Zamları Beter Özlemişim Valla

Valla şaka yapmıyom ya. Hoşuma gidiyo zamlar ne yapayım. Kimi kuş sesinden hoşlanır, kimi para sesinden. Elbette kadın sesinden ziyadesiyle hoşlanmakla beraber ne yapayım kardeşim zam haberlerinden de hazlanıyorum.

Tarifi imkansız bir mutluluk yaşatıyor insana. Cahil cesur olur kabilinden beyinsizliğini örtmek istercesine kendini evrenin en akıllısı ilan eden insanın zamlardan sonraki bahanelerini duymaktan orgazm düzeyinde zevk alıyorum. Farkına varsanız yani diğer bir ifadeyle düşünme zahmetine bir katlansanız eminim siz de acayip zevk alırsınız bu işten. Konuşamayan bir evrende tek taraflı olarak kendini evrenin en akıllısı sanan kuş beyinli varlığın psikolojik ve sosyolojik tahlilini yapabiliyorum bu surette.

Evet biraz garip birisi olduğumu biliyorum. Çıkarları şehvetine seri bağlı olarak yaratılan herhangi bir dünyalı olmadığımı sanıyorum. Farklı bir alemden gelmiş olmalıyım. Öyle olmasa mutlak bir inanç ya da ideoloji tabyasına sinerek aynı davranışları sergiledikleri halde kusuru hep karşısında arayanların çelişkisi bende de görülürdü. Oysa ben böyle görmüyorum. İdeoloji ve inançlar ve bilumum taraftarlıklar insanın kendi vicdanına bile kabul ettirmekte zorlandığı günah ve kusurlarını başta kendi olmak üzere, içinde yaşadığı çevreden ve inandığını sandığı Tanrılarından gizlemek için kullandığı hatta istismar ettiği kelime oyunlarından başka bir şey olmadığını düşünüyorum. Hatta bu laf cambazlıklarının bir çeşit günah çıkarma paranoyası olduğunu da…

Benzine zam, motorine zam, oto gaza zam, sigaraya zam, ekmeğe zam, altına zam, üstüne zam… Önce hafiften bir kaşıntı başlıyor vatandaşta. Huzursuzluk katsayısı arttıkça kaşıntının şiddeti de artıyor. Aha diyorsunuz patladı patlayacak. Bu semptomlar aklın çalışma ihtimalini getiriyor insanın aklına. Ama öyle olmuyor. Kısa zamanda sükutu hayale uğruyorsunuz. Beynin dişlileri paslanmış olmalı, kimsede tık yok.

Diyelim ki düşünmeye başlayacak… Yemezler. Hemen B Planı devreye sokulur.

Bilmem ne dağının zirveye yakın kuzey yamaçlarında bir küçük mescit yapılır. Ya da tarihi bir mescit kalıntısı restore edilerek yeniden ibadete açılır. Yetmezse cumhuriyetin ilk yıllarında mescitlerin kapatıldığı noktasında bir yaygara koparılır. Durun, promosyonlar bitmedi. Yeni bir imam hatip daha açılır, onlarcasının yanında. Vapur seyyarına döndüm biliyorum ama kampanya yine bitmedi. Diğer okullara yeni seçmeli din dersleri konur. Felsefe derslerinin içi boşaltılıp Teo oranı artırılır…

Her şey süt liman olur birden. Vatandaş derin bir nefes alır. Düşünmemenin tetiklediği orgazm kasılmaları oynaşmaya başlar uyuşuk bedeninde tatlı dalgalar halinde. Genişler, yayılır ve rahata kavuşur vatandaş.

Asırlardır nadasa bıraktığı beyniyle evrensel sırları keşfettiğini sanmanın ukalalığıyla var bunda da bir hayır moduna girer.

Suya zam, ekmeğe zam, iğneye zam, ipliğe zam kısacası her şeye zam. Ama var bunda da bir hayır.

Nasıl sevmeyeyim kardeşim zam haberlerini… Beter özlemişim valla…


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Daha Ne kadar? Felsefe 16.04.2019
Tanzim Satışlar Sınırlı Süreli Olacakmış… Genel 13.04.2019
Bir Oyla da Kazanılır Genel 12.04.2019
Benim Beka Sorunum Pahalılık! Genel 11.04.2019
Kazanıncaya Kadar Sayacak mıyız? Politika 07.04.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Ümmetin kafası neden karıştı? (7) Genel 15.04.2019
HER TÜRK BİR DEVLETTİR Genel 13.04.2019
Ümmetin kafası neden karıştı? (6) Genel 05.04.2019
SAĞLIKLi YASAMAK Genel 04.04.2019
HOCALARIN EGOLARINI TATMİN ETME ÇATIŞMASI Genel 31.03.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.