24 HAZİRAN ''YÜZLEŞME''

Artık seçimlere 10 gün kadar bir süre kaldı.Bugünlerde ülkemizdeki çoğu insanın kararını verdiğini düşünüyorum. Mitinglerdeki söylemlerin, köşe yazılarının , yorumcuların sözleri artık içi boş söylemlerden öteye geçmeyecektir.Sokak röportajlarında sorarlar '' Yarın seçim olsa oyunuzu kime verirsiniz'' sorusunu,bazıları cevap olarak  '' Seçim günü kararımı vereceğim ya da henüz kararsızım''  diye cevaplar. Ancak şu anda bu seçmen sayısı çok az.Kesin sonucu ise, 24 Haziran akşamı tüm Türkiye hep birlikte göreceğiz..

Her parti kendi seçmeniyle, yıllardan beri süre gelen hatalarıyla veya doğrularıyla yüzleşecek. Türk siyaset tarihinde demokrasiye geçtiğimiz zamandan bu yana sadece Ecevit ile nispeten bir başarı yakalayan, Solcu-Atatürkçüler bu seçimlerle birlikte Muhafazakar kesim ile yüzleşme fırsatını yakalayacak. Diğer taraftan, demokrasiye geçtiğimiz 1950 yılından bu yana kahir ekseriyeti itibariyle iktidarda kalan, Sağcı- Muhafazakar kesim ise, Atatürk ve Ulusal değerler ile YÜZLEŞECEK. Yüzleşmeye ne gerek var, her kesim kendi zihniyetindeki partiye oy verir ve sonuç neticelenir diyebilirsiniz. Ancak bu seçim, diğer geçmiş seçimlerden çok daha farklı olacak olan bir seçimdir.Zira ne Millet İttifakı ne de Cumhur İttifakı şu anda %50'yi geçemiyor. İki kesimde birbirinin oylarına muhtaç..

Türkiye tarihinin gelmiş geçmiş en önemli seçimi olan bu seçim, aynı zaman da 16 Nisan Referandumunun da tamamlayıcısı olacaktır. Geçmiş yazılarımda Akp'nin 2023 hedeflerinden bahsetmiştim. Bu hedeflerin merkezinden yer alan anlayış '' Atatürk'süz 2023 Türkiye'si '' anlayışıdır. Bu seçim köprüden önce son çıkıştır ve Erdoğan ile Akp'nin kazanması ile birlikte Türkiye'de artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacak, muhalefet bugünleri mumla arayacak bir pozisyona gelecektir. Yeni geçtiğimiz sistem tam anlamıyla ucube bir sistemdir. Bu sistem de ikide iki yapmak şarttır. Eğer meclis çoğunluğu başka ittifak ya da partide olur, Cumhurbaşkanı da başka ittifak ya da partiden olur ise, işte o zaman hem meclis hemde Cumhurbaşkanı birbirini kitleyebilir.

24 Haziran seçimleri ile ilgili tek cümle söylemem gerekirse, seçimin ilk tur'daki kaderini milliyetçi kesim, ikinci tur'daki kaderini ise, kürt seçmen belirleyecektir.

Böyle bir tablo ortaya çıkarsa da, erken seçim gündeme alınabilir. Ancak erken seçimi bu toplum ne kadar kabullenir orası da ayrı bir soru işareti. Türkiye böyle bir oluşum ile ancak '' Seçimler ülkesi'' olur, istikrarsızlık ülkesi olur başka da bir şey olmaz. Zaten benim gibi düşünenlerin, 16 Nisan Referandumu öncesinde karşı çıktıkları ana konu buydu. Ancak bu toplum malesef kandırıldı ve bu yanlış kararın sonuçlarını bu seçimden sonra daha iyi görebileceğiz. Ya da farz edelim bir taraf ikide iki yaptı, yani hem Milletvekili seçimlerinde çoğunluğu ele geçirdi hem de Cumhurbaşkanını kendi ittifakından belirledi. Bu kesim Cumhur İttifakı olsun. Zira Millet ittifakının en büyük sözlerinden biri '' Parlamenter sisteme geri döneceğiz'' sözüydü. O  sebeple Cumhur İttifakı diyorum. Peki ne olacak ? Erdoğan Cumhurbaşkanı olacak, çoğunluk Cumhur İttifakında olacak.

