HAYATTAN DERLEMELER

 

      Sahi kimim ben ve neyin yansıması?
Ezel nurunun dünyaya yansıttığı fani bir gölgeyiz hepimiz. Görevi aydınlatmak olan fani gölgeler… Karmaşık dünyadaki girift bilmeceler… Ve kelime… Olmasaydı insanın toprağa dökülüşü hangi çizgi ve sembolle ifade bulurdu? Tanımlar içindeki bariz tarifsizlik.

    ÇOCUKLUĞA DAİR

Biz sokak çocuğuyduk! Duvardan atlamayı, ağaçlara tırmanmayı, lastik çevirmeyi, ateş yakmayı, sokak futbolunu, aynı suyu içmeyi, kamyonun arkasına takılmayı,kapılardaki ayakkabıları başka kapılara koymayı, zillere basıp kaçmayı, akşam ezanından önce eve gelmemeyi severdik.Hey gidi günler heyy... İnsanoğlu çocukluktan sıkılır, büyümek için acele eder,sonra da çocukluğunu özler! İşte İnsan...

     GENÇLİĞE DAİR

Düşünceler, fikirler, karmaşalar arasında gelgitler ve bocalamalar, sonra farklı alternatifler ve onlarında alternatifleri, işte acizlik ama her kapıda bir çile bir zahmet bir direnç bir sabır olmadan rahmet olmuyor arkadaşlar. Yok gayret göstermelisin yok pozitif düşün diyen gelişimciler insanın ruhuna üfler.Bunlar insana vurulan kamçılardır.Sınav derdi ve binler arasında birler olmak bizi bu hâle getirenlerin sorumsuzluğudur.Oysa dünyanın böyle bir derdi yok, çok sıkmaya da gerek yok.

Madem yeryüzüne bir sefer geldik her türlü haltı yiyelim diyenler var bilmiyorlar ki zaman her şeyin ilacı, alıp götürecek her şeyi, yani kimseye kar kalmayacak Artık bir realite var besinler gibi beyinleri değiştirilmiş yığınlar var, dikkate şayan bir farkındalık gerek. Fikir üretemeyenler  de prangalara mahkumdurlar.

     ÇALIŞMAYA DAİR

     Dünya telaşına kapılma vakti.Kravatları sıkmak gerek. Bu modern zaman köleliği. Bir bilsen ne kadar yorgun düşüyorum. İnsan karnını doyurmaktan geçiyor. Bir hırs deryası.Şairin dediği kurtlar sofrası. Kim daha çok nasıl kazanırım derdinde, karınlar şiş, akıllar nefsin kölesi.İnsanların tek derdi milyonlarca evin olduğu bu dünyada "bir evim olur mu acaba".

Kapital düzen ve uzantıları yeni bir kültür oluşturdu daha çok kazanma hırsı, tüketim çılgınlığı,içi boşaltılmış yapay mutluluklar... Kurban arıyor bu düzene, köleler arıyor bu düzene, hissettirmeden,farkettirmeden. Düzen iyi işliyor bir ömür boyu ev sahibi olmak için insanı yiyip tüketiyor.... Üretmeyen toplumlar hasta toplumlardır.

EVLİLİĞE DAİR

   Bu zamanda kadınlar erkeklere köle olmayacağız der, erkeklerde bende kadınlarla uğraşamam demektedir ve evlilikler ertelenmektedir böylece güçlü bir aile yapısı da yok olmaktadır önce hâle rıza göstermek vardır yoksa mutluluk ta kaf dağın ardında olur. Bizim mutluluğumuz çok basit olmalı, tencerede yemeğimiz olsun,  çıkınca ekmeğimiz, lambada gazımız, ocakta çayımız yeter de artar demeliyiz.

   HAYATA DAİR

Her yüzyılın sorunları ve çözümleri farklıdır.Malum yüzyılımızın sorunları sistemlerin etkisiyle psikolojik çalkantılar ve memnuniyetsizlik halidir.

