VEDA HUTBESİ IŞIĞINDA HUTBELER -X

''  Hamd Allah'a mahsustur. O'na hamdeder

 , Ondan yardım dileriz. Allah kime hidayet ederse , artık onu kimse saptıramaz. Sapıklığa düşürdüğünü de kimse hidayete erdiremez. Şehadet ederim ki Allah'tan başka  ilah yoktur. Tektir , eşi , ortağı , dengi ve benzeri yoktur. Yine şehadet ederim ki Muhammed(s) O'nun kulu ve resulüdür. '' (Veda Hutbesinden)

  Aziz Müslümanlar,

Kadınlar Allah’ın emanetidir.Allah’ın emanetine emin olmak müminlerin şiarıdır. Emanete ihanet edenler ise münafıklardır.

  “İlim , kadın erkek her müslümana farzdır.”(Hadis-i şerif)O halde kadınların ve kız çocuklarının da haysiyet ve şahsiyet sahibi bir müslüman olarak yetiştirilmeleri çok önemlidir.

  Muhterem Müslümanlar,

Allah huzurunda bütün yapıp ettiklerimizden hesaba çekileceğiz.Yaptıklarımızdan , yapmaya gücümüz yettiği halde yapmadıklarımızdan , mutlaka hesaba çekileceğiz.

  Aziz Müslümanlar,

Kadınların, hiç kimsenin lütfuna ihtiyaç duymaksızın haklarını almalarına destek olmalıyız.

   Değerli Müslümanlar,

Kadınların ,yetişme çağındaki kız çocukken başlayıp nitelikli , dirayetli, gözü pek, imanlı bir şahsiyet olarak yetiştirilmeleri çok önemlidir.

 

Değerli Müslümanlar,

Unutmayalım ki Hz. Adem atamızın can yoldaşı Havva anamızdı.

Hz.İbrahim (a.s) putperestlerle mücadele ederken ona destek olan Sare ve Hacer validelerimizin desteği de çok değerliydi.

  Hz. Asiye , Hz. Musa(a.s) ‘ya hamilik ve koruyuculuk yaparak , Firavun sarayında , bir zalimin otağında bile bir kahramanın nasıl çıkabildiğini isbatlamadı mı?

  Hz. Peygamberin can yoldaşı Hz. Hatice hem sadık bir eş, hem de bir inanca arka çıkmanın şaheser örneklerini vermedi mi?

 Yine Hz. Aişe , Hz Fatıma bütün müslüman kadınlara parlak örneklik teşkil edebilecek güzellikleri cömertçe sunmadılar mı?

  Aziz Müslümanlar,

Allah’ın ahsen-i takvim suretinde yarattığı insan ve o insanın en nazenini kadını yüceltmek bütün müslümanların asli görevleri arasındadır.

 

 

 

 

 

 

 

  

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
‘’ DÜŞMANIMIZ KİNDİR BİZİM’’ Eğitim 03.01.2019
BİR 2019 DEĞERLENDİRMESİ Politika 01.01.2019
VEDA HUTBESİ IŞIĞINDA HUTBELER- XIV Genel 27.04.2018
VEDA HUTBESİ IŞIĞINDA HUTBELER-XIII Genel 13.04.2018
VEDA HUTBESİ IŞIĞINDA HUTBELER-XII Genel 06.04.2018
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Ümmetin kafası neden karıştı? (4) Genel 18.03.2019
Sahiplenmek Genel 16.03.2019
Teşekkürler Yoldan-daş Genel 12.03.2019
Ümmetin kafası neden karıştı? (3) Genel 11.03.2019
KİMİN İÇİN OKUNUYOR BU EZANLAR? (8 MART) Genel 11.03.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.