Türkiye Cumhuriyeti ve Türkiye Varlık Fonu başkanı Recep Tayyip Erdoğan

Şimdi okurken kafanız karışabilir ama Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kendini Varlık Fonu başkanı olarak atadı ayrıca başkanvekili olarakda damadı Berat Albayrak'ı atadı danışıklı dövüş derler ya artık bu deyim bile hafif kalır hale geldi.Peki bu varlık fonu nedir ?

Büyüme oranına gelecek on yıl içinde yıllık %1,5 oranında ilave artış sağlanması

Sermaye piyasalarında büyüme ve derinleşmenin hızlandırılması

İslami finans varlıklarının kullanımının yaygınlaştırılması

Yapılacak yatırımlarla yaklaşık yüzbinlerce kişilik ek istihdam sağlanması

Savunma, havacılık ve yazılım gibi teknoloji yoğun stratejik sektörlerdeki yerli şirketlerin sermaye ve proje bazında desteklenmesi, küresel oyuncu olmalarının sağlanması

Otoyollar, Kanal İstanbul, 3. havalimanı, nükleer santral gibi büyük altyapı projelerine kamu kesimi borcu artırılmadan finansman sağlanması

Katılım finansmanı sektör payının artırılması

Arz güvenliği sağlamak üzere, Türkiye için önem taşıyan doğal gaz ve petrol gibi yurtdışındaki stratejik sektörlere yasal ve bürokratik kısıtlamalara bağlı olmadan doğrudan yatırım yapılabilmesi hedeflenmektedir.

(Bu kısmı Vikipedia'dan aldım)

Bazı kesimler ise bunu  Duyun-u Umumiye'^nin  benzeri olarak görüyor ne olurse olsun böyle bir fonun başına Cumhurbaşkanının geçmesi son derece tuhaf bir durum.Zaten şu anki sistemle son söz hatta sözler Erdoğanda şavaş kararları dahil olmak üzere.Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.