FUTBOL DİNİ

Din, insanlara nasıl yaşamaları, nasıl davranmaları gerektiğini anlatan, bir değeri savunan ve o değerleri temsil eden bir inanç sistemidir. Din denilince ilk önce aklımıza elbette Allah tarafından hak olarak indirilen ve bildirilen ilahi dinler gelir. Ancak toplum içinde çoğu insanların farkına bile varamadıkları, kendisinden, ailesinden hatta dinden daha çok önem verilen, aşırı romantizim ve fanatizm boyutunda yaşanan adeta din haline ve yaşam kaynağı haline gelmiş bazı bağımlılıklar vardır. Bunlardan birisi de futboldur.

Allah insanlara iyiliği kötülükten ayırmayı, sevgiyi ve barış içinde yaşamayı emretmiştir. Bu nedenle müslümanları din kardeşi olarak tanımlamış ve ilişkileri bu bağ üzerinde sağlamlaştırmıştır. Hak dinler olarak ayrı inançlara sahip olanları ise Hz.Adem As'dan gelen kardeşlik bağı ile bağlamıştır.

Futbolda ise bu bağ kardeşlik olarak değil taraf olarak vardır. Elbette insanların bir spor takımının taraftarı olması, onu desteklemesi normal bir durumdur. Ancak bazı insanlar için bu durum fanatizmin bile önüne geçmiş vandallığa kadar ilerlemiş durumdadır. Bu öylesine radikal bir din haline gelmiş ki kendisinden olmayana karşı öfkeyle hareket etmek, darpetmek, aşağılamak adeta bir kuralıdır. Aşırı derecede faşizm kokan bu hareketler futbolunda içine girerek taraftarlar arasında kutuplaşmaya ve çatışmaya neden olmaktadır.

Müslüman olduğunu ve Allah'a inandığını söyleyen insanlar dahi bu dinin etkisi altında şiddet uygulayan ateşli bir taraftar olabilmektedirler. Yaratılış amacını unutarak kendilerini futbolla lakası olmayan bu batıl din anlayışına kaptıranlar Kuranın emrettiği kardeşlik ve sevgi duygusundan çok uzaktadırlar. Bu kişiler Allah taraftarı olmak yerine aslında batıl bir dininin taraftarı olmuşlardır. Evde, iş yerlerinde, televizyonda bile sadece bu dinin öğretilerini dinlerler. Ailesine, çocuklarına da bu dinin aynı taraftarı olmak için baskı ve çağrı yaparlar. Farklı taraflara tahamülleri yoktur. Alay etmek, kızdırmak, küçümsemek yıllarca süre gelen hep aynı bir ritüel üzerinedir. Öyle ki bu sahte din için en sevdiği arkadaşını incitebilir yada masum bir adamı bile yaralayıp öldürebilirler. Buda sporun eğlenceden çıkıp sapkın bir dine dönüştüğü an demektir.

Halbuki futbolun bir eğlence ve bir spor olduğu bilincinde olan insanlar futbolu din yerine koymazlar. İnsanların farklı taraflarda olmasını bir güzellik ve bir zenginlik olarak görürler. Allah'ın varlığını bilerek insana karşı daha saygın ve daha merhametli olurlar. Müslümanların ve İnsanlığın kardeş olduğu düşüncesiyle hareket ederler.

Bir takım taraftarı olmaktan öte çok önemli bir gerçeği unutmamak gerekir. Kuranda masum bir insanı öldürmek yasaklanmıştır. Konu ne olursa olsun farklı taraflara ve farklı renklere düşman olmadan önce müslüman-insan kardeşler olduğumuzu, futbolda holigan kuralları yerine futbolun fairpal kurallarının her an geçerli olduğunun, kardeşliğinin ve sevginin daha önemli olduğunun bilinmesi gereklidir.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AHLAKİ DEJENERASYONUN SEBEBİ Eğitim 04.07.2018
KÖRELMİŞ ORGAN YALANI Bilim / Teknik 10.05.2018
KUTÜL AMARE ZAFERİ Tarih 30.04.2018
İSLAMDA KADIN KUTSALDIR Kadın / Aile 28.04.2018
ATATÜRKÜN İSLAMA HİZMETLERİ Sosyal 27.04.2018
Başlık Kategori Yayın Tarihi
5G nedir ? Teknoloji / İnternet 24.04.2021
Disney+ Türkiye’ye Ne Zaman Gelecek? Disney İzle Teknoloji / İnternet 16.02.2021
MICROSOFT'TAN HAKSIZ KAZANÇ SAVIM Teknoloji / İnternet 27.09.2020
Teknoloji ve Dijitalizm Teknoloji / İnternet 18.08.2020
TEKNOLOJİ ve İLETİŞİM KİRLİLİĞİ Teknoloji / İnternet 25.03.2020

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.