Özel Üniversiteler İşsizliği Mi Arttırıyor?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) resmi sitesinde tam 206 üniversite olduğunu paylaştı. Bunların 76 tanesi vakıf yani özel üniversite. Hal böyle olunca 7 Milyon öğrenci de söz konusu oluyor.

Günümüz de vakıf üniversiteleri çoğalarak devam ediyor maalesef. Ne de olsa devvlet teşvik veriyor, öğrenciden de para alıyorum düşüncesi sardı esnaf abileri...

Öğrenciler ise üniversitenin kalitesine bakmadan, olanaklarına bakmadan puanı yettiği bir özel üniversiteye giriyor.

Maalesef öğrenciler, ben üniversite okuyorum, geleceğim kurumsal bir firma, beyaz yaka ve dikdörtgen bir masa hayali ile okuyorlar.

Fakat şunu düşünmüyorlar. İleride mezun olup herhangi bir firmaya gidip iş görüşmesine gidince, Boğaziçi Üniversitesinde, İstanbul Teknik Üniversitesin de okuyan rakiplerinin olacağını. 

Doğal olarak büyük firmaların tercihleri de büyük ve köklü üniversiteler oluyor. 

E bu durumda da bizim özel üniversitede okuyan arkadaşlarımız 4 sene üniversite okudum iş yok, veya çok az maaş alıyorum diye isyan ediyorlar.

Bu durum da kızılacak olan öğrenciler değil sistemin ta kendisidir!

Sistem okumaya teşvik ediyor evet ama iş bulmaya teşvik etmiyor. Çünkü bu denli bir iş gücü yok ülkemiz de maalesef. Özel üniversitelere kısıtlanma getirilmesi gerekiyor. Her şehirin nüfus yoğunluğuna göre üniversite açılması gerekiyor. para kazanmak için değil, gerçek bir vizyon ve misyon için öğrenci okutmak gereiyor.

Sorumuzun cevabına gelecek olursak;

KOCA BİR EVET!


Başlık Kategori Yayın Tarihi
FİLM GİBİ... Amerika mı? Rusya mı? Politika 06.09.2018
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Adam Olmak Eğitim 05.10.2019
EĞİTİMDE CİNSİYET AYRIMI SAVIM Eğitim 22.09.2019
Eğitim Ve Öğretim Eğitim 05.09.2019
İHA kurs bilgilendirme (İHA Course of in the formal) Eğitim 21.08.2019
İHA kurs bilgilendirme (İHA Course of in the formal) Eğitim 20.08.2019

Yazıya yapılan bütün yorumlar

SEVGİ 13.09.2018

ayrıca koç sabancı öz yegin gibi okullar gerçek vakıf üniversitesi ve kaliteli mezun veriyor. boğaziçi ve itü nün adı var diye insanlar birşey zannediyor ama içi boş okullar hoçaların hepsi başka yerde ders veriyor.

SEVGİ 13.09.2018

özel üniversite kurma için kısıtlama geldi zaten geçen yıl 200 milyon vakıf varlığı olmayan üniversite kuramayacak kararı çıktı a.bölgesi yani istanbul için b bölgesi anadolu için 170 milyon vakıf varlığı myo için 75 milyon vakıf varlığı şartı var.

Bu yazıya sizde kendi yorumunuzu yazabilirsiniz.