SİYASİ ETİK MESELESİ

Şükrü Kahraman

sukrukahramannn@gmail.com

        4 Haziran 2018

               Pazartesi

Yine bir seçim arifesindeyiz.

24 Haziran günü hem Cumhurbaşkanı’nı, hem de Meclis’i oluşturacak milletvekillerini seçeceğiz.

Seçim kampanyaları, mitingler, konuşmalar, vaatler, adaylar, hesaplar, kitaplar... Kafalar o kadar çok yoğun ki...

7’den 70’e herkesin dilinde bir seçim, herkesin gönlünde bir aday, herkesin hayalinde yepyeni bir Türkiye var.

Siyasetin halkın içine bu kadar nüfuz etmesi ne derece doğrudur? bence ayrı bir tartışma konusudur ama şu nokta bir gerçek ki; siyasetle ilgilendiğimiz oranda birbirimize yabancılaşıyor, birbirimizin ötekisi ve hatta zamanla düşmanı oluveriyoruz.

Bu da toplumumuzun maalesef ki en büyük eksiklerinden biri olan kendi gibi düşünmeyen bireyi ötekileştirme veyahut tırnak içerisinde “yaftalama” geleneğinden ileri geliyor.

Aldığınız oy oranları, halk desteği ne kadar güçlü olursa olsun, karşınızda yer alan grubu, sürekli eleştirir, sürekli yok sayar, “ öteki “ olarak bir yere konumlandırırsanız eğer, zaman gelir o “ öteki “ diye kategorize ettiğiniz taraf sizin sonunuzu hazırlayan taraf da olabilir nihayetinde.

Eğer güçlü bir siyasi oluşum olduğunuzu iddia ediyor, halkın da çoğunluğunun desteğini aldığınızı düşünüyorsanız böyle bir strateji izlemenize de gerek yoktur zaten.

Şurası bir gerçek ki, toplumun yüzde yüzünün desteğini almanız hem imkânsız, hem gerçekçi olmayan, hem de demokrasi kavramının özüne aykırı bir durum teşkil eder.

Bence amaç siyasette çok oy alabilmek değil, sizi iktidara taşıyacak oy potansiyelini sağladıktan sonra, toplumun farklı kesimlerini ki buna siz de dâhilsinizdir, bu farklı kesimleri mutlak bir saygı çerçevesinde, hoşgörü içerisinde dengede tutabilme becerisini gösterebilmenizdir.

Artık siyasilerin başarılarının peşinde koşmak değil, toplumun farklı tonlarını bir arada dışarıya en mükemmel şekilde resmedebilmek bizlerin mahareti olmalıdır.

Yoksa ülkemizde ne seçim gerginlikleri son bulacak, ne de halkımızın siyasi farklılıkları ortak bir zeminde yaşama alanına kavuşabilecektir.

Samimiyet ile...

 

 

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
DEVŞİRME TARİH Tarih 15.01.2018
DEVŞİRME TARİH Tarih 14.01.2018
EGE Genel 24.10.2017
TARİH YAZICILIĞI ÜZERİNE Tarih 17.09.2017
YÜKSEL TÜRK SENİN İÇİN YÜKSELMENİN HUDUDU YOKTUR Tarih 29.08.2017
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Tarihin Tersinden Doğan Erdoğan Politika 18.06.2018
24 HAZİRAN ''YÜZLEŞME'' Politika 14.06.2018
Siyasette Akıl Oyunları -3 Politika 11.06.2018
Anarşist ve Teröristler Çapulcu Sürüleri Politika 10.06.2018
TOSUN PAŞA Politika 09.06.2018

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.