başlık Kategori Yayın Tarihi
PROVOKASYON SANATI Felsefe 28.02.2021
TIPLILAR TIPÇILAR VE CEHALET Felsefe 27.02.2021
HUKUK ÇÖZÜM DEĞİL (ŞİİR) Şiir 26.02.2021
ZÜLFÜ LİVANELİ DEMOKRASİ KONUSUNDA DA YANILIYOR SAVIM Felsefe 25.02.2021
İSLAMİYET'TE KURBAN BAYRAMI DA RAMAZAN BAYRAMI DA YOK SAVIM Felsefe 24.02.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020
İnsanın can yoldaşıdır '' EŞ ''.. Felsefe 31.07.2020
Ayasofya Felsefe 28.07.2020