SİYASİ ETİK MESELESİ

Şükrü Kahraman

sukrukahramannn@gmail.com

        4 Haziran 2018

               Pazartesi

Yine bir seçim arifesindeyiz.

24 Haziran günü hem Cumhurbaşkanı’nı, hem de Meclis’i oluşturacak milletvekillerini seçeceğiz.

Seçim kampanyaları, mitingler, konuşmalar, vaatler, adaylar, hesaplar, kitaplar... Kafalar o kadar çok yoğun ki...

7’den 70’e herkesin dilinde bir seçim, herkesin gönlünde bir aday, herkesin hayalinde yepyeni bir Türkiye var.

Siyasetin halkın içine bu kadar nüfuz etmesi ne derece doğrudur? bence ayrı bir tartışma konusudur ama şu nokta bir gerçek ki; siyasetle ilgilendiğimiz oranda birbirimize yabancılaşıyor, birbirimizin ötekisi ve hatta zamanla düşmanı oluveriyoruz.

Bu da toplumumuzun maalesef ki en büyük eksiklerinden biri olan kendi gibi düşünmeyen bireyi ötekileştirme veyahut tırnak içerisinde “yaftalama” geleneğinden ileri geliyor.

Aldığınız oy oranları, halk desteği ne kadar güçlü olursa olsun, karşınızda yer alan grubu, sürekli eleştirir, sürekli yok sayar, “ öteki “ olarak bir yere konumlandırırsanız eğer, zaman gelir o “ öteki “ diye kategorize ettiğiniz taraf sizin sonunuzu hazırlayan taraf da olabilir nihayetinde.

Eğer güçlü bir siyasi oluşum olduğunuzu iddia ediyor, halkın da çoğunluğunun desteğini aldığınızı düşünüyorsanız böyle bir strateji izlemenize de gerek yoktur zaten.

Şurası bir gerçek ki, toplumun yüzde yüzünün desteğini almanız hem imkânsız, hem gerçekçi olmayan, hem de demokrasi kavramının özüne aykırı bir durum teşkil eder.

Bence amaç siyasette çok oy alabilmek değil, sizi iktidara taşıyacak oy potansiyelini sağladıktan sonra, toplumun farklı kesimlerini ki buna siz de dâhilsinizdir, bu farklı kesimleri mutlak bir saygı çerçevesinde, hoşgörü içerisinde dengede tutabilme becerisini gösterebilmenizdir.

Artık siyasilerin başarılarının peşinde koşmak değil, toplumun farklı tonlarını bir arada dışarıya en mükemmel şekilde resmedebilmek bizlerin mahareti olmalıdır.

Yoksa ülkemizde ne seçim gerginlikleri son bulacak, ne de halkımızın siyasi farklılıkları ortak bir zeminde yaşama alanına kavuşabilecektir.

Samimiyet ile...

 

 

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
PEŞİNDE OLDUĞUMUZ Felsefe 29.07.2018
SEÇİM İSTATİSTİKLERİ Politika 28.06.2018
DEVŞİRME TARİH Tarih 15.01.2018
DEVŞİRME TARİH Tarih 14.01.2018
EGE Genel 24.10.2017

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.