MEAL'DEN İSLAM ÖĞRENİLİR Mİ?

          Kuran-ı Kerim indirilmeye başladığında gelen ayetler üslüne uygun yazıldığı gibi, Sahabeyi Kiram Efendilerimiz de tefsirini de Allah Resulü(sav) den öğrenerek hayata tatbik ediyorlardı. Ayeti Kerimler muhkem ve muteşabih olmak üzere idrak etme bakımından iki kısımdır. Muhkemler bellidir üzerinde her hangi bir tevil gerektirmez normal şartlarda. Müteşabihler  ise  Resulullah (sav)tarafında izah edilmişlerdir. Hiç bir “ayeti kerime” için alın istediğiniz manayı çıkarın denilmemiş Resulün(as) onayı olmadıkça tatbik edilmemiştir.
      Zamanla “asrı saadet” döneminden uzaklaşıldıkça önce İslam üzerinde daha sonraları ise “Kuran” ve “Rasul” üzerinde  bir takım şüpheler oluşturmak sureti ile İslam'ı, olmazsa ayetleri daha da olmazsa sünnetleri itibarsızlaştırma, şüpheler uyandırma, İslam'ı herkesin kendi kafasına göre anlayacağı(!) bir hale getirme çalışmaları başladı ve hız kesmeden devam etmektedir. Mealcilik , “Kuran bize yeter” zihniyeti bu noktada öncü durumundalar.
      İslam mealden öğrenilir mi sualine ışık  tutması bakımından şu bilginin önemli olduğunu düşünüyorum. Mesela ülkemizde ilk Türkçe meali bir Hristiyan Arab kaleme almıştır. Zaman içerisinde çoğalmış ve bir ilahiyat Prof.ünün şu ifadeleri işin nasıl bir proje olduğunu ortaya koymuştur. “Herkesin eline bir meal vereceğiz geçmişte yazılmış fıkıh kitaplarını ortadan kaldıracağız ve meallerden herkes istediği manayı çıkaracak.” Meal okuyanların başına gelen bir misal arz edeyim.Büyük şüpheler içerisine düşmüşlerdir.
      Meal akademik çalışma yapan insanların işini kolaylaştıran bir çalışmadır. Dönemine göre yazılmış, sünnete bakışı ile farklı, paradigmaya göre yazılan  meallerden, nasıl bir İslam'ın öğrenileceği ortada değil mi? Basit bir misal;28 Şubatın bütün soğukluğu ile hakim olduğu dönemden önce meal yazan meşhur bir ilahiyatçının sonrasında aynı ayete farklı mana vermesini “..öyle gerekiyor” diye ifade etmiştir. Bunu nasıl izah edeceğiz.
      Yapılması gereken çok basit. Gerçekten Kuranı ,İslam'ı öğrenmek isteyen, işin ehli alimlere müracaat etmeli, mümkünse sağlam bir tefsir almalı ve kadim ulemanın ortay koyduklarına göre hareket etmeli. Bu manada elan Elmalı Hamdi Efendinin tefsiri  en sağlam kaynaktır. Akademik çalışma yapanlar için ise meal olarak Hasan Basri Çantay merhumun 3 ciltlik meali tavsiye edilen bir mealdir.
      Hülasa”.... efendim Kuranı anlamayacak ne var herkese hitap ediyor” efeliği boşuna ve üstelik bunu dillendirenlerin iyi niyetli olmadıklarını gördük.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
İnsan ne ile mutlu olur? Sosyal 04.05.2018
ŞAHSİYET EĞİTİMİ Eğitim 01.05.2018
KUL HAKKI Genel 29.04.2018
Deizm gerçekten yayılıyor mu? Felsefe 08.04.2018
Helal Kazanç Genel 02.04.2018
Başlık Kategori Yayın Tarihi
KUDÜS’ÜN ANAHTARI SURİYE... Genel 08.10.2019
Batı Gibi Olamayız Genel 05.10.2019
İSLAMÎ DÜŞÜNCE NEREYE? Genel 05.10.2019
Denemeler- Serin Devlet Genel 28.09.2019
Bir kerecik Genel 23.09.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.