Deizm gerçekten yayılıyor mu?

      Hz. Ömer'in meşhur hepimizin bildiği fakat anlamak istemediğimiz bir ifadesi var. İnandığınız gibi yaşamazsanız, yaşadığınız gibi inanmaya başlarsınız. 

     Kur'an-ı Kerimin üç temel konusu vardır.İman,ibadet,ahlak.İmanın meyvesi ibadet ibadetin meyvesi güzel ahlaktır.Birindeki arıza diğerlerinide etkiler.Son zamanlarda sıkça konuşulan gençler arasıdaki dezim yaygınlaşıyor iddiası ve sebebleri üzerinde yapılan yorumlara bakılınca ortaya çıkan netice ;müslüman gençlerimizin bir     inandıkları  gibi yaşamamaları ikincisi ise zihinlerinde oluşturdukları sınırsız hürriyet anlayışını hayatta tatbik edebilemek için bir kaçış yolu olarak buna yöneldikleri iddia ediliyor.

     Her ne sebeble olursa olsun bir müslüman inandığı gibi yaşamadığı zaman nasıl ki kainat boşluk kabul etmez ise insanın inanç dünyası da boşluk kabul etmez ve mutlaka bir şeylerle dolu verir.İman odur ki Allah Teala herşeyin her an yaratıcısı,düzenleyicisi olduğuna yürekten iman etmektir yani Allah Teala Rab olduğunu kabul etmektir. Bunu kabul etmemek ya bilinçli bir reddeddişir yahut cahillikten kaynaklanmaktadır.Buna inanan bir insan yani Allah'ın (cc) müdahale etmediğine inanan bir müslüman İslam dairesinin dışına çıkar.

    Fakat işin bir başka boyutu ise bununun yaygınlaşıtığı iddiası bir projedir asıl sebeb İslam'ın özellikle de Avrupa da hızla yükselişe geçmiş olmasıdır onca hakarete dışlamaya rağmen.Bundan dolayı ne kadar müslüman genci ifsad edersek kardır hesabıyla hareket edildiği iddia ediliyor.

    Her ne olursa olsun gençlerimiz sağlam bir inanca sahip olmalı ve sonu 'izm' le biten her felsefi kavramın insanı boşluğa sürükleyeceğini iyi bilmeli.

     


Başlık Kategori Yayın Tarihi
İnsan ne ile mutlu olur? Sosyal 04.05.2018
MEAL'DEN İSLAM ÖĞRENİLİR Mİ? Genel 03.05.2018
ŞAHSİYET EĞİTİMİ Eğitim 01.05.2018
KUL HAKKI Genel 29.04.2018
Helal Kazanç Genel 02.04.2018
Başlık Kategori Yayın Tarihi
ÇOK GEZEN Mİ BİLİR ÇOK OKUYAN MI? Felsefe 22.10.2019
TÜRKİYE'YE VE MÜSLÜMANLARA KARŞI AJANLIĞIN TEMEL BELİRTİLERİ SAVIM Felsefe 21.10.2019
TÜRKİYE'DE ZEN MERAKI Felsefe 20.10.2019
HİTLER=MİA GENİ'NİN MİA GENİ'NE SAVAŞ AÇMASI SAVIM Felsefe 19.10.2019
İSMAİL AĞA CEMAATİ Felsefe 18.10.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.