CHP'DE KARARLARI KİMLER VERİYOR ?

Cumhuriyet Halk Partisi.. Atatürk'ün kurmuş olduğu ve '' Benim iki büyük eserim var.Birincisi Türkiye Cumhuriyeti, ikincisi ise Cumhuriyet Halk Partisi '' sözünü söylemiş olduğu bir parti. Fakat bu sözde Atatürkçü partide, aylardır parti tabanından gelen seslere kulaklar tıkanmış durumda. Parti tabanının büyük bölümü değişimin şart olduğunu belirtiyor, geriye kalan kısmın bir bölümü Kılıçdaroğlu ile devam derken, daha az bir kısmı ise, ikisinden de birşey olmaz diyor. Chp'nin içinde muhalifler imzaların 600'ü aştığını belirtirken, mevcut yönetim ise, henüz 500'ü aşmadılar diyor.Sanki 400 küsür oy azmış gibi ! Muhalif cephe ise ıslak imzalar hazır diyor ama bir türlü göremedik biz bu imzaları nedense ! Yani mesele tam arapsaçı olmuş durumda.

Halbuki bu ülkeyi demokrasi ile tanıştırmış, Gazi Mustafa Kemal zamanında defalarca çok partili hayatı denemiş ve çok güçlü demokrasi kültürüne sahip olan bir partide, bu tür tartışmalar kongre olsun veya olmasın, Atatürk'e onun mirasına ve Chp seçmenine çok büyük zararlar veriyor. Şu olayı bile ne hâle getirdiler. Kongre kararı bu kadar mı zor ? Yapılacak olan kongre, 400 imza dahi olsa bir güven kongresidir. Kılıçdaroğlunun kendine güveni olmadığını ve Chp'yi yönetecek basirette bir lider olmadığını kongre kararını alamamasından çok iyi görüyoruz. Zamanında, Kılıçdaroğlunu ve politik hamlelerini övdüm.Örneğin İyi Parti'ye milletvekili vermesi doğru bir hamleydi.Abdullah Gül'den dönülüp, Muharrem İnce tercihini yapması doğru bir hamleydi. Adalet Yürüyüşü doğru bir hamleydi.Bunları çoğaltabiliriz.Ancak onları ne kadar övdüysem, bu tabloyu da o kadar eleştirebilirim. Zaten Kılıçdaroğlu 24 Haziran seçim sonuçlarını değerlendirdiği konuşmasında '' Muharrem İnce başarısız olmuştur '' diyerek, bütün niyetini ve koltuğu bırakmayacağını ortaya koymuştu. Bu tartışmalar, 25 Hazirandan süre gelen tartışmalardır. 

Ancak Cumhuriyet Halk Partisinde sadece lider değişikliği yeterli olmaz. Ekip değişikliği ile birlikte yeni bir strateji şart. Geçmiş yazılarımda bu formülü 4Y formülü olarak açıklamıştım. Yeni Lider, Yeni İdeoloji, Yeni Ekip, Yeni Yol Haritası. Bu yapılmadığı takdirde Chp 2019'da büyük bir hezimet yaşamakla birlikte, oyu %15'lerde kalır ve 5'den dah fazla büyükşehir alamaz.

Bütün bu tartışmaların üstüne şimdi birde ''Gizli karar merkezi ''. tartışması çıktı. Hani ben bir kaç paragraf yukarıda Kılıçdaroğlu'nun doğru hamlelerinide övdüm demiştim. Tamam da bu hamleleri kendi insiyatifyle mi aldı ? , yoksa iddia edildiği gibi, gizli karar merkezinden mi aldı ?.

Halk TV Müdürü Şaban Sevinç, CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan’ın kendisine, “CHP’de gizli karar merkezi var. Bu CHP’nin dışında bir oluşum. Kim olduklarını bilmiyoruz. Kemal Bey orada alınan kararları MYK’ya getiriyor” dediğini öne sürdü. Peki kimdir bu karar merkezi ? Yoksa Kılıçdaroğlunu bitirmek için Şaban Sevinç tarafından uydurulan bir iddia mı ?. Peki diyelim ki bu iddia doğru, o zaman neden Tuncay Özkan hâlâ Kılıçdaroğlunun arkasında duruyor. Kılıçdaroğlu Chp'nin dışında bir oluşumdan emir alıyor ve bunu Chp'ye dikte ediyorsa, o zaman neden Tuncay Özkan, Muharrem İnce'ye karşı ?

Bu açıklamaların ardından canlı yayına bağlanan Tuncay Özkan şu açıklamayı yaptı ''Şaban Sevinç yalancının, iftiracının tekidir. Bunu niye söylediği de bellidir. Hiçbir şekilde bir görüşme olmadı. Şaban Sevinç hesabını verecek. Bu alçaklığı kimsenin yanına bırakmam. Mahkemede verecek bunun hesabını. Rezil bir komployu niye yürüttüğünü ben de parti yönetimi de biliyor.'' 

Tuncay Özkan'ın bu açıklamasından sonra Halk Tv müdürü Şaban Sevinç canlı yayına bağlanarak, Tuncay Özkan ile 27 Haziran günü saat 10.00’da CHP Genel Merkezi’ndeki odasında görüştüklerini ve Tuncay Özkan’ın kendisine “CHP’de gizli bir karar merkezi var. Ben de onun ne olduğunu daha çözemedim. Bazı önemli kararlar orada alınıyor ve Genel Başkan tarafından MYK’ya getiriliyor” dediğini açıkladı.Yani bir anlamda sözlerinin arkasında olduğunu teyit etmiş oldu.

Kurultay yapılacak mı yapılmayacak mı derken, şimdi de Cumhuriyet Halk Partisinde kararları kim veriyor tartışması başladı. Şimdilik sadece bir iddia vasfında olan bu açıklamalar umarım gerçek değildir. Eğer gerçek ise, vah ki vah Chp seçmenine, verilen oylara, verilen emeklere. Ki bende Cumhuriyet Halk Partiliyim. Ama Atatürk'ün Chp'si burası çok önemli. Bundan sonra Chp'yi çok zor bir süreç bekliyor. Bu zor süreçten tek çıkış yolu, yeni bir kongredir. Böylesi Kılıçdaroğlu içinde faydalı olacaktır. Zira kendisinin de bir güven tazelemesi gerekmektedir..

Hepinizi saygı ve hürmetle selamlıyorum..

Twitter adresim ; twitter.com/Yigit_KrTpRk

Facebook adresim ; https://www.facebook.com/yigit.karatoprak.3

İnstagram adresim ; https://www.instagram.com/ygt_k89

Youtube kanalım ; YİĞİT KARATOPRAK


Başlık Kategori Yayın Tarihi
YENİ FURYA SAHTE MİLLİYETÇİLİK Politika 02.02.2019
AKP'YE OY VER CENNET'İ KAP Politika 27.01.2019
SURİYELİ MÜLTECİLER VE MÜNBİÇ HAREKATI Politika 29.12.2018
BİRLEŞEBİLMEK ÇOK MU ZOR ? Politika 19.12.2018
İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ YERLERDE Politika 12.12.2018
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Hedef Türkiye Politika 22.03.2019
Terör 5 Politika 19.03.2019
ŞEHİR PLANCILARI ODASI BAŞKANI  KİMİ KINIYOR ?! Politika 18.03.2019
ASIL BEKA: EKONOMİ Politika 10.03.2019
Komplo Teorisi Politika 09.03.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.