ÜMMETİ NAMAZ , ÜMMETİ NAMAZ , ÜMMETİ NAMAZ !

Namaz, İslam'ın beş şartından Kelime i Şehadet ten sonra ikinci sıradadır. Bu sıralama Namazın kıymeti bakımından çok önemlidir. İslam inanışına sahip insanlar, Kelime i şehadet ile imanlarını tasdik ettikten sonra, namaz ile bunun samimiyetini doğrulamaktadırlar.

Namaz imanın şartlarından biri olmadığı için namaz kılmayan, Müslüman değildir denilemez... Sadece dininin gereğini yapmadığı için günahkar olur oda yüce Allah ile kendisi arasındadır ama hem yapmaz, hemde namaz kılmaya gerek yoktur derse , dinden çıkarak kafir olur.

Allah u teala yüce kitabı Kuran ı Kerim de her Müslüman a namaz kılmayı birçok ayetinde emir ve tavsiye etmektedir. Bu ayetlerden bazıları şunlardır. İman edip iyi işler yapan, Namazı dosdoğru kılıp, zekatı verenlerin Rableri katında elbette mükafatları vardır. Onlara hiçbir korku olmadığı gibi onlar mahzunda olmazlar.

BAKARA suresi 277. Sizin asıl dostunuz Allah tır, onun Rasulü dür ve Namazlarını kılan zekatlarını veren ve ruku eden Müminlerdir. NİSA suresi 55. Şeytan içki ve kumar ile sizin aranıza düşmanlık ve kin sokmak ve sizi Allahı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık bunlardan vazgeçtiniz değil mi?

NİSA suresi 91.  Allah u teala eğer Kuran ı Kerim veya sevgili Habib i Efendimiz Hazreti Muhammed sav .vasıtası ile bir ibadet veya başka herhangi bir konuda yapılmasını emir veya tavsiye ediyor ise, mutlaka insanların lehine büyük faydaları olduğu içindir. Yoksa Allah u Teala'nın kullarının yaptığı hiçbir ibadete ihtiyacı yoktur. İhtiyaç sahibi olanlar sadece kullardır. Peygamber Efendimiz, Hazreti Muhammed (s.a.v )

sahabe i kirama ''ümmeti namaz, ümmeti namaz, ümmeti namaz'' diye namazın önemini hatırlatmak için üç defa tekrar etmiştir. Yani Sevgili Peygamberimizin Ashabına namazınızı terk ederseniz, sizi ben bile kurtaramam vurgusunu yapmak istemiştir. Peygamber Efendimiz, (S.A.V) biricik kızı hazreti fatımaya da Peygamber kızıyım diye,Allah u teala'nın emirlerinden uzaklaşmamasını örgütlülerdi.Rabbim cumlemize hakkı ile kılmayı nasip etsin inşallah ...saygılar ( Ravza sabah Sırdaş..)


Başlık Kategori Yayın Tarihi
ALLAH CC KALBİN KOMŞUSUDUR Yaşam 12.09.2018
AHLAKI GÜZEL OLAN BİR KUL..ALLAH CC ONU UTANDIRMAZ Eğitim 13.03.2018
SALİHA KADINA ZAHMET OLAN RAHMET GELİR Eğitim 15.01.2017
TEHECCÜD ŞEREFTİR Eğitim 29.09.2016
İMAN İLE GELEN MUTLULUK Yaşam 30.05.2016
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Neredesiniz Bana Kin Nefret Duygusu Uyandırmışlar? Yaşam 29.05.2020
KORONALI GÜNLER Yaşam 25.05.2020
Elbette Ağlayacağım Yaşam 03.05.2020
Anlatacaklarım var.. Yaşam 29.04.2020
Okumak Yaşam 29.04.2020

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.