ŞAHSİYET EĞİTİMİ

      İsmine şimdilerde 'Değerler Eğitimi' de deniliyor.Okullarımız az yada çok bu mesele üzerinde duruyorlar ne var ki bu mesele sadece okulda olacak bir hadise gibi görülürse elbette netice tam manası ile elde edilemez.

     Aile en başta bu meselede ilk adımdır ve ana-babalar kendilerinden başlayarak bu meseleye eğilmek mecburiyetindeler.Mesela en büyük şahsiyet eğitimi 'doğruluk'la başlar.Yani yalan söylemenin küçüğü büyüğü yahut pembesi diye bir şey uydurur üzerinde durulmaz ve baş vurulursa en büyük darbelerden birisi vurulmuş olur çocuğun şahsiyetine.Allah Teala yalan hariç diğer bir çok duyguyu doğuştan hazır olarak verir.Ve bunların talim terbiye ile hepsinin müsbete çevirlmemesi mümkün değildir.Bunların içinden yalan daha sonradan malesef kazanılır.Bunda da en mühim faktör ana-babalardır.Allah Rasulü (aleyhisselam) bir gün bir kadının çocuğunu çağırdığını ve  gelirse bir şey vereceğini söylemektedir.Alemlerin Efendisi (aleyhisselam): "Ne verceksin"  deyince kadın elindekini gösterir. Allah Rasulü (aleyhisselam):"Şayet bir şey vermeyecek olsa idin çocuğunda olsa yalan söylemiş olurdun" buyurur.

      Şahsiyet eğitimi sadece bir çocuğun eğitim değil aynı zamanda bir ülkenin geleceğinin inşaası demektir. Milli ve manevi değerlerle yoğrulan bir nesil gerek ferdi planda gerekse içtimai hayatta uzun asırlara damaga vuracak bir devletin teşekkül etmesine sebeb olacaktır.

       Aile,okul,sosyal medya,tv ler, sivil toplum kuruluşları; kime ne vazife düşüyorsa bu meseleye eğilmek mecburiyetindedirler.Bu birilerine ısmarlanarak uzaktan seyredip sonrada menfilikler görülünce tenkid etmek,ahkam kesmek kolaycılıktır.

     Asrımızda artık çok bilmek öncelikli değildir.Evvela şahsiyeti ve karakteri sağlam bir çocuğun yetiştirilmesi asıl olandır .Yani hem kaymakam olmuş hem adam olmuş bir genç ideal budur

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
İnsan ne ile mutlu olur? Sosyal 04.05.2018
MEAL'DEN İSLAM ÖĞRENİLİR Mİ? Genel 03.05.2018
KUL HAKKI Genel 29.04.2018
Deizm gerçekten yayılıyor mu? Felsefe 08.04.2018
Helal Kazanç Genel 02.04.2018
Başlık Kategori Yayın Tarihi
İyilik ve Doğruluk Eğitim 20.05.2019
İyilik Doğruluk ve Dürüstlük Eğitim 11.05.2019
Allah Kainat ve İnsan Eğitim 04.05.2019
Kainat Niçin Yaratıldı ? Eğitim 01.05.2019
TEKNOLOJİYE ESİR OLMA,HAKİM OL! Eğitim 13.03.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.