ÜNİVERSİTEYE HAZIRLIK- VI

Üniversiteye hazırlığa ben ‘vatan hizmeti’ gözüyle bakıyorum. Bu düşüncemi paylaştığım öğrencilerimden Alperen, Buket, Gizem, Gülşara hepsi de biraz şaşırarak karşıladılar. Ardından biraz düşününce bana hak verdiler.

 

   Sahi, üniversiteye hazırlık sürecini ‘vatan hizmeti’ olarak kutsamam da nereden çıktı? Doğru mu bu? Bana katılmayanlar elbette çıkabilir. Hatta bu düşüncenin tam aksini iddia edenler de bulunabilir. Beni etkilemez bu farklı düşünceler. Ben düşüncemde ısrarlıyım. Neden böyle düşündüğüme biraz açıklık getireyim. 

  ‘Vatan hizmeti ‘ bizim ülkemizde zorunlu olarak yalnız erkekleri kapsıyor. Kadınlar hikmetini anlamakla birlikte bu ‘imtiyaz’ dan mahrum edildiklerini düşünebiliyorlar. Üniversiteye hazırlıkla birlikte genç kızlar da bu mahrumiyetten kurtulmuş oluyorlar. 

  Kışlalar esas olarak vatan savunmasına hazırlığın somutlaştığı mekanlardır. Ordu, ağırlıklı olarak dış tehditlere karşı sürekli teyakkuzdadır. Ordu, bu görevi ifa ederken ülkenin sivil yetişmiş unsurları da kışla dışında bir mücadele verirler ki onların başında üniversiteler gelir. Üniversiteler de insan kaynağını gecesini gündüzüne katarak üniversiteye hazırlanan gençlerden alır. 

  Üniversitelerin yaygınlık kazanmadığı dönemlerde kışla gençlere çok yönlü hayat tecrübesi kazandıran yerlerdi. Şimdi üniversiteler sayesinde kız-erkek tüm gençlere bu hayat tecrübesi daha köklü ve daha etkili bir içerikte kazandırılabiliyor. Gençlerin bu deneyim ve yetişmişliğinden kışla da olumlu yönde etkileniyor. 

  Üniversiteye hazırlık bu gün ülkemizde ‘azametine uygun’ bir bilinçle maalesef karşılanamıyor. Görece bazı iyileştirmelerden söz edilebilse de bu çileli yolda gençler çoğu zaman ‘yalnız ve çaresiz’ kalabiliyorlar.

   Üniversiteye hazırlanan tüm gençlerimizi, ciddiyetleri, meşakkatli  uğraşları için candan kutluyorum. Bir ‘vatan hizmeti’ olarak gördüğüm çalışmalarının karşılığını eksiksiz alabilmelerini Allah’tan can ve gönülden diliyorum.

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
‘’ DÜŞMANIMIZ KİNDİR BİZİM’’ Eğitim 03.01.2019
BİR 2019 DEĞERLENDİRMESİ Politika 01.01.2019
VEDA HUTBESİ IŞIĞINDA HUTBELER- XIV Genel 27.04.2018
VEDA HUTBESİ IŞIĞINDA HUTBELER-XIII Genel 13.04.2018
VEDA HUTBESİ IŞIĞINDA HUTBELER-XII Genel 06.04.2018
Başlık Kategori Yayın Tarihi
TEKNOLOJİYE ESİR OLMA,HAKİM OL! Eğitim 13.03.2019
asdf Eğitim 09.02.2019
Merkezi yerleştirme ile yatay geçiş ATATÜRK ÜN.VE ATATÜRK ÜN.AÇIKÖĞRETİM F.BAŞVURUSU Eğitim 31.01.2019
Dünaya'da Kaliteli Eğitim Sıralaması Eğitim 28.01.2019
Peygamberim (Hz. Muhammed (s.a.v.)) Eğitim 27.01.2019

Yazıya yapılan bütün yorumlar

Sevgi Erol 13.03.2018

üniversite başvuruları ile ilgili you tobe videolarım da var.

Sevgi Erol 13.03.2018

üniversite sınaav başvuruları başladı 21.mart son gün.

Bu yazıya sizde kendi yorumunuzu yazabilirsiniz.