EL ELE HEP BİRLİĞE

       

            Birlik olmak fikir, düşünce ve fiillerin bir topluma uygun olabilecek şekilde çerçevelenmiş hâlidir.Bu çerçeve ise çok fazla saygı gerektirmektedir.Ve birlik olabilmek için olası yanlış durumlarda etrafa toplumun gözünden bakmak, onun gibi düşünmek ve tepkilerini onun için ortaya koymaktır.

    Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde yaşayan herkes; ben Türk’üm, Kürt’üm, Arap’ım, Çerkez’im, Laz’ım, Dadaş’ım vurgularını rahatlıkla söylemesi gerekir.Ve Türkiye’de doğup yaşamayanlar için de cumhuriyetin kurucusu olan Atatürk’ün söylediği gibi ‘’Kendini Türk hisseden herkes Türk’tür!’’ cümlesi birliğimizin, dayanışmamızın hiçbir siyasi amaç gözetmeksizin gerçekleşmesi gerektiğine bir vurgudur.Ayrıca ülkemizin vatandaşlarının da neredeyse hepsinin İslam dinine mensup olması da bu coğrafyanın birliğin ne kadar önemli olduğunu bilmesi demektir.Çünkü ibadet yerleri bile ‘’cem’’ yani toplanma kökünden gelen camîi olan Müslümanlar, aynı safta ibadet yaptıkları kardeşlerine ne mezhebini ne de ırkını sorarlar.Çünkü tek amaç, birlikte saf oluşturup Allah’ın huzuruna çıkmaktır.İşte ibadette olduğu gibi yaşantılarında da konu vatan ve devlet olduğunda herkesin hiçbir ayrım yapmaksızın birlik olduğunu gördükleri için bizleri ayırmaya çalışıyorlar.Buna siyaset, ekonomi gibi başlıklar da koyuyorlar ki ayrılmamızın nedeni onlar değil, iç savaş olsun…

  

             Unutmayın ki karşımızda ne kadar büyük olursa olsun tek bir devlet yok.Bizim karşımızda bir haçlı ordusu var.Onlar yaşadığımız topraklardaki insanların zihniyetlerini, düşüncelerini, giyimlerini-kuşamlarını kısacası tepeden tırnağa her şeyimizi değiştirmek istiyorlar.Neden mi? Nedeni basit; bin yıl ve daha öncesinde bile onlara asla boyun eğmeyen ‘’Birlikte Türkler’’ vardı.Hatta geçmişimiz olan Osmanlı Devletinde ‘’Birlikte Yaşam’’ çok rahattı.Hiç kimse diniyle, diliyle, ırkıyla, mezhebiyle yargılanmazdı.Yani şuan karşımıza dikilenlerin dedeleri Osmanlı Devletinde rahat bir yaşam sürebiliyordu.Peki neden bu nankörlük? Zulmettikleri Müslümanların tek suçları dinleri mi? Onlara Anadolu topraklarında yardım eden devletin dinine mensup kimselere neden bu zulüm?

 

  Oysa ki ne güzel yaşamlar vardı o sığındıkları Anadolu’da

       Anadolu… Birçok savaşa, zafere, hakimiyete, mağlubiyete, kahkahaya ve gözyaşına tanıklık etmiş, koca yürekli toprağı güzel yurt.Yaklaşık bin yıldır Türklere vatan olmuş, şanlı Türk kanıyla sulanmış, anaların feryatlarını bağrında saklayan Anadolu.

 Dışarıda hep düşmanı olan, kıskanılan, sahip olmak istenilen bir toprak parçası değil sadece, hiçbir millette olmayan tarihi de görmüş olan bir topraktır Anadolu!

Dışarıda bu kadar düşman tek bir adım tökezlememizi bekliyorken birlik olmamak neden? Kardeşin kardeşi kırması neden? Aynı dinden, aynı milletten, aynı tarihten olanı boğazlamak neden?

  ‘’Verme, dünyaları alsan da bu cennet vatanı!’’ dizesine karşın düşmana yardım neden?

 

HİÇKİMSE UNUTMASIN, BİZ BİRLİKTE TÜRKİYE’YİZ!

 

 

                                                                                                                           MURAT ŞAH & BERAT ULU


Başlık Kategori Yayın Tarihi
TİYATRO! Genel 15.07.2019
MİLLETİN NAMUSU Şiir 14.07.2019
KİME İNANALIM? Genel 04.07.2019
JÖN TÜRKLER KİMDİR? Genel 26.06.2019
MİLLET-İ SADIKA ? Genel 25.06.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
DÜNYA BİZİ KISKANIYOR Genel 21.07.2019
Cehalet Ve İslâmî Genel 18.07.2019
Geceler Genel 13.07.2019
Ümmetin kafası neden karıştı? (15) Genel 12.07.2019
merhamet Genel 06.07.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.