Umut ve Ümit

Her bireyin kalbinde, beyninde, gönlünde veya vicdanında barındırdığı umut ve ümit olgusu vardır. Ve her şahıs bir gün umut bağladığı, ümit bağladığı şeye muhakkak ulaşacaktır. Onun bu arzusunu ve dileğini gerçekleştirecek olan da yüce yaratıcı Allah’dır.

   Nitekim herkesin istediği nimet, nasip farklıdır. Dolayısıyla herkesin oluru da farklıdır. Unutmamak gerekir ki her ne kadar isteklerimiz, arzularımız ve olurumuz farklı olsa da, isteğimizi verecek kişi Allah’tır. Böylelikle hepimizin ortak noktası da Allah olmuş oluyor. Yani benim durumum onunki gibi değil benim istediğim farklı onun istediği farklı, benim çektiğimi kimse çekmedi çekmez diye bir düşünceye kapılmamak gerekiyor, nitekim isteklerimiz farklı olsa da isteğimizi gerçekleştirecek kişi  aynıdır.

  Şuan ki maruz kaldığımız olumsuzluklar ilk etaplarda bizim zararımıza gibi görünse de aslında faydamızadır. Çünkü her sorun sorunsuzluğa, her zorluk kolaylığa dönüşmektedir. Kurandan bir kıssa örnek vermek gerekirse. “Her Zorluk ile Bir Kolaylık vardır” diye buyuruyor Allah. Bu mantıkla bakarsak hayata zorluk bir süre sonra zıt duruma yani kolaylığa dönüşüyor. Hatta isteğinizi dilediğiniz anda o isteğin gerçekleşmesi için Allah tarafından temeller atılmaya başlanıyor fakat bunu çoğu insan anlamıyor şöyle diyebiliyor;” Allah’ım ben kolaylık istedim sen işimi dahada zorlaştırdın.” Oysaki Allah’ın böyle yapmasının sebebi ileride bu sorunun kolaylığa dönüşmesini istediği içindir. Hatta bazen zorluk çok dayanılmaz hale geliyor bunun sebebi de elde edeceğiniz kolaylığın veya arzuladığınız her neyse sizin için daha güzel bir hale gelmesi ve daha iyi bir yerlere gelebilmeniz içindir. Hele ki birde umut ve ümit sahibi iseniz. İstediğiniz şey daha da güzel bir hal alıyor. Zorluk yaşadığı için Allah’a şükür yapan insan bile bilinmekte.

  Umut olmadan dile dökülen istekte gerçekleşir fakat önemi kalmaz, ümit olmadan dile dökülen istekte aynı umuttaki gibi gerçekleşir fakat derecesi düşük, ehemmiyeti az ve verdiği tat da neredeyse hiç yok denilebilecek kadar azdır. Dolayısıyla bu duyguları asla terk etmemeliyiz. Umut duygusunu terk edersek isteğiniz gerçekleşse de bir süre sonra yitip gidecektir.


Yazarın daha önce yayınladığı yazı yok
Başlık Kategori Yayın Tarihi
KONFORMİZMİN DÜŞÜNCE İKLİMİMİZ ÜZERİNDEKİ ERKİLERİ... Kültür / Sanat 29.12.2019
Ben İstanbul'um Kültür / Sanat 18.11.2019
Asimilasyon Kültür / Sanat 15.11.2019
Mafya Kültür / Sanat 14.11.2019
Mahzun Bir Gülüş İle Sesleniyor Şair Kültür / Sanat 13.11.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.