AŞK İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR (1)

Sevgilim benden çok daha zengin. Bu ilişki yürür mü? 
Bazen evet, bazen hayır. Sevgilin zenginliğini senin yüzüne çarpmıyorsa, hatta sen rahatsız olmayasın diye senin gibi giyinip, senin gittiğin yerlere gidiyorsa bu ilişki yürür. Ama sürekli zenginliğinden söz edip seni utandırıyorsa, hatta bazı markaları bilmediğin için, bazı yemekleri hiç tatmadığın için seninle dalga geçiyorsa, hayır yürümez. 

Sevdiğimi mi? yoksa beni çok seveni mi seçmeliyim?
Mantığın, seni seveni seçmeni söyler. Seni el üstünde tutan, değer veren, her şeyinle ilgilenen sevgiliden daha güzeli var mıdır? Ama ya kalbin? Sevme duygusunu yaşamadığın zaman kalbin her zaman isyandadır. Çünkü kalp sevmeye odaklıdır. Seni seveni seçersen, bir başkasını sevme riskin her zaman vardır.

“Sensiz yaşayamam” sözü doğru mudur?
Bu bir iltifattır aslında. Terk edildiği ya da ilişkisi bittiği için ölen kimse yok. Bu sözdeki amaç “Sensiz yaşamım eksik kalır” demektir. Nazım Hikmet’in bir şiiri bunu çok güzel anlatır: “Hani derler ya ben sensiz yaşayamam diye, işte ben onlardan değilim, ben sensiz de yaşarım ama seninle bir başka yaşarım...”

“Senden önce hiç kimseyi bu kadar sevmedim” diyor. Doğru söylüyor mu?
Daha önceki ilişkilerinde yaşadığı duyguları, seninle yaşadıklarıyla karşılaştırmış ve bu karara varmış olabilir. Aşkın şiddeti kişiden kişiye göre değişir. Mutlaka daha önce de aşk yaşamıştır ama şimdi yaşadığının şiddeti öncekilere göre daha yüksektir. Bu sözden çok şüphelenme, aksine böyle bir aşkın bir tarafı olduğun için kendini şanslı say. Ama yine de bu sözü her söyleyene de inanma.

Kız arkadaşımın zararsız yalanlarını yakaladım. İleride daha büyük yalanlar söyler mi?
Şu ana kadar söylediği yalanlar sana zarar vermediyse, başkalarının hayatlarını etkilemediyse bu yalanlar tatlı yalanlardır. Kız arkadaşını bir daha küçük de olsa yalan söylememesi konusunda uyarmalısın. Bir ilişkiye yalanlar girmeye başlarsa o ilişki bitiş sürecine doğru yol almaya başlar. Yalan söylemek karşındaki insanın sana tam saygısı olmadığını gösterir. Saygının olmadığı yerde sevgi de olmaz.

Erkek arkadaşım bana çok tuhaf davranıyor. Bir günü, bir gününü tutmuyor. Bu hep böyle mi gidecek?
Bu bir kişilik özelliği olabilir. Henüz olgunluğa erişmemiş bir erkekten söz ediyorsun. Dengesizliği yaratan çok fazla etken olabilir. Mesela bu etkenlerden birisi de sen olabilirsin. Değişip değişmeyeceği konusunda net bir şey söyleyemem. Ama dengesiz insanların zaman zaman düzelse bile yeniden eskisi gibi davrandıkları sıklıkla görülmektedir.

Erkek arkadaşım çok sorumsuz. Evlenince değişir mi?
Değişmez. Atalarımız ne demiş? “İnsan yedisinde ne ise, yetmişinde de odur.” Türkiye’de “Eşimin sorumsuz davranışları yüzünden boşandım” diyen kadınlara, “Peki evlenmeden önce eşinizin böyle olduğunu bilmiyor muydunuz?” diye soruldu. Kadınların büyük çoğunluğu, “Biliyordum ama evlenince değişir sandım” yanıtını verdi. Boşandıklarına göre, demek ki değişmemiş.

