Öğretmenlik Kariyer Sınavı

 

       Dile kolay tam on bir yıl önce 2006 yılında yapıldı öğretmenlik kariyer basamakları sınavı. Milli Eğitim Bakanlığı bu meselede yarı yolda bıraktı personelini. O gün bugündür gözlerimiz yollarda sınav yapılacak diye. Nerdeeee! Kimin umurunda?

       Hayata olan güven ve saygımız tükendi beklemekten. Bu nasıl bir iştir anlayamadım. Ortada yönetmelik olduğu halde on bir yıl boyunca bir grup öğretmenin yararlandığı bu imkandan hak ettiği halde yüz binlercesi mahrum kaldı. Defalarca bakanlığa bu durum hatırlatıldığı halde on bir yıldan beri Milli Eğitim Bakanlığı Kariyer Basamakları Sınavını açmadı. Yahu emekliliğimiz geldi. Belki ömrümüz tükendi. Ne zaman yapılacak bu sınav? Ne zaman?

       13 Ağustos 2005 tarihinde yayınlanan Yönetmelikte Sınav ve protokol başlıklı 13. Maddesi 'Öğretmenlik kariyer basamaklarında yükselme sınavı, yılda bir defa olmak üzere ÖSYM’ce yapılır' demektedir. Ancak bu madde geçen yıllar içerisinde uygulanmamıştır. "Yönetmelikte yer alan yüzde 20’lik kontenjan oranı daha sonra iptal edildiğinden uzman öğretmenlik talebinin yeterli kontenjan olmadığı yönüyle reddedilmesinin dayanağı kalmamıştır. Anayasa Mahkemesi'nin kararıyla yönetmelikte sınava girecek adaylarda 7 yıllık kıdem şartı hükmünün kaldırıldığını yönündeki mahkeme kararı sonucunda ise bakanlık tarafından herhangi bir işlem yapılmamıştır. Belirli periyotlarla bu konuda çalışmalar yapıldığı deklare edilmiş olmasına rağmen bugüne kadar somut bir adım atılmadığı ortadadır.

       Bu bir hak ihlalidir. Umurunuzda mı bilmem. Öyle ya Türk tarihinin gelmiş geçmiş en muhafazakar dönemini idrak ediyoruz, ne yazık ki. Böyle bir çelişkiye tanık olmaktan hiç ama hiç mutlu değilim. Yarınlara bakışım umut dolu değil. Tekrar söylüyorum, bu bir kul hakkıdır. Umurunuzda mı bilmem.

       Öğretmenler arasında ciddi anlamda maddi ve manevi dengesizlik oluştu bu yüzden. Bu durum huzursuzluk yaratmaktadır. Kendi yönetmeliğini uygulamak yerine Mülakat Ağaları bütün işi gücü bırakmış öğretmeni performans cenderesine sokmakla meşgul. Yakışmıyor bu yaklaşım, hiç yakışmıyor.

       3600 gösterge bile üniversite mezunu memurlar arasında en son öğretmenlere verildi. Bunu elbette öğretmenin gayretiyle vermediler. Öğretmene kalsa ek dersini bile vermezler.  Muhalefetin ortaya attığı bir fikirdi 3600 gösterge. Muhalefetin elinden bu kozu almak adına verildi. Yoksa üzerine ölü toprağı serpilmiş havası veren bir milyonluk kitlenin hatırına verilmedi. Ne yazı ki mesleklerin en kalabalığı olmakla beraber, hakkını arama noktasında en pasifi öğretmenler….

       Mülakatla atanmış müdürler elinde susmayı kurtuluş kabul eden ve düşünen ülke projesiyle çelişen bir manzara arz eden eğitim teşkilatı ülke geleceği adına ümit vermemektedir. Öğretmen az biraz düşünmeye çalışsa bu sefer de karşısına dersle alakası olmayan öğrenci, okula bir kere uğramamış veli ve mülakatla koltuğunu gasp etmiş idarecilerin performans notlarıyla önü kesilmekte.

       Artık sadece emekliliğimi beklemiyorum. Ecelimi özlüyorum ve gözlüyorum. Sizin zulmünüz nefes alana. Öldükten sonra yaksanız kaç yazar… Bizi bu hale getiren topluma da hakkımı helal etmiyorum. Muhafazarlık şampiyonu topluma!

        Yaşadığım hayatın imtihan dünyası olduğunu sanmıyorum ve eşit olmayan şartlarda yapıldığı söylenen imtihanı kabul etmiyorum. Hiçbir şey elde edemediğim bir dünyada, kurbanın bir bacağının serbest bırakılması kadar olsun düşünmeye ve sorularımı paylaşmaya fırsat bulamadığım için bir gözüm açık gideceğim bu dünyadan.

      

 

      

      


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Böyle Seçim Görmedim Politika 22.06.2018
Göçmenler Ezik Değil Mağdur Evrensel 21.06.2018
Neden Eleştiremiyoruz? Genel 10.06.2018
İsteyene Cennet Garantisi... Genel 08.06.2018
Zamları Beter Özlemişim Valla Genel 07.06.2018
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Güneş ve Özellikleri Eğitim 02.12.2018
ANDIMIZ DEĞİŞTİRİLMELİ SAVIM Eğitim 24.11.2018
TÜRKİYE'DE VE DÜNYADA HİÇKİMSEDE ÜNİVERSİTE DİPLOMASI YOK SAVIM Eğitim 23.11.2018
netkent akdeniz araştırma ve bilim üniversitesi. Eğitim 15.11.2018
HAYATIMIZA GİZLİCE GİREN TEHLİKELER Eğitim 14.11.2018

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.