Tarihin Tersinden Doğan Erdoğan

Sayın Cumhurbaşkanı son günlerde yoğunluktan, yorgunluktan yerleri, yılları sürekli karıştırıyor. Bingöl'e gidiyor, kendini Diyarbakır'da zannediyor. Diyarbakır diye seslenip kalabalıktan tepki gelmeyince bozuluyor. Tek parti döneminde 75 kişilik sınıflarda okuduğunu söylüyor. Nüfus kaydı da diploması gibi şaibeli değilse doğum tarihi 1954 Erdoğan'ın, yani tek parti dönemi bittikten 8 sene sonra doğmuş. Eğer Erdoğan daha doğmadan öğrenim hayatına başlayacak büyük bir dahi değilse bu işte bir yanlışlık var. İlla İnönü'yü eleştirecekse de daha doğru argümanlar bulmalı, tarihleri doğru bilmeli. Ekmek, benzin, gaz yağı kuyruklarını biz bitirdik diyor. Tarihi dizilerden öğrenmeye meraklı millet de sanıyor ki tek parti döneminden hemen sonra Erdoğan geldi ve memleketi şahlanışa geçirdi.1982'de kurulan üniversiteden 1981'de mezun olan üstün başarılı bir öğrenci Erdoğan. Daha kurulmadan üniversiteden mezun olmayı başaran büyük adam. Bu nedenle diploması hala haklı olarak tartışılıyor.

Erdoğan'ın kronikleşen tarih yanılgısı ailesi ile ilgili söylemlerinde de kendini gösteriyor. Yine bir seçim öncesinde Erdoğan’ın Beyaz TV ekranlarında 1980 öncesinde çok yoğun çalıştığını ve eve her gece geç gittiğini anlattığı bir söyleşide Erdoğan, büyük kızının bir gece kendisine not yazdığını anlatıyordu: ”Büyük kızım bir kez serzenişte bulundu. Niye geç geldin serzenişi değildi. O bize hasret biz de onlara hasrettik. O zaman mücadeleler bugünkü gibi değil. Bir gece yatak odasının kapısına büyük kızım not asmış babacığım bir geceni de bize ayır diye.’‘ Burada da küçük bir pürüz vardı, Erdoğan'ın büyük kızı 1983 doğumluydu, doğmadan mektup yazma kabiliyeti yoksa babacığı burada da yanılıyordu.

Yine Erdoğan, biz gelmeden önce MR mı vardı, ambulansları köpekler çekiyordu dedi bir TV kanalında. MR cihazının Türkiye'de ilk kez kullanıldığı 1989 yılında AKP daha doğmamıştı, Erdoğan  o yıl Refah Partisinden Beyoğlu Belediye Başkanı adayı olmuştu. Bugünkü gezici ambulanslar 1985 yılında hizmete girdiğinde de henüz AKP ve Erdoğan iktidarı yoktu. Atlı ambulanstan arabalı ambulansa geçilirken köpekli ambulansla yakın tarihe yeni bir boyut getiriyor her konuda uzman olan Erdoğan.

Isparta mitinginde Isparta Süleyman Demirel Üniversitesini kendilerinin kurduğunu söyledi. Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi 1992'de Süleyman Demirel'in  Başbakanlığında kuruldu. Geçen seçimlerden birinin öncesinde Zonguldak'ta üniversiteyi kendilerinin kurduğunu söyledi, oysa ki Zonguldak'taki üniversite de 1992'de Süleyman Demirel'in başbakanlığında kuruldu.

Biz açtık dediği Adıyaman Havaalanı, 1998'de Rizeli hemşehrisi Mesut Yılmaz'ın Başbakanlığında açıldı. Yine biz yaptık dediği İzmir Adnan Menderes Havaalanı, 1987'de Turgut Özal'ın Başbakanlığı döneminde hizmete girdi.Ankara'da 14 yıl önce havaalanı var mıydı diye sorsa da Ankara'da 63 senedir Adnan Menderes'in Başbakanlığı döneminde açılan Esenboğa Havaalanı var.

Erdoğan yakında Türkiye Cumhuriyetini biz kurduk, Kurtuluş Savaşını biz yaptık, Yunanlıları biz döktük derse şaşırmam. Nasılsa damadının dediği gibi Mars'a duble yol yapacağım dese inanacak, alkışlayacak ahali var. Erdoğan yakın tarihi tersten yazıyor, ne yazık ki yanlı, bağımlı havuz, merkez medya doğrusunu söyleyemiyor, soramıyor.
 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Yakın Tarih Şiir 13.03.2019
Patlıcanın mı Padişahın mı Dalkavuğu Olmalı? Yaşam 19.12.2018
Pantolon Şiir 25.09.2018
Bahçeli Sözlerinin Arkasında Politika 20.06.2018
Her Yerde İmam Şiir 17.03.2018

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.