Öğretmenlik Kariyer Sınavı

 

       Dile kolay tam on bir yıl önce 2006 yılında yapıldı öğretmenlik kariyer basamakları sınavı. Milli Eğitim Bakanlığı bu meselede yarı yolda bıraktı personelini. O gün bugündür gözlerimiz yollarda sınav yapılacak diye. Nerdeeee! Kimin umurunda?

       Hayata olan güven ve saygımız tükendi beklemekten. Bu nasıl bir iştir anlayamadım. Ortada yönetmelik olduğu halde on bir yıl boyunca bir grup öğretmenin yararlandığı bu imkandan hak ettiği halde yüz binlercesi mahrum kaldı. Defalarca bakanlığa bu durum hatırlatıldığı halde on bir yıldan beri Milli Eğitim Bakanlığı Kariyer Basamakları Sınavını açmadı. Yahu emekliliğimiz geldi. Belki ömrümüz tükendi. Ne zaman yapılacak bu sınav? Ne zaman?

       13 Ağustos 2005 tarihinde yayınlanan Yönetmelikte Sınav ve protokol başlıklı 13. Maddesi 'Öğretmenlik kariyer basamaklarında yükselme sınavı, yılda bir defa olmak üzere ÖSYM’ce yapılır' demektedir. Ancak bu madde geçen yıllar içerisinde uygulanmamıştır. "Yönetmelikte yer alan yüzde 20’lik kontenjan oranı daha sonra iptal edildiğinden uzman öğretmenlik talebinin yeterli kontenjan olmadığı yönüyle reddedilmesinin dayanağı kalmamıştır. Anayasa Mahkemesi'nin kararıyla yönetmelikte sınava girecek adaylarda 7 yıllık kıdem şartı hükmünün kaldırıldığını yönündeki mahkeme kararı sonucunda ise bakanlık tarafından herhangi bir işlem yapılmamıştır. Belirli periyotlarla bu konuda çalışmalar yapıldığı deklare edilmiş olmasına rağmen bugüne kadar somut bir adım atılmadığı ortadadır.

       Bu bir hak ihlalidir. Umurunuzda mı bilmem. Öyle ya Türk tarihinin gelmiş geçmiş en muhafazakar dönemini idrak ediyoruz, ne yazık ki. Böyle bir çelişkiye tanık olmaktan hiç ama hiç mutlu değilim. Yarınlara bakışım umut dolu değil. Tekrar söylüyorum, bu bir kul hakkıdır. Umurunuzda mı bilmem.

       Öğretmenler arasında ciddi anlamda maddi ve manevi dengesizlik oluştu bu yüzden. Bu durum huzursuzluk yaratmaktadır. Kendi yönetmeliğini uygulamak yerine Mülakat Ağaları bütün işi gücü bırakmış öğretmeni performans cenderesine sokmakla meşgul. Yakışmıyor bu yaklaşım, hiç yakışmıyor.

       3600 gösterge bile üniversite mezunu memurlar arasında en son öğretmenlere verildi. Bunu elbette öğretmenin gayretiyle vermediler. Öğretmene kalsa ek dersini bile vermezler.  Muhalefetin ortaya attığı bir fikirdi 3600 gösterge. Muhalefetin elinden bu kozu almak adına verildi. Yoksa üzerine ölü toprağı serpilmiş havası veren bir milyonluk kitlenin hatırına verilmedi. Ne yazı ki mesleklerin en kalabalığı olmakla beraber, hakkını arama noktasında en pasifi öğretmenler….

       Mülakatla atanmış müdürler elinde susmayı kurtuluş kabul eden ve düşünen ülke projesiyle çelişen bir manzara arz eden eğitim teşkilatı ülke geleceği adına ümit vermemektedir. Öğretmen az biraz düşünmeye çalışsa bu sefer de karşısına dersle alakası olmayan öğrenci, okula bir kere uğramamış veli ve mülakatla koltuğunu gasp etmiş idarecilerin performans notlarıyla önü kesilmekte.

       Artık sadece emekliliğimi beklemiyorum. Ecelimi özlüyorum ve gözlüyorum. Sizin zulmünüz nefes alana. Öldükten sonra yaksanız kaç yazar… Bizi bu hale getiren topluma da hakkımı helal etmiyorum. Muhafazarlık şampiyonu topluma!

        Yaşadığım hayatın imtihan dünyası olduğunu sanmıyorum ve eşit olmayan şartlarda yapıldığı söylenen imtihanı kabul etmiyorum. Hiçbir şey elde edemediğim bir dünyada, kurbanın bir bacağının serbest bırakılması kadar olsun düşünmeye ve sorularımı paylaşmaya fırsat bulamadığım için bir gözüm açık gideceğim bu dünyadan.

      

 

      

      


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Daha Ne kadar? Felsefe 16.04.2019
Tanzim Satışlar Sınırlı Süreli Olacakmış… Genel 13.04.2019
Bir Oyla da Kazanılır Genel 12.04.2019
Benim Beka Sorunum Pahalılık! Genel 11.04.2019
Kazanıncaya Kadar Sayacak mıyız? Politika 07.04.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
TEKNOLOJİYE ESİR OLMA,HAKİM OL! Eğitim 13.03.2019
asdf Eğitim 09.02.2019
Merkezi yerleştirme ile yatay geçiş ATATÜRK ÜN.VE ATATÜRK ÜN.AÇIKÖĞRETİM F.BAŞVURUSU Eğitim 31.01.2019
Dünaya'da Kaliteli Eğitim Sıralaması Eğitim 28.01.2019
Peygamberim (Hz. Muhammed (s.a.v.)) Eğitim 27.01.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.