VEDA HUTBESİ IŞIĞINDA HUTBELER- XIV

''  Hamd Allah'a mahsustur. O'na hamdeder

 , Ondan yardım dileriz. Allah kime hidayet ederse , artık onu kimse saptıramaz. Sapıklığa düşürdüğünü de kimse hidayete erdiremez. Şehadet ederim ki Allah'tan başka ilah yoktur. Tektir , eşi , ortağı , dengi ve benzeri yoktur. Yine şehadet ederim ki Muhammed(s) O'nun kulu ve resulüdür. '' (Veda Hutbesinden)

  Aziz Müslümanlar,

İnsan, melek olmadığı gibi şeytan da değildir. Bununla birlikte gerek nefsin gerekse şeytanın ayartmasıyla pek çok yanlışa düşebilir. İnsan , kirlendiğini, günaha girdiğini hisseder. Vicdanının girdabında çırpınıp durur. Dışardan şen-şakrak görünen pek çok insan vicdanında mahkum olmanın perişanlığını yaşar.

   “Allah’ı tanıyan ve itaat eden zindanda dahi olsa bahtiyardır. O’nu unutan saraylarda da olsa zindandadır, bedbahttır. “ ( R.N)

  Allah’a iman en büyük nimetlerden biridir. Günahlar, imanın etkisini azaltır. Tevbe, arınma musluğudur. Yürekten bir pişmanlıkla çöldeki susuza su müjdesi gibi şu ilahi müjde içimizin yangınını söndürür, bizi sekine deryasına daldırır.

   “ Ey nefislerine karşı aşırı giden kullarım, Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin. Allah , bütün günahları bağışlar.” (39/53)

 

 

 

 Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.