Kızılaycılık

Tarih 11 Haziran 1868 Perşembe...Bir grup idealist Osmanlı hekimi bir araya gelerek bir dernek kurar… Bu dernek ilk önce “Hilal-i Ahmer Cemiyeti” daha sonra ise Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle “Kızılay” adını almıştır. Ülkemizin bu en köklü ve en eski sivil toplum kuruluşu olan Kızılay, o günden bugüne ülkemizdeki ve dünyadaki ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmamaktadır. Tam manasıyla ‘Kızılay’; İhtiyaç anında dayanışmanın, ızdırap anında şefkatin, farklılıklar karşısında hoşgörünün, savaşın en kızgın anında insancıllığın, merhametin, tarafsızlığın ve barışın simgesidir. Kızılaycılık ise; halkının vicdanını, hoşgörüsünü, şefkatini, sağduyusunu ve yardımseverliğini insanlığa hizmete dönüştürmekten haz duymaktır. Kızılaycılar, Kızılayın 7 temel ilkesini (İnsanlık, Ayrım Gözetmemek, Tarafsızlık, Bağımsızlık, Hayır Kurumu Niteliği, Birlik, Evrensellik) ve kurumsal değerlerini samimi duygularıyla benimseyen, içselleştiren, tutum, davranış ve hizmetlerine yansıtan, insan ızdırabını dindirmek için fedakarca hizmet üreten "İyilik Dervişleri"dir. Ülkemizin en yüce makamı olan Cumhurbaşkanlığının yüksek himayesinde bulunan ‘Kızılay’ın mensubu olmak onur ve gurur kaynağıdır.
Kızılay, dayanışmanın ve yardımlaşmanın timsalidir aslında. Tarihi köklerinden ve halkının yüksek duyarlılığından beslenen bu kuruluş, bağışçılarıyla ortak değerlerde birleşir, birlikte hareket eder ve her türlü hizmetini toplumun gücüyle destekler. Bu kurumun mensupları da köklerinden aldığı kültür, gelenek ve birikimleriyle hizmetlerini üretirken kendi aralarında da dayanışmaya önem verir.
Türk Kızılayı’nın gençlik kademesini oluşturan “Genç Kızılay” ise Kızılaycılık ve yardımlaşma kültürünün erken yaşlarda gelişmesi için eğitim çalışmaları yürüten, aynı zamanda şubeleri aracılığıyla gençlik kolları ve üniversite topluluklarını da kapsayarak Türk Kızılayı için çok önemli bir anlam ifade eden gençleri Kızılay gönüllüsü olmaya teşvik eder ve gençlerde din, dil, ırk, renk ve cinsiyet ayrımı gözetmemeksizin Kızılaycılık kültürünün yaygınlaşması yönünde çalışmalar yürütür.
Benim Türk Kızılayı ile tanışmam yaklaşık 7 yıl öncesine dayanıyor. O kırmızı yeleği ilk kez giydiğimde insancıllığı ve bu iyilik hareketini benimseyerek bu kutlu yola başkoydum. Yaklaşık 7 yıldır gönüllüsü olduğum bu çatı altında şu an Genç Kızılay Amasya İl Başkanlığı görevini yürütmekteyim. Bu kutlu yolda mazlumların, yetimlerin, yoksulların, tüm ihtiyaç sahiplerinin yanında olmak ve onlara Kızılay sevgisini aşılayarak yüzlerindeki tebessüme sebep olmak için gençler olarak elimizden gelenin fazlasını yapmaya özen göstereceğiz. Bizler, Genç Kızılaycılar olarak Türk Kızılayı Genel Başkanımız Sn. Dr. Kerem KINIK ve Genç Kızılay Genel Başkanımız Sn. Emre KOÇ’un önderliğinde bu iyilik hareketi kapsamında Hilal-i Ahmer sancağını daha ileri noktalara taşımak için Allah’ın izniyle daha çok gayret göstereceğiz ve kuruluşun yapı taşları olarak insanlığa hizmet aşkıyla hareket eden bu kutsal görevde, bu onurlu görevin bilinciyle, bu kurumun misyonunu ve vizyonunu hakkıyla yerine getireceğiz.

          Ahmet KALKAN
Genç Kızılay Amasya Başkanı