EL ELE HEP BİRLİĞE

       

            Birlik olmak fikir, düşünce ve fiillerin bir topluma uygun olabilecek şekilde çerçevelenmiş hâlidir.Bu çerçeve ise çok fazla saygı gerektirmektedir.Ve birlik olabilmek için olası yanlış durumlarda etrafa toplumun gözünden bakmak, onun gibi düşünmek ve tepkilerini onun için ortaya koymaktır.

    Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde yaşayan herkes; ben Türk’üm, Kürt’üm, Arap’ım, Çerkez’im, Laz’ım, Dadaş’ım vurgularını rahatlıkla söylemesi gerekir.Ve Türkiye’de doğup yaşamayanlar için de cumhuriyetin kurucusu olan Atatürk’ün söylediği gibi ‘’Kendini Türk hisseden herkes Türk’tür!’’ cümlesi birliğimizin, dayanışmamızın hiçbir siyasi amaç gözetmeksizin gerçekleşmesi gerektiğine bir vurgudur.Ayrıca ülkemizin vatandaşlarının da neredeyse hepsinin İslam dinine mensup olması da bu coğrafyanın birliğin ne kadar önemli olduğunu bilmesi demektir.Çünkü ibadet yerleri bile ‘’cem’’ yani toplanma kökünden gelen camîi olan Müslümanlar, aynı safta ibadet yaptıkları kardeşlerine ne mezhebini ne de ırkını sorarlar.Çünkü tek amaç, birlikte saf oluşturup Allah’ın huzuruna çıkmaktır.İşte ibadette olduğu gibi yaşantılarında da konu vatan ve devlet olduğunda herkesin hiçbir ayrım yapmaksızın birlik olduğunu gördükleri için bizleri ayırmaya çalışıyorlar.Buna siyaset, ekonomi gibi başlıklar da koyuyorlar ki ayrılmamızın nedeni onlar değil, iç savaş olsun…

  

             Unutmayın ki karşımızda ne kadar büyük olursa olsun tek bir devlet yok.Bizim karşımızda bir haçlı ordusu var.Onlar yaşadığımız topraklardaki insanların zihniyetlerini, düşüncelerini, giyimlerini-kuşamlarını kısacası tepeden tırnağa her şeyimizi değiştirmek istiyorlar.Neden mi? Nedeni basit; bin yıl ve daha öncesinde bile onlara asla boyun eğmeyen ‘’Birlikte Türkler’’ vardı.Hatta geçmişimiz olan Osmanlı Devletinde ‘’Birlikte Yaşam’’ çok rahattı.Hiç kimse diniyle, diliyle, ırkıyla, mezhebiyle yargılanmazdı.Yani şuan karşımıza dikilenlerin dedeleri Osmanlı Devletinde rahat bir yaşam sürebiliyordu.Peki neden bu nankörlük? Zulmettikleri Müslümanların tek suçları dinleri mi? Onlara Anadolu topraklarında yardım eden devletin dinine mensup kimselere neden bu zulüm?

 

  Oysa ki ne güzel yaşamlar vardı o sığındıkları Anadolu’da

       Anadolu… Birçok savaşa, zafere, hakimiyete, mağlubiyete, kahkahaya ve gözyaşına tanıklık etmiş, koca yürekli toprağı güzel yurt.Yaklaşık bin yıldır Türklere vatan olmuş, şanlı Türk kanıyla sulanmış, anaların feryatlarını bağrında saklayan Anadolu.

 Dışarıda hep düşmanı olan, kıskanılan, sahip olmak istenilen bir toprak parçası değil sadece, hiçbir millette olmayan tarihi de görmüş olan bir topraktır Anadolu!

Dışarıda bu kadar düşman tek bir adım tökezlememizi bekliyorken birlik olmamak neden? Kardeşin kardeşi kırması neden? Aynı dinden, aynı milletten, aynı tarihten olanı boğazlamak neden?

  ‘’Verme, dünyaları alsan da bu cennet vatanı!’’ dizesine karşın düşmana yardım neden?

 

HİÇKİMSE UNUTMASIN, BİZ BİRLİKTE TÜRKİYE’YİZ!

 

 

                                                                                                                           MURAT ŞAH & BERAT ULU


Başlık Kategori Yayın Tarihi
NE BÜYÜK AŞK Genel 17.01.2019
VATAN MI? PARAN MI? Genel 13.01.2019
DİKENLİ TELLER ARASINDAKİ TÜRKLER Genel 28.12.2018
ASIL TERÖR KİM? Genel 16.12.2018
DİLİMİZİN ESİRİ OLMAYI BİZ SEÇTİK Genel 04.12.2018
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Yalan ve İftira Genel 17.01.2019
Gez memleketimi gez TURKIYEMI. Genel 09.01.2019
Üflüyorum, Gülümse! Genel 09.01.2019
Paralı Poşet Doğayı Korur mu? Genel 04.01.2019
Zalimin Zülmü.. Genel 31.12.2018

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.