Hayat duyguları yaşatacak kadar yumuşak,duygusallığı affetmeyecek kadar da serttir.

Hayat bir mekteptir bitmeden kimse mezun olamıyor maalesef.

Hayırlısını bilemeyiz,hayırlısı olsun deriz.

Yolu doğru olanın yükü de ağır olur.

Hüküm vermek kolay, bazı durumlar yaşanmadıkça bilinmez

Bir kimsenin sinirli, aç ve yorgun halini görmeden onu tanıyamazsınız.

Firavunları eleştirmek kolaycılıktır.Firavunlara verilenler bize verilseydi ne yapardık.

Asilce yaşamayanlar kendilerinin kurtulacağını zannediyorlar ya da zeki olduklarını iddia ediyorlar. Tecrübe ile sabittir ki hakkıyla, usulüyle, adabınca yaşamayanlar bedel ödemeden bu diyarı terk edemiyorlar.

Bazen ölümleri sorguluyoruz,bu da hayatı çok önemsediğimizdendir. Gerçeklik insanlara mahsus değildir. Yeryüzünde en büyük mucize beyindir, beynin kimyası çözülürse birçok kavram daha yerli yerinde olacaktır.Bazen döneriz geriye doğru ve bir ah deriz derinden daha dönmek istemeyiz ileriye...

     SİYASETE DAİR

Bir medeniyeti adâletsizlik ve bir toplumu da ahlâksızlık bitirir. Bu ülke insanının birbiriyle alıp vermediği mesele yoktur.Asıl mesele rant mücadelesidir geriye kalan ise bu işin mezesidir. Bu ülke hepimizin eğer birileri sadece vatan millet bayrak diyorsa orada başka hesaplar vardır. Particilik yandaşlıktır.Siyasi partiler avcı modundadır.Hepsi sırasıyla avını beklemektedir. Siyasetçiler yasa koymaktan haz alıyorlar.Ama onları ciğnemekten aldıkları haz daha fazla.Okyanus kıyısında oynayan, durmaksızın kumdan kuleler yapıp, sonra da kahkahalar atarak onları yıkan çocuklar gibi

Ve cehennem kesilen yürekler lâzım memlekete; biraz deli, hafif manyak ve namuslu..

 

    Küçükken rakamlar üzerinde seksek oynayan çocuk, şimdi de hüznün katsayılarıyla köşe kapmaca oynuyor. “Hayat bir oyun ve eğlenceden ibarettir” değil mi? Bir tarafta savaşın yüzümüze savurduğu derin kesikler diğer tarafta bizim yaşama tutunmak için dünyaya geçirdiğimiz tırnak izlerimiz… Dünya ikilem değil de nedir?

    Uğraşma boşuna, seni ancak gördükleri ve duydukları kadar anlayacaklar. Kimse, bir sen daha olamayacak bu dünyada. Kimse tam anlamıyla sende seni bulamayacak. Gücün yetmeyecek herhangi bir icat edilmiş dilde kendini tam anlamıyla anlatmaya, gördükleri ancak kendi anladıkları kadarı olacak…

Ve Sevgili İnsan…
Sevgiyle ve özlemle kal… Kadim dağların kadim öykülerindeki köklü sancılar gibi…

 

 

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
HAZİN BİR GÜN Anı 24.05.2017
BİRİ GENÇ Mİ DEDİ Genel 23.05.2017
TERÖR ÜZERİNDEN Politika 03.02.2016
EĞİTİM SORUNU Eğitim 02.02.2016
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Engelleyici Beyanatlar Yaşam 07.03.2019
BEKA Sorunu Mu? ZEKA Sorunu Mu? Yoksa HDP’nin Hatırı Mı? Yaşam 07.03.2019
Geri Dönüş Yaşam 06.03.2019
İslam Alemi 2 Yaşam 05.03.2019
Cep Telefonu Yaşam 01.03.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.