İsteyene Cennet Garantisi...

 

Ben demiyorum, demem de zaten böyle bir saçmalığı. Günah çıkarmanın zirvesi sayılan bu mantık açmazını son zamanlarda bütün ekranlara musallat olan inanç kalpazanlarından biri diyor. Gerçi hangi biri demiyor ki? Aralarındaki fark rekabetten noktasında... Biri on yıllık günah siliyorsa, diğeri elli yıllık promosyon yapıyor.  Anadan doğma hale getiren reset-günah çıkarma bile var. İnternetten araştırırsanız bu ve benzeri inanç istismarcılarına ve ipe sapa gelmez saçmalıklarına ulaşabilirsiniz.

Hıristiyanlarınkinden bin kat daha garanti günah silme, sevap denizinde yüzdürme ve vizesiz cennete girme imkanları ne yazık ki cumhuriyetin ilk yıllarında kapatılmakla beraber yıllar sonra mantar gibi tekrar türeyen tarikat ve cemaatler tarafından bol kepçe dağıtılmakta. İnanmıyorsanız ekranlarımızı karartan inanç kalpazanı efendi ve üstat kılıklı istismarcıları dinleyin görürsünüz.

Dört yüz yıllık günah sileni mi yok, bin aylık günahı şartsız kefilsiz temize havale edeni mi gözü yaşlı inanç palyaçoları arasında. Ne günah işlerseniz işleyin. Hiç fark etmez. Adamlar kesin garanti veriyorlar.  Siz yeter ki isteyin. Günahınız basit bir muameleyle çıkıveriyor. Böylece cehenneme girme ihtimaliniz kalmıyor. Hal böyle olunca memlekette bademlemeden, kadın cinayetlerine kadar bütün suç türlerinde patlama yaşanmasını garip karşılamamak gerek.

Dünyada nüfusa oranla en çok güvenlik gücünün neden bizde olduğunu hiç düşündünüz mü? Yahu Tanrı aşkına bir kere düşünün ya. Ne kaybedersiniz. Ben biraz başlayayım, gerisini siz getirin. Cemaat ve tarikatlar tarafından seçim promosyonları gibi akla mantığa aykırı günah silme operasyonları yapıldığı için insanlar gönül rahatlığıyla suç işlemekte de ondan. Suç ve suçlularla sadece devlet ve onun güvenlik güçleri mücadele etmekte de ondan. Günah kalmayınca Tanrı korkusu da eski gücünü yitiriyor tabi. Hal böyle olunca Tanrı korkusu olmayan insanları, sayıları yüz binleri güvenlik gücüyle bile zar zor zapt etmenin sebebi bu işte.

İnanç kalpazanları dayanağı olmayan rivayetleri buyururken aslında Tanrı adına konuştuklarının farkındalar… Ne yazık ki hitap ettikleri müşterileri yüzyıllardır düşünmeden sürü zihniyetiyle yaşamaya ve bu halden akıl almaz derecede zevk almaya alıştırıldıklarından bu ince ayrıntıyı fark edecek durumda değildir.

Şimdi günah çıkarmanın olmadığını iddia edebilir misiniz? Her işimizde kendi çıkarlarımızı düşünmeyi ve kotarmayı alışkanlık haline getirmiş bir toplum olarak gece başımızı yastığa koyduğunuzda vicdan rahatlığı ve gönül huzuruyla uyuyabiliyorsak bu günah çıkarma sayesindedir. Ne kadar inkar etseniz de güneş balçıkla sıvanmaz.      

Tanzimat’tan beri diyelim, daha öncesini kanıtlamak biraz zahmetli olduğu için, Tanzimat’tan bu tarafa hangi akademik kurum personel alımında ya da resmi kurumlar idari kadro atamasında tek kriter yani geçer akçe olarak akademik bilgi birikimi ve mesleki başarı olmuştur? Yani hangi atamada torpil olmadığı yeminle söylenebilir?

Hayır diyorsunuz, değil mi?

Buna karşın hangi akademik kurum ya da eğitim kurumu bu atamaların bilimsel etik ve beşeri vicdana uymadığı noktasında rahatsızlık hissetmiştir? Daha pişman olmuştur durağına gelmeden sadece vicdani rahatsızlık hisseden hangi akademik kurum ya da eğitim kurumu gördünüz ya da duydunuz? Atamasındaki hileye rağmen Allah’tan korkusundan ve kuldan utancından dünya malını terk ederek işgal ve gasp ettiği kadroyu boşaltma yürekliliği ve basireti gösteren tek bir kişiye rastladınız mı bugüne kadar akademik camiada? Elde ettiği çıkarların orgazmı akademisyenin bilimsel vicdanını deforme etmişse, günah çıkarmanın toplum hayatında yarattığı deformasyonu siz düşünün…

Ticaret ve siyaset sahasına girmek istemiyorum. Zaten biliyorsunuz ticaret ve siyasette etik olmadığını ya da kalmadığını.

Peki vicdan azabından kahrolan, gözleri yaşlı bağrı yanık bir kişiye rastladınız mı çevrenizde?

Buna da hayır değil mi?

Birbirine zıt bu iki durum bir tabloda nasıl yan yana durabilir derseniz, işte günah çıkarma dedikleri can simidi ya da filika bu noktada devreye girmektedir.

Anladınız mı şimdi bizde günah çıkarma muamelesinin bulunduğuna ve diğerlerine göre müşteriyi memnun edecek muhteşem promosyonlar sunduğuna?


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Daha Ne kadar? Felsefe 16.04.2019
Tanzim Satışlar Sınırlı Süreli Olacakmış… Genel 13.04.2019
Bir Oyla da Kazanılır Genel 12.04.2019
Benim Beka Sorunum Pahalılık! Genel 11.04.2019
Kazanıncaya Kadar Sayacak mıyız? Politika 07.04.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
TİYATRO! Genel 15.07.2019
Geceler Genel 13.07.2019
Ümmetin kafası neden karıştı? (15) Genel 12.07.2019
merhamet Genel 06.07.2019
Dönemeci İçten Almak Masum mu? Genel 06.07.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.