Erkek arkadaşım “Cinsellik olmazsa, bu ilişki yürümez” diyor. Ne yapacağım?
Erkek arkadaşın biraz uyanık davranmaya çalışıyor. Daha da açık söyleyeyim; büyük olasılıkla cinsellik olduktan kısa bir süre sonra senden ayrılacak. Cinsellik olmadan da ilişki devam edebilir. Seven insan her türlü sever.

Sevgilim vaktini benimle değil arkadaşlarıyla geçiriyor. Artık sevmiyor mu?
Tam olarak “Sevmiyor” diyemeyiz ama ilgisinin azaldığı kesin. Seviyor olsa bile seninle vakit geçirmek istemiyor. Bu da ilişki için önemli bir sorundur. Sevgilinle bu konuyu mutlaka uzun uzun konuşup şikayetlerini dile getirmeli, onun savunmasını dinlemelisin. Sizin belki de ilişkiniz için heyecan tazelemeye ihtiyacınız var.

Sevgilim ile en yakın arkadaşım çok samimi oldular. Şüphelenmeli miyim?
Zaman zaman bu tür yakınlaşmalara tanık oluyoruz. Aralarındaki samimiyet seni rahatsız ediyorsa bunu önce sevgiline aktarmalısın. Sevgilinin mantıklı bir açıklaması mutlaka vardır. Şüphende seni haklı çıkaracak tek konu, en yakın arkadaşın ile sevgilinin sen olmadan buluşmasıdır. İş ya da başka zorunlu durumlar haricinde, birlikte vakit geçirmek için buluşuyorlarsa, şüphelenmekte haklısın.

Sevgilim hiçbir buluşmaya vaktinde gelmiyor. Bu bir ayrılık sebebi olabilir mi?
Bu seni rahatsız ediyorsa ve sevgilinin mantıklı bir açıklaması yoksa, evet olabilir. Erkek arkadaşının randevulara vaktinde gelmemesini “Bana önem vermiyor” şeklinde değerlendirebilirsin. Bunda da haklısın. Normal olarak sevgililik ilişkisi tarafların birbirini hayatlarında en öncelikli yere koymasıdır. Sen de kendini önemsiz hissediyorsan, ayrılık sebebi olarak görebilirsin.

Sevgilim özel günlerimizi ya unutuyor ya da geçiştiriyor. Bana değer vermiyor mu?
Ne yazık ki vermiyor. İlişkilerde sevgililer birbirini önemsediği kadar birbirlerinin önemsediği şeyleri de önemser. Bir başka deyişle, doğum günü, yıldönümü gibi özel günler sevgililer tarafından mutlaka özel bir şekilde anılmalıdır. Eğer anılmıyorsa mutlaka bir sorun var demektir.

İlişkide heyecan bittiyse yeniden eski haline getirmek mümkün müdür? 
Bu, iki kişinin arasında kurulan bağ ile ilgili. Aradaki bağ ne kadar güçlüyse, ilişkinin heyecanı da o kadar yüksek oluyor. Heyecanın azaldığı dönemlerde, aradaki o bağın da zayıfladığını söyleyebiliriz. O halde bağı tekrar güçlendirmek gerek. Böyle durumlarda biriktirdiğiniz anılarınızı bile hatırlamanız yeterli. Birlikte çok şey yaşadığınızı, yaşadığınız her şeyin de hayatınıza renk kattığını unutmayın. 

Ailem ilişkime karşı çıkıyor. Bu ilişkiyi bitirmeli miyim? 
Eğer gerçekten aşıksan istesen de bitiremezsin. Ama aşık olmadan bir ilişki yaşıyorsan, ‘mantık evliliği’ düşünüyorsan o zaman zaten kolay vazgeçilebilir biriyle birliktesindir. Ailenin söyledikleri önem arz eder ve eninde sonunda bu ilişkiyi bitirirsin. Aşık olduğun durumlarda ise ailene de, arkadaşlarına da, sosyal çevrene de karşı koyarsın. 

Sorunlu ilişkim yeni bitti. Yeni birini hayatıma ne zaman almalıyım? 
Kendini hazır hissettiğin zaman. Bunun için de önce biten ilişkinde yaptığın hatalarınla yüzleşmen gerek. Böylece hem geçmiş ilişkinden aklında kalan soru işaretlerini gidereceksin, hem de yeni ilişkinde aynı hataları yapmayacaksın.