Böyle bir durumda, zaten tek adam Türkiye'si olan ülkemiz, bu kadar geniş yetkileri Erdoğan gibi bir lidere vererek, bu ülkeye ne fayda sağlamış olacak ? Sadece ben ve benim zihniyetim rahat etsin diyen bir seçmen olmayacak mı Akp seçmeni ? Ya da sadece ben önemliyim, benden sonrası önemli değil, bütün gücü sadece kendi elimde toplamalıyım diyen bir lider olmayacak mı Erdoğan ?. Cumhuriyet kurulmadan bir gün önce, İsmet Paşa ile Mustafa Kemal Paşa arasında şu konuşma geçer. Kazım Karabekir, Rauf Orbay,Adnan Adıvar gibi şahsiyetler ve kurtuluş mücadelesinde Paşamızın yanında duran bir çok kişi, Cumhuriyet'in hangi esaslar ile kurulması gerektiğini ve yeni sistemin Halifelik makamının güçlendirilerek gerçekleşmesini gerektiğini İsmet Paşa'ya söylerler. İsmet Paşa bunu Mustafa Kemal'e söylediği vakit Paşamız '' Bu insanların hepsi vatansever kişiler. Ancak yarını ve geleceği göremiyorlar, bizlerden sonra da işleyecek olan bir idare kurmamız gerektiğini anlamıyorlar, yoksa iktidar hırslarında boğulur kalırız '' cevabını verir. Mustafa Kemal Paşa, isteseydi saltanat koltuğuna oturamazmıydı, hilafet makamına geçemezmiydi ? Rahatlıkla geçerdi. Ancak kendisi, kendisinden sonra işleyecek bir sistem kurdu.Çok partili hayatı destekledi ancak halk'ın kötüye kullanmasından dolayı geçilemedi. Sonuç olarak iki zihniyeti karşılaştırdığımız zaman, bir taraf kendi dönemini, bir taraf geleceği düşünüyor. İşte bu sistemle de YÜZLEŞİLECEK..

İşte böyle ucube bir sisteme geçiş yapacağız.. Siyasetin gündemi ise yoğun. Karşılıklı atışmalar , siyasetin doğasında olan tartışamalar mevcut.. Son günlerin çok tartışılan sözlerinden biri  '' Millet Kıraathaneleri'' .. Bugün de Manisa'da ilk millet kıraathanesi açılmış. Hayırlı uğurlu olsun vatana , millete.. Hayırlı olsun da millet işsiz, millet umutsuz, atanamayan öğretmenler, kapatılan fabrikalarla işsiz kalan milyonlarca insan, Ağrı'da doktor bulamadığı için otobüslerle 2 saatlik bir yolculukla Erzurum'a gidenler, Bitlis'te , Muş'ta ,Van'da 80 kişilik sınıflarda okuyanlar, bayram da emekliye ikramiye vereceğim deyipte, bankamatiğe gidip eli boş dönen emekliler ne olacak sayın Erdoğan ?

Tamam Millet Kıraathanelerini açtın, milletide oraya doldurdun parayla vs, kekleri ve çayları da bedavaya verdin diyelim, bu milletin okuma alışkanlığı var mı ? Avrupa'da en az kitap okunan ülke bizim ülkemiz. Kitap okuma oranı %2. Yıllık kitap basma oranımız beş yüz milyon civarı, dünya genelinde ise ortalama 5 milyar kitap basılıyor yılda. Sen bu zihniyeti değiştirmeden, sabahtan akşama kadar orada millete bedava çay, kek ver yine olmaz yine olmaz !

Hayatta her şeye karşı çıkabilirsiniz, yenebilirsiniz ancak değişimin önünde duramazsınız. Bazen sıkılırız ve salonumuzu, oturma odamızı değiştiririz. Ya da giyimimizi değiştiririz. Değişim her bir konu da İnsanoğlunun olmazsa olmazıdır. Siyasette de bir değişim artık şarttır. Bunun kararını ise, sandıkta milletimiz verecektir..

Son olarak bu hafta bayram bildiğiniz üzere.. Tüm İslam aleminin bayramını tebrik eder, hayırlara vesile olmasını temenni ederim. Herkese sevdikleriyle, huzurlu ve mutlu bir bayram dilerim. İyi Bayramlar Türkiyem..

Hepinizi saygı ve hürmeyle selamlıyorum..

 

Twitter adresim ; twitter.com/Ygt_Karatoprak

Facebook adresim ; https://www.facebook.com/yigit.karatoprak.3

İnstagram adresim ; https://www.instagram.com/ygt_k89

Youtube kanalım ; YİĞİT KARATOPRAK

 

 

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
BARIŞ PINARI HAREKATI Politika 12.10.2019
SİYASETİN YÜKSELEN DEĞERİ '' EKREM İMAMOĞLU '' Politika 26.06.2019
TARİHİ BULUŞMA VE YANKILARI Politika 17.06.2019
NEREDEN ÇIKTI BU PROVOKATÖRLER ? Politika 05.06.2019
EZİK SİYASET Politika 25.05.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.