VEDA HUTBESİ IŞIĞINDA HUTBELER- XI

 ''  Hamd Allah'a mahsustur. O'na hamdeder

 , Ondan yardım dileriz. Allah kime hidayet ederse , artık onu kimse saptıramaz. Sapıklığa düşürdüğünü de kimse hidayete erdiremez. Şehadet ederim ki Allah'tan başka ilah yoktur. Tektir , eşi , ortağı , dengi ve benzeri yoktur. Yine şehadet ederim ki Muhammed(s) O'nun kulu ve resulüdür. '' (Veda Hutbesinden)

  Aziz Müslümanlar,

İslamiyet hedef olarak Ahireti ve Allah’ın rızasını göstermiştir. Ancak, bu rızayı kazanma dünyada imtihandan geçtiğimiz gerçeğini bilmemize ve ona uygun yaşamamıza bağlıdır. 

 Aziz Müslümanlar,

Peygamberimiz ‘’ Allah sizin suret ve kalıplarınıza değil , kalplerinize bakar.’’ buyurmuştur. Allah katındaki üstünlük takvaya bağlanmıştır.

   Değerli Müslümanlar,

Allah’ın rızasını kazanmak için mü’min her şeyini feda etmeye hazır olandır. Hatta bu feda yeri geldiğinde canı da kapsamaktadır ki biz o kişiye ‘şehit’ diyoruz. Kur’an-ı Kerim , şehidlerin ölü olmadıkları konusunda bizi uyarmaktadır. Peygamberimiz de ‘’ Allah’tan hulus-u kalple şehadet isteyen yumuşak döşeğinde de ölse şehittir.’’ buyurmuştur. Bu hadisi “ Mü’minin niyeti amelinden hayırlıdır.” hadisi teyit etmektedir.

  Aziz Müslümanlar,

Mal, mülk, menfaat, miras, zekat, sadaka, infak konularında da mü’minler çok dikkatli davranmak zorundadırlar. Zira, insan nefsinin zaaf noktalarından ‘menfaat-ı maddiye’ ancak güçlü bir iman tam bir ihlasla aşılabilir. 

  Aziz Müslümanlar,

Hak sahibine hakkını vermek bir lütuf değil bir vecibedir. Mirastan çocuklarını istifade ettiren ana babalar kız, erkek demeden herkesin hakkını büyük bir İslami şuurla yerine getirmelidirler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
‘’ DÜŞMANIMIZ KİNDİR BİZİM’’ Eğitim 03.01.2019
BİR 2019 DEĞERLENDİRMESİ Politika 01.01.2019
VEDA HUTBESİ IŞIĞINDA HUTBELER- XIV Genel 27.04.2018
VEDA HUTBESİ IŞIĞINDA HUTBELER-XIII Genel 13.04.2018
VEDA HUTBESİ IŞIĞINDA HUTBELER-XII Genel 06.04.2018
Başlık Kategori Yayın Tarihi
NE BÜYÜK AŞK Genel 17.01.2019
Yalan ve İftira Genel 17.01.2019
VATAN MI? PARAN MI? Genel 13.01.2019
Gez memleketimi gez TURKIYEMI. Genel 09.01.2019
Üflüyorum, Gülümse! Genel 09.01.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.