YAPAY ZEKA VE ROBOT- III

Yapay zeka ve robotlar geleceğimiz için çok yönlü umut olabilirler.Pek çok alanda yapay zeka ve robotlardan yararlanarak insanın daha zevk sahibi , sanattan anlayan ince, gelişmiş varlıklar olması bu yolla mümkün olabilir. 

  Hermann Hesse, ‘Öldürmeyeceksin’ isimli deneme kitabında insanların nasıl robotlaştığını , nasıl kendisi olmaktan uzaklaştığını pek veciz bir şekilde dile getirmiştir. Şimdi Hesse’ye kulak verelim:” ...Bir saatlik tren yolculuğunda iki genç insanı gözlemledin işte, günümüzün orta sınıfına mensup bir ölçüde kültürlü sayılacak iki insanı. Birbirlerine bazı sözler söylediler.Selamladılar birbirlerini, birbirlerinin düşüncelerini dinlediler, onaylayarak ya da yadsıyarak başlarını salladılar, binlerce küçük işler yaptılar, davranışlarda, devinimlerde bulundular, bunların hiç birinde ruhları rol oynamadı, hiç bir sözde , hiç bir bakışta ruhlarından eser yoktu, her şey maskeydi, her şey otomasyon , pencereden uzaktaki mavi ormana yöneltilen unutulmuş bakış dışında, bagaj yerindeki deri bavula kısa ve beceriksiz uzanış dışında her şey.” (‘Öldürmeyeceksin’ H. Hesse.Çeviren, Kamuran Şipal, 2012, YKY.)

  Robotların yerine insanlar biraz erken robotlaşmışlar. Özellikle Batı medeniyeti duyguyu hastalıklı kabul ederek robotlaşma yolunda pek çok mesafe almıştır. Robot olarak başarı gelmiş ama insanlar birer oyuncuya dönüşmüş , ruhlarını kullanmaz ya da kullanamaz olmuşlardır.

   Yapay zeka ve robotların hızla geliştiği günümüzde insanın yeniden ruhuna dönmesi için altın bir fırsat doğmuştur. Adeta ‘ su göründü teyemmüm bozuldu.’ gerçeğini yaşamaya başladı insanlık. Yapılacak tek şey rolü gerçek sahibine bırakıp yeniden insanlığa dönmek!

   İnsanlar bütün doğallığı ve içtenliğiyle birbirleriyle yeniden tanışacak kaybettikleri insanlığı yeniden bulacaklardır. İşte o zaman anne-baba, kardeş, komşu, akraba, dost , arkadaş yeniden keşfedilecek İlahi beyan’ın diriltici nefesi vicdanlarda derinden hissedilecektir.

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
‘’ DÜŞMANIMIZ KİNDİR BİZİM’’ Eğitim 03.01.2019
BİR 2019 DEĞERLENDİRMESİ Politika 01.01.2019
VEDA HUTBESİ IŞIĞINDA HUTBELER- XIV Genel 27.04.2018
VEDA HUTBESİ IŞIĞINDA HUTBELER-XIII Genel 13.04.2018
VEDA HUTBESİ IŞIĞINDA HUTBELER-XII Genel 06.04.2018
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Nedir Bu Akyuvar? Bilim / Teknik 07.02.2019
ÇO-BAN Ve BA(ŞKA)N FARKI - 5 Bilim / Teknik 02.02.2019
İDDİA Ve İSPAT FARKI - 4 Bilim / Teknik 25.12.2018
Bazı Astronomi Tezlerim Bilim / Teknik 25.12.2018
Bazı Astronomi Tezlerim Bilim / Teknik 24.12.2018

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.