37 MİLYON TL'YE HAMAM TAŞITAN İKTİDAR TASARRUFTAN SÖZ EDEMEZ

Açık ki Akp'nin olduğu yerde tasarruf olmaz, olsaydı zaten en başta Külliye'sinden belli olurdu ancak Külliye'si bile israf makinası.

Külliye mantığı: Büyük devletin yönetim binası da büyük olurmuş. Büyüklüğe nicel bir yaklaşım. Yani insanın büyüklüğü evinin ya da arabasının ya da kol saatinin ya da ayakkabısının büyüklüğü ile mi ölçülür?

İnsanın büyüklüğü nasıl ki felsefe, bilim ve dini tanımlayan Din hadisileri ile ölçülürse toplumların da, ekonomilerin de, sanatların da, sanatçıların da, devletlerin de büyüklükleri felsefe, bilim ve Din hadisileri ile ölçülür.

Akp iktidarı yıllardır 'Kamuda tasarruftan söz ediyor' ancak attıkları her adım, gerçirdikleri her ay bunun tersini gösteriyor.

Bunca 'Kamuda tasarruf başlatıyoruz' sözünden sonra artık kamuda tasarruf başlatırlar dediğiniz biranda(bir anda) birbakıyorsunuz(bir bakıyorsunuz) Batman'da 500 tonluk, 650 yıllık bir hamamı, verilere göre 37 milyon Tl verip 3 Km öteye taşıtıyorlar, baraj suyuları(suları) altında kalmasın diye.

Yani 37 milyon Tl'yi harcadıktan sonra tasarruf nasıl yapılacak? Kağıtla, kalemle, silgiyle mi?

37 milyon Tl'ye birkaç fabrika yapılıp işsizliğe ve ekonomiye bir el uzatılamaz mıydı?

Bir hamamı 37 milyon Tl verip taşıtmak bir hüner ve zorunlulukmuş gibi bir de bu taşıma için devlet töreni yapılmış ve törene katılan Tarım ve orman bakanı kişi Bekir Pakdemirli 'Tarihini bilmeyen, geleceğini tayin edemez' diye de tuhaf bir laf etmiş; oysa insanlar da milletler de devletler de ancak felsefe, bilim ve dini tanımlayan Din hadisileri ile gerçek benliklerini, gerçek kişiliklerini, gerçek amaçlarını bulabilirler, ve geleceklerini ancak felsefe, bilim ve Din hadisileri ile doğru olarak yapabilirler. Ne Türkiye'nin ne Türkiye milletinin geleceği bir hamama değil ancak felsefeye, bilime ve Din hadisileri'ne verdiği değere bağlıdır, ve tarihsel değer olarak da Türkiye'de bir hamama gelinceye kadar daha önemli, daha değerli şeyler vardır, kaldı ki felsefeye, bilime ve Din hadisileri'ne değer verilmedikten sonra genelde tarihi nesnelere, özelde ise bir hamama değer verilse ne olur verilmese ne olur; ve daha özelde ise 'İki ayyaş' ve 'Türkçe ile felsefe ve bilim olmaz' diyen bir Akp dünyası tarihi nesnelere değer verse ne olur vermese ne olur.

Tuhaf ki bunlar taşıtma işine büyük ilgi içindeler nedense; biliyorsunuz Suriye'deki Süleyman şah türbesi'ni de taşıtmışlardı; bir ara da Anıtkabir'in taşınması da gündeme gelmişti.

Anlaşılan ki 'Oynamasını bilmeyen gelin yerim dar der' atasözü gereği Akp iktidarı yerini genişletmeye çalışıyor olabilir; ancak önemli olan şey yer yani nicelik genişletmek değil felsefe, bilim ve Din hadisileri ile ruhu, nitel mekanı, nitel dünyayı genişletmektir.

Sonra da 'Kamuda tasarruf dönemi başladı' öyle mi? Başarısızlığı yüzünden ikidebir(İkide bir) Milletin 'Yastıkaltına(Yastık altına) gözdiken(göz diken) bir ekonomi ya da devlet ya da iktidar anlayışı asla tasarruf yapamaz ki zaten yıllardır 'Kamuda tasarruf yapmak'tan söz ediyorlar zaten; bu durumda da görüyoruz ki 'Kimler çalışıyor, kimler konuşuyor'. Yani bilinen rakamı ile 37 milyon'a hamam taşıttıktan sonra neyin tasarrufunu yapacaksın? Anlaşılan ki sözcük oyunuları(oyunları) yapmaya pek meraklı olan Akp iktidarı 'Kamu' ile gerçekte genelde 'Millet'i, özelde ise 'Halk'ı tanımlıyor.

Bence Akp iktidarı artık kendini taşıtmalı; şöyle, Türkiye'den uzak yerlere; ya da hazır başta iken kendini felsefeye, bilime ve Din hadisileri'ne yakın yere taşıtsın.

Hamam ya, alt tarafı hamam. 37 milyon Tl ile fabrika açıp binlerce işsize iş bulmak yerine hamam taşıtmak, ve binlerce işsizi yine işsiz bırakmak. Bari o hamama üçbeş(üç beş) tellak alın da üçbeş işsizin evine de ekmek girsin.

Tasarruf mu istiyorsunuz? Tasarruf önce felsefe, bilimde ve Din hadisileri'nde yaşamakla başlar; gerisi Müslüman deyimi ile 'Şeytan işi'dir.

Ülkede zorunlu tıbbi cihazıları olmayan sayısız hastahane var. Onlara cihaz alınabilirdi 37 milyon Tl ile. Hastalar, mazlumlar, vatandaş bir hamamdan daha mı az değerli?

37 milyon Tl'ye hamam taşıttıran bir iktidar 'Kamuda tasarruf'tan söz edemez, buna kargalar bile güler.

Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız, hiçbir dinden olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 18.8.18/06.30


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AYASOFYA FATİH'İN DEĞİL ATATÜRK'ÜN OLMALI DEĞİL Mİ? Felsefe 12.07.2020
KADIN FAŞİZMİ KURAMIM- 1 Felsefe 11.07.2020
AKP'Yİ YÖNLENDİRME TAKTİĞİ ÖNERİM Felsefe 10.07.2020
MODA SİTELERİ CİNSEL TEŞHİR SAPKINLIĞI YAPIYOR SAVIM Felsefe 09.07.2020
DİN BAŞKA DİNİ İNANÇ BAŞKA SAVIM Felsefe 08.07.2020
Başlık Kategori Yayın Tarihi
şaman kimdir ? Felsefe 18.05.2020
Kızların Oyuncağı! Felsefe 10.05.2020
Zihinsel Engelli (Felsefe) Felsefe 02.04.2020
Televizyonlar ve Toplumsal Gelişmeler Felsefe 01.03.2020
PİŞMANLIK Felsefe 31.12.2019