İSMET ÖZEL ÇOK ÖZEL

“İnsan eşref-i mahlukattır derdi babam” diyen kendine has bir ses. Bazı sesler böyledir. Kendine hastır.

İsmet Özel’in kendi sesinden şiirlerini öğretmenim bana dinlemem için verince hemen kaseti teybe yerleştirdim. Çok tok olmayan, kendinden emin, ince ile kalın arası bir ses; şiirler okuyor. İsmet Özel ile tanışıklığım böyle başladı. Asır Ajans’ın o kasetini bana hediye eden öğretmenim; “İsmet Özel çok özeldir, unutma” demişti. Bu sözü hiç unutmadım.

Sadece şiirlerini okuduğum İsmet Özel’in Waldo Sen Neden Burada Değilsin? kitabı aldığım ilk nesir kitabıydı. Çıdam Yayınları arasından çıkan bir kitaptı. Kitabın numarası “1”di .

Kitap daha ilk cümleden vurdu beni. “Dünyaya gelmek saldırıya uğramaktır.” Bu cümleyi okuyup kitabın kapağını kapattım. Sanki bu bana yeter dedim kendi kendime. Daha sonra kitabı okudukça şiirin, şairin ne olduğuna ve olmadığına dair kafamda bütün taşlar yerine oturdu.

Taşlar dedim de… Daha sonra “Taşları Yemek Yasak” kitabını okuyunca “sorgulamak” ne demekmiş öğrendim.  Hayata bomboş değil de dopdolu nasıl bakar insan bu kitapla öğrenmeye başladım.

Ve Kalın Türk.  Gücünü hacminden değil içinden alan Kalın Türk. İsmet Özel ne diyorsa amenna deyip biraz daha sevindim Türk olduğum için. Nedir Türk: “Kâfirle çatışmayı göze alan Müslüman’a Türk denir.” Başka söze ne hacet.

 

İsmet Özel okuyorum. Duruşum biraz daha sağlam olsun diyerek ve kâfirin karşısında Türk olduğumu hissettirmek için yumruğum havada, dalgalanan bayraktan alarak gücümü “Toparlanın gitmiyoruz” diyecek bir çağrıyı bekliyorum. 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Ne olacak bu hayvanların hali? Genel 05.08.2018
Öğretmen Öğretmenin Kurdudur Eğitim 01.08.2018
Muharrem İnce'nin yol haritası nereye çıkar? Politika 27.07.2018
Futboldan Sanata, Özil'den Ceceli'ye Genel 26.07.2018
İyi Parti İyi mi? Politika 25.07.2018
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Hayata Dair Edebiyat 16.03.2019
Saklandım Edebiyat 16.03.2019
Seviyorum Edebiyat 10.03.2019
Vazgeçiş Anı Edebiyat 06.03.2019
Gece gözlü adam Edebiyat 24.02.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.