Mülakat Varsa Liyakat Yoktur

 

                 Asla ve kata mülakat sınavlarının ciddi ve samimi olduğunu kabul etmediğim gibi, bu tür sınavların geçerliliği ve güvenirliğini de kabul etmiyorum. Her bir mülakat sınavı vakti zamanı geldiğinde yargı önüne çıkarılmalıdır. Mülakat sınavları noktasında ne geçmiştekiler etikti, ne şimdikiler etik, ne de gelecektekiler etik olacak.

                 Kabul etmemekte de haklıyım. Mülakat sınavını halihazırdaki muhalefet yapsa neler diyeceğinizi bilmediğimi mi sanıyorsunuz. Bir kere de bize dediğinizi kendiniz yapın ve Allah’tan korkarak cevaplayın. Ne yapardınız? Mülakat sınavlarının hiçbir dayanağı olmadığından, dolayısıyla kul hakkı olduğundan başlardınız; heriflerin imansızlığına kadar giderdiniz. Her zaman yaptığınız gibi çamura yatardınız yani.

                 Olmaz efendiler olmaz. Bunun hesabı Tanrı katında verilemez. Evet dünya malı, dünya iktidarı gözünüzü döndürmüş; menfaat kolesterolleri basiret gözünüzü kör etmiş olabilir. Yine de kendinize gelin derim. Her vesile ile burnumuza kaktığınız yalan dünya masalına bir kere de siz inanın yahu! Bir kere de inandıklarınıza siz uyun yahu!

                  Siz yapınca neden kimseden ses yok. Dünyalık bir hatayı birtakım çıkarlara tutsak olmaktan ya da birilerinden korkudan sineye çekerseniz; ahiretin hükmü ve lüzumu kalmaz o zaman efendiler. Siz yapınca sevap, ötekileştirdiğiniz diğerleri yapınca günah. Böyle şey olur mu? Hey yandaşlar o kadar mı önemli sizin için dünya nimetleri? O zaman ne demeye bizi Ahiret ile korkutmaya çalışırsınız?

                 Neyse konumuza dönelim.

                 Mülakat sınavlarının ne kadar ciddiyetsiz yapıldığı herkesçe malum... Sınava girecek olanların önceden kimlerin eşiklerini eskitmek zorunda kaldıkları da… Sınav komisyonlarının çok önceden kendilerine geçmesi emredilen adaylara nasıl mülayim davranıp; arkası olmayanlara en zor ayrıntıları dayattıklarını işitmeyen yoktur. Böyle bir ihaneti kurt yapmaz, kuzulara şah olsa. Haksız mıyım yandaşlar?

                 Bir zamanlar soru çalınıyormuş. Çalanların da buna alet olanların da Allah belasını versin. Versin vermesine de soru çalmak sınavda hile yapmak demekse, mülakat sınavlarında kendi adamını kayırmak da aynı şey değil mi? Mülakat sınavlarında kayrılanlara da kayıranlara da cennet mi bağışlansın? O zaman ben girmek istemem böyle bir cennete. Yapmayın ya saçmalamayın. 

                Ortada bir suç varsa iki taraf da aynı derecede suçlu sayılmalıdır. Bir taraf yapınca ahlaksızlık sayılan bir olay, kendi tarafı yapınca vatan milleti kurtarma operasyonu diye nitelenemez. Unutmayın ki bugüne kadar yüz yıldan beri idareci atamaları ve memur seçimlerinde yapılan mülakat sınavlarında meydana gelen bütün suiistimaller hemen hemen aynı yalandan bahane ile yapılmıştır. O bahane de memleketi en iyi temsil edenin kendileri olduğu avuntusudur. Bir zaman soruları çalanlar da kendi ahlaksızlıklarına bu süsü vermekteydiler.

                Mülakat sınavlarını kabul etmiyorum. Mülakat varsa liyakat yoktur. Onların bu dünyada ya da diğer tarafta oldukları olacakları yeri de kabul etmiyorum. İnsanın evrenin en akıllısı olduğunu da kabul etmiyorum, evrenin en şereflisi olduğunu da.

               En akıllı varlık yüzyıllardan beri hep aynı hileyi, hep aynı yalanla sahneler mi? En şerefli varlık güya kendi adamı bahanesiyle başkasının hakkını gasp eder mi?

               Mülakat sınavları yapılmaya devam edilsin. Kimseye sormadan ve en yağlı kadrolar kendilerine yakın yandaşlara kadastro edilsin, burnumuza kakılan ve çıkarlara alet edilen ilahi adalet bypass edilsin ve edilmeye devam edilsin. Kim ne halt yerse yesin. Ben inanmamaya devam edeceğim.

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Tanzim Satışlar Sınırlı Süreli Olacakmış... Ekonomi 01.03.2019
Böyle Seçim Görmedim Politika 22.06.2018
Göçmenler Ezik Değil Mağdur Evrensel 21.06.2018
Neden Eleştiremiyoruz? Genel 10.06.2018
Öğretmenlik Kariyer Sınavı Eğitim 09.06.2018
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Ümmetin kafası neden karıştı? (4) Genel 18.03.2019
Sahiplenmek Genel 16.03.2019
Teşekkürler Yoldan-daş Genel 12.03.2019
Ümmetin kafası neden karıştı? (3) Genel 11.03.2019
KİMİN İÇİN OKUNUYOR BU EZANLAR? (8 MART) Genel 11.03.2019

Yazıya yapılan bütün yorumlar

Mehmet Yusuf 31.05.2018

Haklısınız yerden göğe kadar.

Bu yazıya sizde kendi yorumunuzu yazabilirsiniz.